Hipnotikler veya Uyku Hapları Hakkında Her Şey

Uyumakta zorlanıyor musunuz? Hiç uyku haplarına başvurdunuz mu? Burada onlar hakkında her şeyi öğrenin!
Hipnotikler veya Uyku Hapları Hakkında Her Şey

Son Güncelleme: 19 Kasım, 2020

Günümüzde, gelişmiş ülkelerde insanların yaşam tarzı nedeniyle, çoğu insan uykuya dalmakta zorlanıyor ve hipnotikler veya uyku haplarına ihtiyaç duyuyor.

Hipnotik ilaçlar olarak da bilinen bu ilaçlar, günümüzde oldukça fazla tercih edilirler. Bununla birlikte, sağlığınız için olumsuz etkileri olabileceğinden, onları dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz. Bu yazıda, piyasada bulabileceğiniz farklı uyku sorunlarının yanı sıra uyku hapları yelpazesine bakacağız.

Uykusuzluk nedir?

uykusuzluk çeken kadın

Gelişmiş ülkelerde görülen bu çok yaygın hastalık, bir hastanın enerjisini ve normal uyanma durumunu düzeltmek için yeterli kalitede uyku elde etmek için uykuya dalma veya uykuda kalma yetersizliği ile karakterize bir uyku bozukluğudur.

Bu hastalık üzerine yapılan çok sayıda çalışmanın sonuçları, nedeninin uykusuzluktan ziyade altta yatan başka bir bozukluk olduğunu düşündürmektedir. Bu önemlidir, çünkü bu uyku problemini tetikleyen hastalığa karşı tedaviyi yönlendirir.

Ayrıca, uykusuzluk süresine ve doğasına göre sınıflandırılabilir:

 • Geçici. Adet öncesi dönemde bazı kadınlarda olduğu gibi yedi günden az sürerse.
 • Akut. Bu tip bir ila üç hafta arasında değişiklik göstermektedir.
 • Kronik. Üç haftadan fazla uykusuzluk geçiren insanlar.

Doğasına odaklanılarak, uykusuzluk şu şekilde sınıflandırılır:

 • Uyku başlangıcı – hasta uykuya dalmakta zorluk çekiyorsa.
 • Uyku-sürdürme uykusuzluğu – hastanın uykuda kalmakta zorlanması durumunda.
 • Sabah erken uyanma
 • Genel

Hipnotikler veya uyku hapları ve uyku kalitesini artırma

Bu ilaçlar uyku başlangıcını teşvik eden ve uyuşukluğa neden olan psikoaktif psikotropik maddelerdir. Uykusuzluk için altı tedavi yöntemi vardır. Tıp uzmanı birincisi ile başlayacak ve eğer etkili değilse bir sonrakine geçecektir.

Birinci aşama. Doğal maddeler

İnsanlar bu sorunla mücadele etmek için doğal maddeleri yaygın olarak kullanırlar. Özellikle, en popülerleri kediotu, ıhlamur, çarkıfelek ve opioidlerdir. Diğer hastalar homeopati ve “doğal” ürünler gibi diğer tedavilere başvururlar.

İkinci aşama. Benzodiazepin olmayan uyku yardımcıları

hipnotikler ile uyku bozukluğu tedavisi

Bu tip hipnotik ilaçlar seçici GABA reseptör agonistleridir. GABA türünün en iyisi olan merkezi sinir sisteminin inhibitör nörotransmitteridir. Örneğin, zolpidem, zopiklon veya eszopiklon.

Bu ilaçların etkinliği ve toleransı nedeniyle iyi sonuçlar verdikleri kanıtlanmıştır. Bu nedenle, özellikle akut uykusuzluk tedavisinde ilk tercih edilen uyku haplarıdır. Bununla birlikte, kronik uykusuzluk için etkili değildirler.

3. aşama. Benzodiazepinler

Benzodiazepinler, uykusuzluğu tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan diğer uyku haplarıdır. Yukarıdakilerin aksine, GABA kompleksinden seçici değillerdir.

İlk seçenek olan hipnotikler olan diğer ilaçların (barbitüratlar) yerine gelmektedirler. Çok etkili olmasına rağmen, uykunun doğal yapısını değiştirir, REM uykusunu değiştirir ve önemli yan etkilere neden olurlar.

Ayrıca, bu ilaçlar tolerans ve bağımlılığa neden olur. Bu nedenle kullanımları kontrol altında tutulmalı ve hastalar iyi bilgilendirilmelidir.

Ayrıca okumak isteyebilirsiniz: Uyku İlaçlarının Riskleri ve Yan Etkileri

4. aşama. Uyku artırıcı etkileri olan antidepresanlar

Bir süredir, insanlar aşağıda bahsedeceğimiz ilaçlar gibi bazı antidepresan ilaçları uyku hapı olarak kullanmışlardır.

 • Mirtazapin
 • Trazodon
 • Amitriptilin

Benzodiazepinlerde olduğu gibi, bu ilaçlar da REM uykusunu bozar. Ancak bunu farklı bir etki mekanizmasıyla yaparlar. Bu ilaçlar antikolinerjik etkilerinden dolayı uyutucu bir etkiye neden olur ve aynı zamanda aminerjik nörotransmisyonu iyileştirir.

Genellikle, bir hasta kronik uykusuzluktan muzdarip olduğunda, benzodiazepinler yeterli olmaz. Bu nedenle, bu ilaçları yardımcı tedavi olarak almalıdırlar.

5. aşama. Uykusuzluk tedavisinde antipsikotikler

uyku ilacı ile uyuyan kadın

Yukarıdaki tüm ilaçlar istenen etkiyi göstermediğinde, antipsikotikler veya nöroleptiklerin kullanımı etkili olabilir.

Bu durum için en yaygın kullanılanlardan bazıları şunlardır:

 • Haloperidol
 • Ketiapin
 • Klozapin

Genellikle yaşlı hastalarda, deliryumu olanlarda, manili hastalarda, uykusuzluktan muzdarip olan hastalarda veya psikotik olanlarda kullanılırlar.

Son olarak, son tedavi aşamasının, 6. aşamanın, farklı zaman dilimindeki ülkelere seyahat ederken jet lag ile üretilen tip gibi, genellikle hafif uykusuzlukta kullanılan tip gibi antihistaminikler, melatonin veya gabapentin gibi diğer ilaçlardan oluştuğunu belirtmeliyiz.

Sonuç

Günümüzde, uykusuzlukla savaşmaya yardımcı olan çok çeşitli hipnotikler veya uyku hapları vardır. Sizin için en uygun ilaçlar hakkında doktorunuza danışın ve daima tavsiyelerine uyun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sofía, M., Rivas, G., & Diego, J. (2017). En busqueda del hipnótico ideal : Archivos Venezolanos de Farmacología y Terapéutica.
 • Mendoza, E., Lamas, J., & Capafons, A. (2010). Hipnosis Clínica. Focad.
 • Brink, C. J. (2010). Fenobarbital. Tijdschrift Voor Diergeneeskunde. https://doi.org/10.1007/978-90-313-9129-5_50

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.