Her Gün Uygulayabileceğiniz Sağlıklı Alışkanlıklar

Her Gün Uygulayabileceğiniz Sağlıklı Alışkanlıklar

Son Güncelleme: 10 Mart, 2019

Pozitif bir tavırla ve gülümsemeyle uyanmak günün ilerleyen saatlerinde fark edebileceğiniz sağlıklı alışkanlıklar arasından bir tanesidir. Ancak bir çok insan iyi bir ruh hali ile uyanmıyor veya neredeyse her zaman enerjisiz hissediyor.

Negatif bir tavırla ve yorgunlukla uyanan kişiler bunu doğal olarak günlerinin geri kalanına yansıtıyor. Bu durumdan kaçınmak ve güne en iyi durumda başlamak için her gün uygulayabileceğiniz sağlıklı alışkanlıklar hakkında konuşacağız.

Sağlıklı alışkanlıklar: Sabah ilk iş bir bardak su için

Su içmek sabah ve günün ilerleyen saatleri için en iyi alışkanlıklardan biridir. Vücudunuzun nem oranını dengeler, sindirim sistemi ve metabolizmanın işlevini geliştirir ve hatta cilt sağlığına iyi gelir. Öğünler arasında bir bardak su için, özellikle içine biraz limon sıkabilirsiniz.

İlk saatte sosyal medya, e-posta veya mesajlarınızı kontrol etmeyin 

Tüm gün telefona veya bilgisayara yapışık yaşıyorsanız, bu durumun bir çok stres haline yol açabileceğini biliyorsunuzdur. Yakınınızda elektronik cihazlarla uyumak ve uyandığınız an sosyal medya, e-posta veya mesajları kontrol etmek siz fark etmeden sağlığınızı etkileyebilir.

Uyandıktan sonraki ilk saatte bundan kaçının; ilerleyen günlerde bu alışkanlığın size mutluluk, konsantrasyon ve açık bir zihin veren bir alışkanlık olduğunu fark edeceksiniz.

Pozitif düşünün

pozitif düşünmek

Mutlu ve motive olmanın anahtar, uyandığınızda günün geri kalanı için pozitif bir hal yaratmanızdadır. Örneğin, serbest zamanlarınızda sizin için özel olan bir plan yapın ve bunu planladığınız gibi tamamlayın. Eğer birden fazla fikriniz varsa daha iyi!

Biraz dışarı çıkın ve nefes alın

Sadece 10 dakikanızı alacak ve sabah daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır: Ciğerlerinizi temiz hava ile doldurun. Bahçenize veya sokağa çıkın. Z amanla güne başlamak için harika bir alışkanlığınız olacaktır. 

Hareket edin ve egzersiz yapın

egzersiz ve hareket

Öyle düzenli bir egzersiz rutini edinmeniz gerekmiyor; ama sabahları vücudu biraz hareket ettirmek veya egzersiz yapmak dolaşımı artırmak, metabolizmayı güçlendirmek ve vücudu güne hazırlamak için harika bir alışkanlıktır.

Yürüyüş yapabilirsiniz, koşabilirsiniz veya biraz bisiklete binebilirsiniz. Bunların yanı sıra, sevdiğiniz bir müziği koyup dans edebilirsiniz! Unutmayın bu müzik pozitif, mutlu, özgür olmalı ve negatif mesajlar taşımamalıdır.

Sağlıklı bir kahvaltı edin

Bugünlerde birçok insan acelesi olduğu veya gerekli görmediği için kahvaltıyı atlıyor. Ancak kahvaltı göründüğünden çok daha önemlidir. Kahvaltı güne başlamak için enerji vermenin yanı sıra, metabolizmayı güçlendirir ve günün diğer aktivitelerini kolaylaştırır. 

Güne zinde başlamak için kahvaltınıza protein, antioksidan, tahıl ve biraz yağ eklemelisiniz. Örneğin; yumurta, meyve, yoğurt, yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek vb. yiyecekler tüketin.

Tekrar tekrar pozitif ifadeler düşünün

pozitif düşünmek

Pozitif bir zihniyet, günün tadını çıkarmanın ve aktivitelerinizi rahatça gerçekleştirmenin harika bir yolu. Yapabileceğiniz en faydalı egzersizlerden biri, ayna önünde durarak aşağıdakiler gibi cümleler kurmaktır:

  • “Vücudumun her parçası enerjik ve hareketli”
  • “Kendimi iyi hissediyorum ve kendime iyi bakıyorum”
  • “Çevreme güven, güzellik ve nezaket saçıyorum”
  • “Bugün hayatın zorluklarına göğüs germek için gerekli yeteneklere ve enerjiye sahibim”
  • “Negatif insanların beni etkilemesine izin vermeyeceğim”

Unutmayın…

Her gün canlı, zinde, tamamen enerjik hissetmek ve güne başlarken güçlü hissetmek için bu sağlıklı alışkanlıklar arasından mümkün olanları uygulayın. Bu öğütleri takip edin ve birkaç günün ardından sürekli iyileşen bir gelişim fark edeceksiniz ve günün her dakikasından keyif alacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.