Her Gün Şınav Çekmek İçin 5 Sebep

Vücudunuz şınav çekmeye alışık değilse, başta kendinizi çok zorlamayın. Zamanla egzersizin yoğunluğunu artırın.
Her Gün Şınav Çekmek İçin 5 Sebep

Son Güncelleme: 11 Eylül, 2018

Egzersiz, bol kalori yakmanın, kilo vermenin ve kaslarını güçlendirmenin en iyi yollarından biridir.

Ancak tüm egzersizler vücudun tüm kas gruplarını çalıştırmaz ve birçok egzersiz rutininde, farklı bölgeleri çalıştırmak için güç artırıcı antrenman ile kardiyo rutinini birleştirmeniz gerekir.

Neyse ki, şınav, rutininize yeni hareketler eklemenizi veya daha sıkı çalışmanızı gerektirmeden vücutta birden çok kası çalıştıran “hepsi bir arada” türü egzersizlerden biridir.

Şınavları diğer egzersizlerle tamamlamak daha iyi olsa datek başına şınav çekerek de vücudunuzun şekle girmesi mümkün.

Vücudunuzun üst kısmını güçlendirir

Her gün çektiğiniz şınav sayısını yavaş yavaş artırarak, vücudunuzun üst kısmını güçlendirmeniz mümkün.

Bu basit egzersiz göğüs ve omuzlarınızı çalıştırır, vücudunuzun üst kısmındaki kasları belirgin hale getirmenizi ve geliştirmenizi sağlar.

Karın kaslarınızı çalıştırır

bel mezura ölçüm
Şınav teknik olarak bir üst vücut egzersizi olmasına rağmen, doğru şekilde yapıldığında diğer kas gruplarını da çalıştırır. Egzersiz sırasında karnınızı sıkarsanız, omurganızın dik durmasına yardımcı olur.Bu da karın kaslarınızı özellikle hedef almadan karnınızı güçlendirir ve şekillendirir.

Enerji seviyenizi artırır

Her ne kadar egzersiz yorgunluk veya bitkinliği atmanın en kötü yolu gibi gözükse de, günde birkaç şınav çekmek aslında size enerji takviyesi yapar. Kan dolaşımınıza iyi gelir, vücut ısısı üretir ve beyninizin daha etkin şekilde çalışmasını teşvik eder.

En iyisi de, neredeyse her yerde bu egzersizi yapabilirsiniz. Enerji içecekleri veya haplara başvurmadan kısa sürede yeniden enerjiyle dolmanız için her an kolayca yapabileceğiniz bir egzersizdir.

Kas yoğunluğunu artırır

kollarını gösteren kadın
Vücudunuz yaşlandıkça, kemik yoğunluğunuz azalır. Bu da sizi kırıklara daha yatkın hale getirir. Ağırlık antrenmanı güçlü kemikler için vazgeçilmez bir egzersizdir.  Aynı etkiyi şınav çekerek de elde edebilirsiniz.

Bu kapsamlı egzersizi yaptığınızda, bilek ve dirseklerle beraber farklı kas gruplarını çalıştırmış olursunuz. Böylece kemikleriniz güçlenir ve yaralanma riskiniz azalır.

Şınav çekerken vücudunuzda aynı anda birden fazla kas grubu çalışır. Bu sayede kalp kan pompalamak için daha çok çalışır ve nefes alıp vermeniz hızlanır.

Şınavın bir diğer faydası da bazal metabolizma hızınızda elde edeceğiniz bu artıştır. Kilo vermek ve genel olarak daha sağlıklı olmak isteyenler için bazal metabolizmanın hızlanması oldukça önemlidir. Yalnızca tek bir hareketle, iki katı fayda sağlamış olursunuz çünkü bu egzersiz hem kardiyo hem de güç antrenmanı yerine geçer.

şınav çeken kadın
Artık her gün düzenli olarak şınav çekmek için yeterince sebebiniz olduğuna göre rutin için hazırsınız.

Kas kütlesi elde etmek, yağ yakmak ve genel olarak daha formda olmak istiyorsanız, egzersizi doğru yapmanıza yardımcı olacak püf noktaları not alabilirsiniz.

  • Yerin veya bir yoga matının üstüne yüzüstü uzanın. Ayaklarınızı yan yana koyun ve vücut ağırlığınızı göğsünüzde hissedin.
  • Avuçlarınızı yanınıza yerleştirin ve omuz aralığında açık olmalarına dikkat edin.
  • Ayak parmaklarınızı esnetin ve zemine değdirin.
  • Kollarınızı kullanarak şınav çekerken ağırlığınızı ellerinize ve ayak parmaklarınıza verin. Başınız topuklarınıza göre düz bir hizada olmalı.
  • Kollarınızı düzeltin ve tamamen uzanmış pozisyonda tutun. Ardından dirseklerinizi esnetip ilk pozisyonunuza geri dönün.

İstediğiniz kadar şınav çekebilirsiniz ancak harekete alışık değilseniz kendinizi çok zorlamayın. Ne zaman mola vermek isterseniz verin, dinlenin ve hazır olduğunuzda yeniden başlayın.

Birkaç set yapabilir ve vücudunuz alıştıkça sayıyı artırabilirsiniz. Her gün iki şınav daha fazla çekmeyi deneyebilirsiniz ama önemli olan vücudun dinlenmesi için molalar vermeyi de ihmal etmemektir.

Sonunda hiç ara vermeden bir seti tamamlayabiliyor olacaksınız.  Yeni başlayanların kolay uygulayabileceği bir hedef üç gün boyunca 12 şınav çekmek ve daha sonra bu sayıyı artırmaya başlamak olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.