Hint Mutfağından Kilo Vermenize Yardımcı Olabilecek İpuçları

17 Şubat, 2019
Hint mutfağı, baharatların bol kullanılmasıyla karakterize edilir. Daha kolay kilo vermenize yardımcı olacak olan da bu baharatlardır.

Bazı insanlar, Hint diyeti yapmanın bir ayda birkaç kilo vermemize yardımcı olabileceğini söylemektedirler. Bununla birlikte, bu Hint mutfağı ipuçları, sadece kilo vermemize yardımcı olmakla kalmaz, bir de daha sağlıklı hissetmemize yardımcı olurlar.

Hint mutfağını öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin!

Hint mutfağı hakkında bilgi

Hint mutfağından yemekler

Hint yemekleri hakkında birkaç şey bilmek önemlidir. Çünkü Hint mutfağı, diyetinize dahil olduğunda kilo vermenize yardımcı olacaktır. Sonuç olarak, bu bilgi kilo vermenize yardımcı olabilir.

 • Karbonhidratları ve proteinleri karıştırmayın.
 • İyi yemek seçin. En önemli şey miktar değil, niteliktir.
 • Esmer pirinç ve sebze yiyin.
 • Taze meyveler, özellikle de narenciye yiyin.
 • Günde üç öğün yemek, doğal yoğurt ya da meyve yiyin. Ama sadece açsanız.
 • Lokma başına 100 kez çiğneyin. Bu sindirime yardımcı olur.
 • Her gün iki litre su ve yeşil çay için.
 • Egzersiz yapın. Her gün 40 dakikalık bir yürüyüş yapmak, en iyisi.

Hint mutfağı birçok farklı ülkeden etkilenmiştir. Bunlara Moğolistan, Portekiz ve İngiltere de dahildir. Böylesine bir karışımın sonucu, tabii ki büyük bir karaktere sahip bir mutfaktır.

Bu mutfak, çeşni çeşitlerinden dolayı öne çıkar. Hindistan’da doğanların, lezzetleri tanıma konusunda batıda doğan insanlara göre daha yetenekli olduğu söylenir. Ayrıca Hint yemekleri de farklıdır çünkü sığır eti kullanılmaz. İnekler onların dininde kutsal sayılır.

Ayrıca çok fazla süt ürünü kullanmazlar. Bunun yerine, ghee denilen bir tereyağı kullanıyorlar. Lassi olarak bilinen sıvı bir yoğurt da yiyorlar.

Yaygın olarak kullandıkları diğer malzemeler pirinç, tavuk ve kuzudur. Ayrıca büyük miktarda vejetaryen yemekleri vardır. Bunun nedeni, birçok Hintlinin “şiddete hayır” kuralına uymasıdır. Bu, etin herhangi bir çeşidinin yenmemesi anlamına gelir.

Yiyeceklerin hazırlandığı farklı yollardan bazıları şunlardır:

 • Vagar: Baharatlar ile pişirme ve tatlandırma.
 • Tandır: Baharat ve yoğurtla gıdaları marine etmek. Sonra, onları bir fırında pişirmek.
 • Korma: Sıcak kömür üstünde pişirme. Yiyecek koyu bir kıvama sahiptir. Bunun sebebi yoğurt, süt ya da krema eklenmesidir.
 • Dhungar: Buharda pişirme.
 • Dhum: Yemek sıcak kömürlere gömülür.

Yiyecek: Hindistan, Ayurveda ve kilo verme

Hint mutfağından yemekler

Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Hindistan’da, gıda ile sağlık arasında büyük bir ilişki vardır. Bu ilişki hem alternatif tıp hem de kilo vermeyi içermektedir. Bunun sebebi gıdanın aslında ilacın kendisi olmasıdır. Gıda, sağlıklı ve güçlü hissetmemize yardımcı olur.

Daha önce söylediğimiz gibi, Hint yemekleri çok fazla baharat içermektedir. Örnek verecek olursak bunlar köri, kakule ve kimyon olabilir. Bunlar vücudu uyarır, vücut ısınızı artırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

Hint yemeklerinin kilo vermemize yardım etmesinin nedeni de budur. Bazı Hint yemek pişirme ipuçları baharat ve çeşnilerin kullanılmasını içerir. Ancak, çeşitlilik olması için size daha farklı seçenekler sunacağız.

