Hızlı Sekans İndüksiyonu Nedir?

Bir kişinin hava yollarındaki değişimler ölüme yol açabilir. Ancak hızlı sekans indüksiyonu pek çok hayatı kurtarmak için anahtardır. 
Hızlı Sekans İndüksiyonu Nedir?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hızlı sekans indüksiyonu, orotrakeal entübasyon anlamına gelir. Bu prosedür normalde acil serviste gerçekleştirilir. Ancak başarılı olabilmesi için bir dizi adımın düzgün bir şekilde izlenmesi gerekir. Bunlardan birinin atlanması hastanın hayatını riske atabilir.

Bir çalışmada şu belirtilmiştir: “Acil tıptaki tıp uzmanı için, hastane öncesi bakım ünitesinde ve acil serviste hava yollarının yönetimi, sahip olmaları gereken temel yeterliliklerin en önemli kısımlarından biridir.”

Bu nedenle doktorların hızlı sekans indüksiyonunu nasıl gerçekleştirmeleri gerektiğini bilmeleri önemlidir. Bu, bazı hastalarda pulmoner aspirasyon riskini azaltacaktır.

Doktorlar ne zaman hızlı sekans indüksiyonu uygularlar?

acil hasta ekip hastane

İnsanlar olası soluk alma kaybı riskiyle acil servise geldiklerinde hızlı sekans indüksiyonuna ihtiyaç duyarlar. Hızlı bir değerlendirme, doktorların prosedürü eksik gerçekleştirmesinin önüne geçecektir.

Hızlı sekans indüksiyonu uygulamak, hipoksemiden, orotrakeal tüp sokulduğunda hava yollarında hasar oluşumuna kadar çeşitli sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden sakin kalmak ve adımları tam olarak uygulamak önemlidir. 

Bazı durumlarda orotrakeal entübasyon uygulanıp uygulanmaması gerektiği belli değildir. Ancak hastanın ihtiyacı olması ihtimali varsa doktor bu işlemi uygulayacaktır.

Ancak aşağıdaki semptomlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu semptomlar hızlı sekans indüksiyonu ihtiyacını net bir şekilde gösterebilirler:

Eğer tüm bunların yanında hasta normal bir şekilde nefes alamadığı için rahatsız durumdaysa, acilen sedasyona ihtiyaçları vardır. Ondan sonra doktor, olabildiğince hızlı bir şekilde hızlı sekans indüksiyonunu gerçekleştirmelidir.

Doğru prosedür

ameliyat doktor hasta ağız

Başarılı bir entübasyon gerçekleştirebilmek için bir dizi adım uygulanmalıdır. Doktorlar bu adımları çevik, hızlı ve eksiksiz bir şekilde uygulayacaklardır. Böylece daha önce bahsettiğimiz sonuçların bazılarından kaçınabilmiş olacaklar.

Entübasyon öncesi aksiyonlar

 • Altına bir yastık koyarak hastanın başını kaldırın.
 • Yukarıya ve ileriye doğru iterek çenelerini yükseltin.
 • Orofaringeal boşluktaki herhangi bir yabancı maddeyi alın.
 • Tüm salgıları aspire edin (kan, kusmuk).

Hızlı sekans indüksiyonu

 • Larengoskopu bir elinizle tutun ve ağzın kenarından sokun, dili hareket ettirin ve larengoskopu ileri ve yukarıya doğru getirin.
 • Aletin ucunu epiglotise yerleştirin.
 • Aspirasyon veya regurjitasyon riskini azaltmak için bir başka profesyonel Sellick manevrasını uygulamalıdır. Bunu entübasyon sürecinin içinde yapmaları gerekir.
 • Glotisin veya ses tellerinin çok görünür durumda olmaması halinde, onları ortaya çıkarmak için bir başka kişi de BURP manevrasını gerçekleştirmelidir. Bu, doktorların laringoskopu hava yollarına zarar vermeden düzgün bir şekilde yerleştirmelerini sağlar.
 • Doktor tüpü düzgün bir şekilde soktuğunda, laringoskopu, tüpü oynatmadan çıkaracaklar. Sonra sabitleyip oksijen kaynağına bağlayacaklar.

Sellick ve BURP manevralarını kullanmanızı tavsiye etmiş olsak da, hasta travma yaşıyorsa veya trakeada yabancı bir madde varsa bu yöntemler asla kullanılmamalıdır. Bunu aklınızda tutmanız çok önemlidir.

İlaçlar

Genel olarak, hızlı sekans indüksiyonu uygulanırken ilaç kullanımı gerekli değildir. Ancak bu ilaçlar olmadan hastayı entübe etmenin imkansız olacağı durumlar vardır.

Bir hasta durmadan hareket ediyorsa ona yatıştırıcı vermek gerekir. Diğer durumlarda hasta şiddetli ağrı içindeyse, yatıştırıcının yanında onlara ağrı kesici de verilmelidir.

Acil servis doktorlarının hastalara mikro gevşetici (micro-relaxant) uygulamaları gereken çok az durum vardır. Tüp, baskı nedeniyle trakeadan geçemediğinde bunu yapmak gereklidir.

Gördüğünüz gibi, indüksiyon, acil serviste çalışan tüm profesyonellerin doğru bir şekilde yapmasını bilmeleri gereken bir prosedürdür. Böylece hastaların hava yollarının en az hasar almasını garanti altına almış olacaklardır.

Bunun yanında belli durumlarda kullanmaları gereken ilaçları bilmeleri önemlidir. Hızlı sekans indüksiyonu, hiç şüphesiz gerekli bir ilk yardım tedbiridir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Almarales, J. R., Saavedra, M. Á., Salcedo, Ó., Romano, D. W., Morales, J. F., Quijano, C. A., & Sánchez, D. F. (2016). Inducción de secuencia rápida para intubación orotraqueal en Urgencias. Repertorio de Medicina y Cirugía25(4), 210-218.
 • Calvache, J. A., Sandoval, M. X., & Vargas, W. A. (2013). Fuerza aplicada por el personal de salud sobre un simulador del cartílago cricoides durante la realización de la maniobra de Sellick en la intubación de secuencia rápida. Revista Colombiana de Anestesiología41(4), 261-266.
 • Carrillo-Esper, R., Vinay-Ramírez, B., & Bahena, A. (2008). Maniobra BURP. Revista mexicana de Anestesiología31(1), 63-65.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.