Her Zaman Sır Olarak Saklanması Gereken 5 Şey

Başkaları tarafından gizlice paylaşılan bilgileri paylaşmak istemiyorsanız, neden gizliliklerini size emanet eden insanlara saygısızlık yapıyorsunuz?
Her Zaman Sır Olarak Saklanması Gereken 5 Şey

Son Güncelleme: 07 Şubat, 2019

Sır saklamak… Bazen bu güvenlik nedeniyle olabilir. Diğer sebepler, kendimize olan güveni ya da duygusal ve psikolojik dengemizi korumak için olabilir. Her iki durumda da, hayatımızda gizli kalması ve kimseyle paylaşılmaması daha iyi olan belirli şeyler vardır.

Şimdi, hepimiz biliyoruz ki sosyal ve duygusal bir bağa sahip olmak, başkalarına güvendiğimiz için anlattığımız bazı düşünce ve deneyimlere neden olur. Sonuçta, dostluk ya da sevgi, bu süreçle karakterize edilir.

Bununla birlikte, psikolojik sağlığımıza özen göstermek için, kişinin kimliğinin, sık sık belirli koruyucu sınırlar oluşturması gerektirdiğini anlamak gerekir.

Sonuçta neredeyse hiç kimse, birtakım rahatsızlıklardan muzdarip olmadıkları sürece, filtreler ya da tabular olmadan düşündüklerini, hissettiklerini ya da algıladıklarını yüksek sesle söylemez. Bu nedenle, engelleri ortadan kaldırmak ve her şeyi çevremizdeki insanlarla paylaşmak da uygun değildir.

Bu yazıda hangi yönlerin, boyutların ve kişisel dinamiklerin özel bahçenizde daha iyi tutulduğunu açıklamak istiyoruz.

1. Planlar, hayaller ya da projeler: kimlerle paylaştığınıza dikkat edin

sırları fısıldayan kadın

Hepimizin aklında, bazen biriyle tartışmayı istediğimiz, projeler vardır. Bunları sır olarak saklamak iyi fikirdir. Daha sonra ve ne sebeple olursa olsun, bu hedefleri bir kenara koyabilir, erteleyebilir veya onları başımızdan savabiliriz. Bu olabilir.

Ne yazık ki, bu yaygın durum, başkalarının bizi eleştirmesine neden olabilir. Bunu, vazgeçen ve bir şey için savaşmayan insanlar olduğumuzun kanıtı olarak kullanabilirler.

Diğer durumlarda, biraz daha karmaşık bir olgu vuku bulabilir: bize yakın olan insanlar aynı hedefleri kendine belirleyebilir veya kendi arzuları gibi üstlenebilirler.

Bu ve diğer nedenlerden dolayı (mümkün olan kıskançlık ya da “bunu yapamayacaksın ya da başaramayacaksın” gibi acı verici yorumlar paylaşan diyen insanlar gibi), en iyisi sakınmak ve kendi yaşam hedeflerimizi korumaktır . Sessiz, sürekli, kesintisiz ve sağduyu dolu bir mücadele daha iyi sonuç alır.

2. Arkadaşlarınızla veya ailenizle ilgili olan şeyleri sır olarak saklamak gerekir

Kendi alanımız dışındaki her şey bizim bölgemiz değildir. Bu nedenle paylaşılmamalıdır. Bu neredeyse “hayati” bir şeydir: arkadaşlarınızla, ailenizle ve iş arkadaşlarınızla ne yapmanız gerekirse gereksin, o korunması gereken özel bir hazine gibidir.

Bunların hiçbiri üçüncü kişilere açıklanamaz. Hiçbiri ihlal edilemez (yaşadıkları, uğradıkları, geçirdikleri, güldükleri veya ağladıkları hiçbir şey). Aynı şekilde, bunu diğerlerinden talep etmeniz önerilir: kimse sırlarınızı başkalarına açıklayamaz.

İnsanlar hakkında en çok şey söyleyen şey, karşılıklılık ilkesidir ve bu nedenle uygulamaya başlamanız gerekir.

3. Duygusal hayatımızın mahremiyeti

yatakta mutlu çift

Bazen biriyle güçlü bir dostluğa sahip olduğumuzda, cinsel hayatımız ya da partnerlerimizle yaşadığımız samimi ve özel ayrıntılardan bahsetmekten çekinmeyiz. Ancak çoğu zaman bunları sır olarak saklamak en doğrusu olacaktır.

İlk bakışta biriyle kurulmuş bir dostluğun normal, hatta komik ya da iyi bir yansıtıcısı olarak görünebilir. Ancak, yatak odasında yaşananları ya da sadece çifti ilgilendiren ayrıntıları açığa çıkarma alışkanlığına girmemek daha iyidir.

Günlük rutinin bir parçası olan, ilişkinin belirli yönlerini tartışırken bir sorun yoktur. Bununla birlikte, dediğimiz gibi, sevdiğimiz kişiye karşı saygının temel ve esas ilkelerinden dolayı sınır dışı kalan alanlar vardır.

4. Düşüncelerinizin birçoğu sadece size özgü olmalıdır

Kişisel evrenimizde açığa vurulması ve birine açıklanması yalnızca uygunsuz olan değil fakat aynı zamanda açıklanması bile mümkün olmayan belirli yönler vardır. Tanımlayamayacağımız belli hisler, kızgınlıklar ya da sezgiler yaşadığımız zamanlar vardır.

Örneğin, bize bazı insanlardan kaçınmamız gerektiğini söyleyen şeyler bunlardır. Belirli bir yolu ya da diğerini seçmemiz gerektiğini, ya da belirli bir anda, bir yeri terk etmemiz gerektiğini veya bir şeyi satın almamızı ya da bir şey yapmamızı söyleyebilirler.

Belli bir anda bir yerden ayrılmamız ya da belirli bir şey satın almamız ya da bir şeyler yapmamız gerektiğine dair kendimize bir yol seçmemiz gerektiğini söyleyebiliriz.

Sadece “gerçekleştikleri için” meydana gelen gerçekler vardır, bu yüzden açıklayacak bir şey yoktur. Bunu açıklarsak, insanların anlamaması ya da hatta yanlış izlenim verecek olmamız muhtemeldir.

5. Meziyetleriniz ve soylu eylemleriniz

sarılma çizimi

2001’de sahilde boğulmuş bir adamı kurtardım. Geçen yıl, ölene kadar Alzheimer’lı anneme baktım … Büyükanne ve büyükbabamın buzdolabının dolu olmasını ve evin her gün iyi durumda olmasını sağlıyorum. Hayır kuruluşlarıyla işbirliği yaptığımı biliyor muydunuz? Terk edilmiş 10 hayvanı kurtardım…

Bu gerçekleri gizli tutmaktan öte, gösteriş yapmamak, sağduyulu olmak, mütevazı olmak daha iyidir. Aynı eylemleri gerçekleştiren milyonlarca günlük kahraman ve iyi insan vardır. Kahraman olmak bir yana dursun bunlar, her zaman yerine getirmemiz gereken normal davranışlardır.

Bunlar, sonuçta, başkalarını değil kendimizi zenginleştiren ve kalplerimizi ödüllendiren eylemlerdir. Bu nedenle, onları göstermek zorunda değiliz. Bazen onlardan söz etmeye bile gerek yoktur.

Gerçek şu ki bazen sadece biz gerçekten anlayabiliyoruz…

Ana görsel referansı: © wikiHow.com

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.