Her Gün Şınav Çekmek İçin 5 Sebep

Vücudunuz şınav çekmeye çok alışık değilse, başta kendinizi çok zorlamamaya çalışın. Yavaş başlayın ve ardından egzersizleri yavaş yavaş arttırın.

Egzersiz bol kalori yakmanın, kilo vermenin ve kaslarınızı güçlendirmenin en iyi yollarından biridir.

Ancak tüm egzersizler vücudun tüm kas gruplarına yönelik değildir ve birçok egzersiz rutininde, farklı bölgeleri çalıştırmak için güç arttırıcı antrenman ile kardiyo rutinini birleştirmeniz gerekir.

Neyse ki, şınav rutininize yeni hareketler eklemenizi veya daha sıkı çalışmanızı gerektirmeden vücudun birden çok kısmına faydası dokunan “hepsi bir arada” türü egzersizlerden biridir.

Şınavları diğer egzersizlerle tamamlamanın da faydası olsa da, tek başına şınav çekerek de şekle girmeniz mümkün.

Üst vücudunuzu güçlendirir

Her gün çektiğiniz şınav sayısını yavaş yavaş arttırarak, kilolarca kas eklemeden üst vücudunuzu güçlendirmeniz mümkün.

Bu basit egzersiz göğüs ve omuzlarınızı çalıştırır, güçlü ve belirgin bir üst vücut geliştirmenize yardımcı olur.

Karın kaslarınızı çalıştırır

ince-belŞınav teknik olarak bir üst vücut egzersizi olmasına rağmen, doğru şekilde yapıldığında diğer kas gruplarını da çalıştırır. Egzersiz sırasında karnınızı sıkarsanız, omurganızın dik durmasına yardımcı olur.

Bu da karşılığında özellikle karın kaslarını hedef almadan karnınızı güçlendirir ve şekillendirir.

Enerji seviyenizi arttırır

Her ne kadar egzersiz yorgunluk veya bitkinliği atmanın en kötü yolu gibi gözükse de,  günde birkaç şınav çekmek aslında size enerji takviyesi yapar.

Bu hareket dolaşımınıza iyi gelir, vücut ısısı üretir beyninizin daha etkin şekilde çalışmasını teşvik eder.

En iyisi de, neredeyse her yerde şınav çekebilirsiniz ve enerji içecekleri veya haplara başvurmadan kısa sürede yeniden enerjiyle dolmanız için her an elinizin altında hazır bulunan bir egzersizdir.

Kas yoğunluğunu arttırır

güçlü-kollarVücut yaşlandıkça, kemik yoğunluğunuz azalır ve bu da sizi kırıklara daha yatkın hale getirir. Ağırlık antrenmanı güçlü kemikler için vazgeçilmez bir egzersizdir; ancak bu faydayı şınav çekerek de sağlayabilirsiniz.

Bu kapsamlı egzersizi yaptığınızda, bilek ve dirseklerle beraber farklı kas gruplarını çalıştırırsınız ve tüm bunlar kemiklerinizi güçlendirir ve yaralanma riskinizi azaltır.

Şınav çekerken, vücudunuz aynı anda birden fazla kas grubunu kullanır. Bu sayede kalp kan pompalamak için daha sıkı çalışır ve nefes alıp vermeniz hızlanır.

Genel faydası ise bazal metabolizma hızınızda elde edeceğiniz bu artıştır. Kilo vermek ve genel olarak daha sağlıklı olmak isteyenler için bazal metabolizmanın hızlanması oldukça önemlidir. Yalnızca tek bir hareketle, iki katı fayda alırsınız; çünkü bu egzersiz hem kardiyo hem de güç antrenmanı yerine geçer.

Şınav nasıl çekilir?

şınavArtık her gün düzenli olarak şınav çekmek için yeterince sebebiniz olduğuna göre, rutin için hazırsınız.

Kas kütlesi elde etmek, yağ yakmak ve genel fitness düzeyinizi arttırmak istiyorsanız, egzersizi doğru yapmanıza yardımcı olacak aşağıdaki püf noktaları mutlaka not alınız.

  • Yerin veya bir yoga matının üstüne yüzüstü uzanın. Ayaklarınızı yan yana koyun ve vücut ağırlığınızı göğsünüzde hissedin.
  • Avuçlarınızı yanınıza yerleştirin ve omuz aralığında açık olmalarına dikkat edin.
  • Ayak parmaklarınızı esnetin ve zemine değdirin.
  • Kollarınızı kullanarak şınav çekerken ağırlığınızı eller ve ayak parmakları üzerinde destekleyin. Başınız topuklarınıza göre düz bir hizada olmalı.
  • Kollarınızı düzeltin ve tamamen uzanmış pozisyonda tutun. Ardından dirseklerinizi esnetip ilk pozisyonunuza geri dönün.

İlk başta istediğiniz kadar şınav çekebilirsiniz, ancak harekete alışık değilseniz kendinizi çok zorlamayın. Ne zaman mola vermek isterseniz, dinlenin ve tekrar hazır olduğunuzda başlayın.

Birkaç set yapabilir ve vücudunuz alıştıkça sayıyı arttırabilirsiniz.

Her gün iki şınav daha fazla çekmeyi deneyebilirsiniz, ama önemli olan vücudun dinlenmesi için mola da vermektir.

Sonunda, hiç durmadan bir sette şınav çekebiliyor olacaksınız. Yeni başlayanlar için basit bir hedef üç gün boyunca 12 şınav çekmek ve daha sonra arttırmaya başlamaktır.