Zerdeçal yaprakları

toz zerdecal

Bu koyu yeşil yapraklar, salatalar ve soslar için kullanılabilir. Çiğ ya da pişmiş şekilde yenebilirler. Karnınızın ve sindirim yolunuzun düzgün çalışmasına yardımcı olurlar. Ayrıca kilo vermeyi de sağlarlar ya da kilo vermeye devam etmeye yardımcı olurlar.

Zerdeçal yaprakları aynı zamanda tıbbi özelliklere sahiptir. İshal, dizanteri ve şeker hastalığını tedavi etmek için kullanılabilirler.

Dhal

Bu, Hindistan’ın geleneksel bir yiyeceğidir. İçinde kurutulmuş bezelye, mercimek ve fasulye vardır. Bu yiyecek pirinç ve Çapati ekmeği ile servis edilir.

Dhal yüksek protein içeriğine sahiptir. Bu onu çok doyurucu bir hale getirir. Diğer gıdalara göre daha uzun sürede sindirebilirsiniz. Bu, yemek yedikten sonra birkaç saatliğine aç kalma ihtimalinin daha az olacağı anlamına gelir. Bu da kilo vermeye yardımcı olur.

Kişniş

bir miktar kişniş

Bu, idrar söktürücü özelliklere sahip aromatik bir bitkidir. İdrar yoluyla sıvı ve toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca maydanoz ve kereviz ile aynı ailedendir. Alternatif tıpta, bağırsak gazı, abdominal enflamasyon ve kanı temizlemek için kullanılır.

Ayrıca okuyunuz: Böbrek Taşları için Limon ve Maydanoz Şurubu

Baklagiller ve tahıllar

Baklagiller hem kabuklu hem de sindirimi kolaylaştırmak için kabuksuz olarak pişirilir. Tahıl hakkında konuşmuşken, şüphesiz ki pirinç Hint mutfağı için temeldir. En bilinen türü basmati pirincidir. Çok miktarda lif içerir ve tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca az bir miktar buğday, mısır ve darı da ekleyebilirsiniz.

İçecekler

Hindistan cevizi

Vücudunuzun susuz kalmaması, iştahınızı düzenlemenize yardımcı olur. Ve, bazen aç olduğumuzu düşündüğümüzde, aslında susuz kalmış oluruz. Günde iki litre su içmek ve susuz kalmamak için bu Hint içeceklerinden bazılarını deneyebilirsiniz.

Son olarak, ayurveda gıdalardan bahsederken, 3 tür doshas vardır. Her biri belirli vücut tipleri ile ilgilidir.

Hangisinin sizin türünüz olduğunu bilmeniz, neye ihtiyacınız olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kaçınmanız gereken şeyi bulmanıza da yardımcı olur. Bunların hepsi, sağlıklı olmanıza ve kilo vermenize yardımcı olmak içindir.

 • Vatta: Hafif ya da zarif bir kompozisyona sahip biridir. Genellikle her zaman açtır ve düzensiz bir sindirime sahiptirler. Bu tipte biri iseniz ağır yemekler yemeniz önerilir. Bunlara çorba, güveç ve soslu makarna dahildir.
 • Pitta: Orta derecede kompozisyona sahip biridir. Açlık ve susuzluk hissederler. Eğer yemek zamanında gelmezse hayal kırıklığına uğrarlar ve daha fazla yemek yeme eğilimi gösterirler. Salata ve soğuk içecekler yemeleri ve içmeleri önerilir. Ağır yiyecekler ya da et yememeliler.
 • Kapha: Bodur bir kompozisyona sahip biridir. Yavaş bir sindirimi ve orta bir iştahı vardır. Süt ürünlerinden, tatlılardan ve yağlardan kaçınmalıdırlar. Meyve ve sebze yemeye çalışmalıdırlar. Havuç, kabak, kereviz, lahana ve marul yemeye çalışmaları tavsiye edilir.
 • Varghese S, Kubatka P, Rodrigo L, Gazdikova K, Caprnda M, Fedotova J, Zulli A, Kruzliak P, Büsselberg D. Chili pepper as a body weight-loss food. Int J Food Sci Nutr. 2017 Jun;68(4):392-401.
 • Chin KY. The spice for joint inflammation: anti-inflammatory role of curcumin in treating osteoarthritis. Drug Des Devel Ther. 2016 Sep 20;10:3029-3042.
 • Silva F, Domingues FC. Antimicrobial activity of coriander oil and its effectiveness as food preservative. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Jan 2;57(1):35-47.