Horlamayı Durdurmak İçin Kolay İpuçları

28 Ocak, 2021
Horlamayı durdurmak için solunum yollarındaki tıkanıklığı açmak önemlidir. Seçenekler arasında okaliptüs yağını içe çekmek veya burundan nefes almayı aktive eden tuz çözeltisi hazırlamak vardır.

Rahat, huzurlu ve güzel bir uyku sağlığınız için esastır. Ne var ki bazı sorunlar deliksiz bir uykuyu imkansız kılar. Mesela, horlama gibi. İşte bu yazımızda, horlamayı durdurmak için uygulayabileceğiniz kolay ipuçlarından söz edeceğiz. 

Horlamaya sebep olan bir çok neden vardır: alkol alımı, soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonları, kötü uyku pozisyonları, deviyasyon kaynaklı burun tıkanıklığı, ve daha fazlası bu nedenler arasında sayılabilir.

Horlama horlayan kişi veya birlikte uyuduğu eşi için sorun yaratabilir, çünkü ses uykusuzluk yaratacak kadar yüksek olabilir.

Şanslısınız ki horlamayı durdurmak için doğal çözümler bulmak mümkün. Gelin bunu nasıl yapabileceğinize bir göz atalım!

Ayrıca bakınız: Evde Hazırlayabileceğiniz Horlama İlaçları

Soğan, adaçayı ve buhar banyosu ile horlamayı durdurmak

Soğan, adaçayı ve buhar banyosu horlamayı durdurmak için mükemmeldir. Ayrıca çalışmak veya gündelik aktiviteler için yeterli enerjiyi verecek huzurlu bir uyku sağlayacak bir reçetedir bu.

Soğandan yararlanmak için büyük dilimler hâlinde kesin ve 15 dakika kaynatın. Bu sıvıya biraz esmer şeker ekleyin ve çay gibi için. Bunu uyumadan 2 saat önce yapmanızda fayda var.

Diğer yandan adaçayı yapraklarını biraz suda kaynatarak uyumadan önce içebiliriz.

Horlamadan kurtulmak için iyi nefes almak çok önemlidir. 

Solumun yollarını açmak için buhar banyolarından yararlanabilirsiniz. Bu amaçla içine okaliptüs yağı damlattığınız kaynamış suyu kullanabilirsiniz.

Suyu bir kaba koyun ve bir havluyla üzerini kapatın, sonra yüzünüze bu havluyu koyun ve saunadaymış gibi buharı  içinize çekin. Su soğuyana kadar devam edin.

Doğal meyve suları

horlamayı durdurmak için yeşil elma

Tüm doğal meyve suları sağlık sorunlarını gidermek için kullanılabilir, horlama da buna dahildir.

Meyveler yararlanabileceğiniz bir çok avantaj sağlar ve her gün sebzelere ek olarak meyve de yemelisiniz. 

Metabolizmanızı hızlandırmak ve vücudunuzun işlevini arttırmak için her öğünden önce bir meyve suyu için. Aşağıda horlamayı durdurmak için kullanabileceğiniz meyve suyu önerilerini bulabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Bu 7 Yiyeceği Tüketmek Horlamanızı Durdurmaya Yardımcı Olabilir

Malzemeler:

  • 2 elma
  • 2 havuç
  • ¼ limon ve biraz zencefil

Hazırlaması çok kolay. Tüm malzemeleri biraz su ile mikserden geçirin ve günde bir kaç defa için.

Horlamanın sağlığa etkileri nelerdir?

horlamayı durdurmak için ipuçları

Horlama şunlara sebep olabilir:

  • Ağız kuruluğu
  • Uyku düzeninde sorunlar
  • Yorgunluk
  • Baş ağrıları ve asabiyet

Burundan nefes almayı kolaylaştırarak horlamayı durdurmak için burnunuza tuz solüsyonu uygulayabilirsiz. Oda sıcaklığındaki su ile yarım çay kaşığı tuzu ve biraz sodyum bikarbonatı karıştırarak solüsyonu hazırlayabilirsiniz.

Bir diğer çözüm ise 50 gram sedef otu ile zeytin yağını karıştırarak hazırlayacağınız bir merhemdir. Bunu bir şişeye koyun ve iki hafta fermente olmasını bekleyin. Hazır olduğunda, her iki burun deliğine, göğse ve boyuna sürün.

Başka bir seçenek, okaliptüs ve zencefil karışımı. Doğranmış zencefil kökünü okaliptüs yaprakları ile bir bardak suda 5 dakika kaynatın. 

Çay soğuduğunda için ve ardından iki yemek kaşığı aloe jeli alın. Bu tedaviyi yatağa girmeden yarım saat önce uygulayın.

Horlamadan kaçınmanın yolları var mıdır?

alkol

Horlamadan kaçınmak veya horlamayı durdurmak için fazla alkol almaktan veya aşırı miktarda çikolata yemekten kaçının ve elinizden geldiğince az kızartma veya işlenmiş gıdalar tüketin.

Ayrıca ısırgan otu, nane, rezene ve kedi otu kökü burun tıkanıklıklarını açmak için çok yararlıdır, bu da gece uyurken nefes almak için ağzınızı açmanızı önler. 

Eğer burada sunulan tarifleri düzenli ve dikkatlice uygularsanız, kısa sürede olumlu sonuçlar göreceksiniz. Bu durumdan sadece kendiniz değil sizinle birlikte uyuyan partneriniz de mutlu olacak.

İyi bir uyku almak ve dinlenmek asabiyet, yorgunluk ve stresi artıran diğer sorunlarla savaşmak için çok iyidir.

  • Abeyratne, U. R., De Silva, S., Hukins, C., & Duce, B. (2013). Obstructive sleep apnea screening by integrating snore feature classes. Physiological Measurement. https://doi.org/10.1088/0967-3334/34/2/99
  • Lee, L. A., Yu, J. F., Lo, Y. L., Chen, Y. S., Wang, D. L., Cho, C. M., … Li, H. Y. (2012). Energy Types of Snoring Sounds in Patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome: A Preliminary Observation. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0053481