Hindistan Cevizi Suyu ve Vücudunuza Olan Etkisi

Hindistan cevizi suyu, sinir sitemi ve bilişsel fonksiyonları iyileştirir. Bir bardak Hindistan cevizi suyu, yaklaşık 300 mg potasyum içerir; bu oran, bir muzda bulunan potasyum miktarından bile fazladır.
Hindistan Cevizi Suyu ve Vücudunuza Olan Etkisi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hindistan cevizi suyu ve diğer hindistan cevizi ürünleri, palmiye ağaçlarının yetiştiği tropik iklim bölgeleriyle ilişkilendirilir.

Hindistan Cevizi Suyu ve Vücuda Olan Etkileri

Bu ferahlatıcı içecek; %95 oranında su ve %5 oranında vücuda yarar sağlayan önemli besinlerden oluşur.

Hindistan cevizi yağının aksine, olgunlaşmamış bir Hindistan cevizinden elde edilen bu sıvı, tüketilmek için hiçbir işlem gerektirmez. Her ikisi de vücut için önemli birer besin kaynağı olsalar da, farklı şekilde tüketilirler ve düzenli olarak tüketildiği zaman vücuda farklı yararlar sağlarlar.

Hindistan cevizi suyu, ferahlatıcı bir his uyandırıp susuzluğunuzu gidermekle kalmayacak, aynı zamanda vücut üzerinde ciddi anlamda olumlu etkiler bırakacaktır. Bu sıvıyı içtiğinizde neler olabileceğini biliyor musunuz?

1. Sindirimi geliştirir

düz bir karın

Hindistan cevizi suyu yıllardır gastroenterit (mide gribi), dizanteri, kabızlık ve parazitler gibi hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde ideal bir sindirim toniği olarak kullanılmıştır. Ayrıca vücudun besin maddelerini emme kapasitesini geliştirmeye yardımcı olur ve içeriğindeki biyoaktif enzimler sindirimi geliştirir.

Hindistan cevizi suyunun hafif bir müshil etkisi olduğu unutulmamalıdır, bu yüzden büyük miktarlarda içmemelisiniz.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bir orta zincirli yağ asidi olan laurik asit içeriği, bu içeceği, bağışıklık sistemini güçlendiren ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olan güçlü bir anti-fungal, antiviral ve antibakteriyel ilaç haline getirir.

Birçok çalışma, bu sıvının doğal halindeyken candida albicans ve diğer mantar enfeksiyonları, hepatit C, herpes ve hatta HIV ile mücadeleye yardımcı olabileceğini belirledi.¹

3. Kalp ve üriner sisteme çok yararlıdır

kalp ve steteskop

Hindistan cevizi suyu, içerdiği potasyum sayesinde kan basıncını kontrol eder ve kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca idrar yollarının temizlenmesine ve böbrek taşlarının oluşumunun önlenmesine yardımcı olan bir diüretik etkiye sahiptir.

4. Dolaşım sistemini destekler

Bu içecek, kötü kolesterol düzeylerini düşürme ve kan pıhtılaşmasını önleme kabiliyeti nedeniyle uzun yıllar kalp toniği olarak kullanılmıştır. Bu özellikleri sayesinde bu içecek, bir kalp krizi veya inmeden muzdarip olma riskinizi azaltmaya yardımcı olur, kan akışını geliştirir ve tıkanıklık ve varisleri azaltır.

5. Yaşlanma karşıtı özellikler içerir

genç kadın

Ünlü genç görünme sırlarından biri, düzenli olarak Hindistan cevizi suyu tüketmektir.

Asya-Pasifik Hindistan Cevizi Topluluğu uzmanları, vücudun hücreleri üzerindeki güçlü yaşlanma karşıtı etkileri sayesinde hücre dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olmasını sağlayan, sitokinin adı verilen bir grup bitkisel hormon içerdiğini açıkladı.²

Bu fayda, sadece genç görünümlü bir cilde sahip olmanızı sağlamakla kalmaz, kanser ve diyabet gibi hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

6. Vücudunuzun su ihtiyacını karşılar

Hindistan cevizi suyu tüketmek, yoğun bir egzersizden sonra veya çok güneşli geçen bir günün ardından vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanın en iyi yollarından biridir. Ferahlatıcıdır, temel elektrolitler bakımından zengindir ve vücudunuza zarar verebilecek herhangi bir kimyasal madde içermez.

Vücudun su ihtiyacını karşılamak için Hindistan cevizi suyu içmek sağlık ve çevre için mükemmel bir seçimdir çünkü bir şişeyle gelmez ve tekrar kullanılabilir bir kapta saklanabilir.

Ayrıca vücudun düzgün işleyişi ve kasların yenilenmesi için gerekli mineraller olan potasyum, kalsiyum, sodyum ve fosfor açısından çok zengin bir içecektir.

7. Beyniniz için muhteşem bir enerji kaynağıdır

beyin

Bir bardak Hindistan cevizi suyu 300 mg potasyum içerir, bu mineral için muzdan bile daha zengin bir kaynaktır.

Potasyum, kan basıncını düzenler, aynı zamanda krampları ve yaralanmaları önleyerek kas fonksiyonunda da önemli bir rol oynar.

En önemlisi ise; içerdiği doğal elektrolitler, sinir sisteminin düzgün işleyişine ve sinir uyarılarının iletilmesine yardımcı olur ve ayrıca bilişsel işlevin geliştirilmesine katkıda bulunur.

Önerdiğimiz bir yazı: Genç ve Zinde Bir Beyin İçin 10 Emir

8. Asit seviyesini düşürür

Bu lezzetli ve serinletici sıvı, vücudu alkalize etmek ve kötü beslenmeden kaynaklanan asit oranını azaltmak için muhteşem bir seçenektir. Hindistan cevizi suyu içerek vücudunuzun pH seviyesini düşürebilir ve oluşan asit oranını azaltabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • DebMandal, M., & Mandal, S. (2011). Coconut (Cocos nucifera L.: Arecaceae): In health promotion and disease prevention. Asian Pacific Journal of Tropical Medicine. https://doi.org/10.1016/S1995-7645(11)60078-3
  • Gunathilake, Prasanna. “] Shelf Life and Quality Evaluation of Deep Frozen Coconut Cream, Coconut Scrapings and Coconut Slices.” International Journal on Coconut R & D, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.