Her Gün Daha Çok Sarılmak İçin 10 Neden

Bir sarılmanın tam etkili olabilmesi için en az 20 saniye sürmesi ve sevdiğimiz biri tarafından yapılması gerekir.
Her Gün Daha Çok Sarılmak İçin 10 Neden

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sarılmak, birisine karşı sevgi veya sempati göstermek için kollarınızı uzatıp o kişinin etrafına dolamaktır. Bu yazıda daha çok sarılmak için nedenlerden bahsedeceğiz.

Son yıllarda yapılan çalışmalara göre daha çok sarılmak, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımız için çok yararlı. Pek çok kişi için sarılmak sıradan bir eylem olsa da, aslında stresle savaşıp negatif duyguların üstesinden gelmek için çok güçlü bir silahtır.

Güzel bir kucaklaşma en az 20 saniye sürmelidir ve birbirini seven veya güvenen iki kişi arasında gerçekleşmelidir.

Gün içinde daha çok sarılmak için çabalayın. Sarılmak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olan terapik bir etkiye sahiptir.

Daha çok sarılmak ve bunu günlük bir alışkanlık hâline getirmek için çok daha fazla neden öğrenmek ister miydiniz?

1- Daha çok sarılmak ruh halinizi iyileştirir

daha çok sarılmak için nedenler

Sevdiğiniz birisi size sarıldığında bu tüm gününüzü değiştirip negatif enerjiden kurtulmanızı sağlayabilir.

Sarılmak sevgi hormonu olarak da bilinen oksitosin salgılanmasını teşvik eder ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan endorfinlerin salgılanmasını arttırır.

Sevdiğiniz birine sarıldığımızda, sizi pozitif enerji ile dolduracak olumlu duyguları paylaşmış olursunuz.

2- Acıyı azaltır

Bu basit sevgi gösterme hareketi hem fiziksel hem de zihinsel acı ile baş etmek için en etkili yöntemlerden birisidir. Sarılma sonucu artan oksitosin seviyeleri, acıyı geride bırakarak ana odaklanmanıza yardımcı olur.

3- Güven hissini arttırır

sarılan çocuklar

Sarılmanın verdiği sıcaklık hissi, kendimizi güvende hissetmemizi sağlar ve yalnızlıkla ilgili endişeleri uzaklaştırır. Sarılmak duyguların ortaya çıkmasına yardımcı olur, ilişkilerin gelişmesini sağlar ve davranış bozukluklarını önler.

4- Özgüveni arttırır

Bu madde, daha çok sarılmak için belki de en önemli neden. Bu eylem, endişe ve korkuları ciddi ölçüde azaltır. Rahatlayabilmek için başkalarından onay alma ihtiyacını azaltır.

Birisine sarıldığınızda salgılanan hormonlar, kendinizi iyi hissettirir ve ortaya çıkan pozitif enerji size güç verir.

Bu durum, bilimsel açıdan bu çok basit bir fenomenle açıklanmaktadır: yalnız kaldıklarında en sevdikleri oyuncak hayvanlarına sarılan çocuklar, kendilerini daha güvende hissedip sakinleşirler.

5- Kalp krizlerini önler

aşık çift

Her gün daha çok sarılmak, kalp ritmi ve kan akışını dengelemeye yardımcı olarak kalbinizi korur.

Sarılmak kandaki oksijen seviyelerini yükseltir ve bu da kalbin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Sık sık sarılmayan veya benzer bir fiziksel temas kurmayan kişilerin kalp sorunu riski daha yüksektir.

6- Sinir sistemine iyi gelir

Sarılmanın sakinleştirici etkisi sadece kalp sağlığınıza değil, sinir sisteminize de iyi gelir.

Günde birkaç defa sarılmak sinirlerinizin gevşemesini sağlar. Stres, endişe ve diğer negatif duyguların hayatınızı zorlaştırmasını önler.

7- Bağışıklık sistemine iyi gelir

bağışıklık sistemi

Yeterli miktarda oksitosin salgıladığınızda, enfeksiyon ve bağışıklık sistemi hastalığı riskiniz azalır.

Sevdiklerinize sarılmak, bedeninizdeki antikor miktarını arttırarak, bedeninizin virüs ve bakterilerle savaşma becerisini arttırır.

8- Sinir gelişimi

Sarılma şeklinde gösterilen sevgi, özellikle bebeklerin sinir gelişimi için çok önemlidir.

Bu tarz bir fiziksel temas kurulmaması sinirlerin ölmesine ve ileride mental ve motor becerilerin azalmasına neden olur.

Duke Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma, daha az kucaklanan bebeklerin beyinlerinin %20 daha küçük olduğunu göstermektedir.

9- İlişkileri güçlendirir

Mutlu bir ilişkinin anahtarı beden dilidir. Birbirlerine sarılan çiftlerin arasındaki bağ daha güçlüdür ve bu kendilerini daha çok sevilmiş ve güvende hissetmelerini sağlar.

10- Tansiyonu kontrol altında tutar

daha çok sarılmak

Sarılma sırasında başka bir kişi ile kurulan fiziksel temas, ciltte bulunan ve sinirlere sinyal gönderen kan yuvarlarını aktifleştirerek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

Bu bedeninizin kendisini daha güvende hissetmesini, kalp ritminizin dengelenmesini ve kan basıncının normale dönmesini sağlar.

Her gün sevdiklerinize sarılıyor musunuz? Sarılmanın hiç bir maliyeti yoktur. Tam tersine, hayatınızı daha da güzelleştirmek için harika bir yoldur.

Hayatınıza daha fazla anlam katmak için her gün daha çok kucaklaşın! 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tops, M., Huffmeijer, R., Linting, M., Grewen, K. M., Light, K. C., Koole, S. L., … van IJzendoorn, M. H. (2013). The role of oxytocin in familiarization-habituation responses to social novelty. Frontiers in Psychology, 4(October), 1–9. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2013.00761
  • Evoniuk, G. E., Kuhn, C. M., & Schanberg, S. M. (1979). The effect of tactile stimulation on serum growth hormone and tissue ornithine decarboxylase activity during maternal deprivation in rat pups. Communications in Psychopharmacology, 3(5), 363–370.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.