İçinde Bu Kadar Şeker Olduğunu Bilmediğiniz 9 Yiyecek

Sağlıklı gibi görünseler de bu masum görünüşlerinin altına tahmin edemeyeceğiniz kadar şeker barındıran bazı yiyecekler vardır. Etiketleri okumayı unutmayın.
İçinde Bu Kadar Şeker Olduğunu Bilmediğiniz 9 Yiyecek
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Bazen görünüş sizi yanıltabilir. Bazı yiyeceklerde tahmin ettiğinizden daha fazla şeker olduğunu biliyor muydunuz? Öyleyse gelin şekerli yiyecekler hakkında biraz bilgi edinelim.

Makul miktarda olduğu takdirde şekerli yiyecekler, vücudunuz için oldukça gereklidir. Ancak çok fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekiyor.

Dünya Sağlık Örgütüne göre, şeker toplam kalori alımınızın sadece %5’ini oluşturmalıdır. 

Bu yüzde, gün içerisinde 6 ila 9 çay kaşığı şeker alımına denk gelmektedir. Ancak, bir gün içerisinde muhtemelen bir hafta içinde tüketmeniz gereken miktarı tüketiyorsunuzdur.

Aşırı şekerli yiyecekler tüketildiğinde bu durum bazı sonuçları da beraberinde getirir. Öncelikle, mikrobesin alımı azalır. Mikro besinlerden yeteri kadar tüketmediğiniz takdirde, B1, B2 ve B5 gibi B kompleks vitamini eksikliği artar.

Bu ek olarak, söylemeye bile gerek yok dişlerinizi fırçalasanız bile dişlerinizin çürüme ihtimali artar. 

En önemli nokta, yediğiniz her şeyde gerçek şeker miktarının farkında olmaktır. 

Bu yüzden, bugünkü yazımızda hiç tahmin etmediğiniz şekerli yiyecekler karşınıza çıkacaktır.

1.Mısır krepleri

Esmer undan krepler

Öğünler arası atıştırmalık olarak tüketiyor olabilirsiniz ve muhtemelen kalori açısından zararsız olduğunu düşünüyorsunuzdur. Ancak dikkat edin. Mısır krepleri yüksek miktarda şeker içeriyorlar.

Çok fazla detaya girmeden, iki mısır krebi ve iki yemek kaşığı aynı miktarda yani 10,2 gram şeker içeriyorlar bu da 2.55 küp şeker demek. Bu yüzden en iyi seçenek şekersiz olanları tüketmeye çalışmaktır.

2. Şekerli yiyecekler ve esmer şeker efsanesi

En büyük efsanelerden biridir: Bir çok insan esmer şekerin daha sağlıklı olduğunu düşünür. Ancak, ne yazık ki doğru değil.

Esmer şeker ve beyaz şeker arasında bir fark yoktur. Tek fark, esmer şekere farklı tat veren şeker kamışıdır.

4 küp şekerde %98 oranında şeker vardır. Başka bir deyişle, esmer şekerle beyaz şeker tamamen aynıdır. Şeker yerine daha sağlıklı bir şey arıyorsanız, şeker otunu deneyebilirsiniz.

3. Badem sütü

badem sütü

Badem sütünün  normal sütten daha az kalori içermesi gibi bir durum söz konusu değildir. Hatta, badem sütü laktoz şekeri içerir.

Yağsız süt dahil olmak üzere bir bardak sütte 10 gram şeker vardır. 

Laktoza intoleransı olan insanlar için, vücudun ihtiyacı olan kalsiyum miktarını karşılayan ve laktozsuz sütten daha az şeker içeren başka alternatifler bulunmaktadır.

4. Domates sosu

Domates sosu, pakette satılan makarna soslarından daha az kalorilidir ancak yine de domates sosunda çok fazla şeker bulunur.

450 gram domates sosunda 16 gram şeker yani 4 küp şeker vardır. 

5. Tam taneli tahıllar

Tam taneli tahıllar

Tam taneli tahıllar konvensiyonel ürünlerden daha sağlıklıymış gibi görünebilir ancak görünüş her şey değildir.

Tam taneli tahıllarda yüksek miktarda şeker bulunur. Satın almadan önce sağlıklı olduğundan emin olun.

6. Enerji barları

Bütün enerji barları aynı değildir. Bazıları protein açısında oldukça zengindir. Ancak bazıları porsiyon başına 48 gram şeker barındırır. 

Aslında hepsinde az da olsa şeker bulunur. Bu yüzünden en iyisi bu yiyeceklerden kaçınmaktır. 

7. Krakerler

fıstık ezmeli kurabiyeler

Krakerlerin tuzlu olmalarına rağmen aynı zamanda yüksek miktarda şeker içerdiklerini biliyor muydunuz? 

Haftada 16 tane kraker yerseniz, vücudunuza 4 gramdan fazla şeker yüklemiş olursunuz. Diğer yiyecekler kadar olmasa da oldukça şaşırtıcı bir miktar.

Bu atıştırmalıklara dikkat edin.

8. Kuru yemişler

Kuru yemişler sağlıklı olabilirler ancak yediğiniz miktara dikkat etmelisiniz. Yüksek kalorili olmalarının yanında hiç öyle gözükmeseler de şeker açısından da oldukça zenginlerdir.

Badem başta olmak üzere kuru yemişleri tüketirken dikkatli olmak gerekir. Eğer günde 20 gram kuru yemiş yerseniz neredeyse 12 gram şeker almış olursunuz. 

9. Fıstık ezmesi

fıstık ezmesi

Fıstık ezmesini sever misiniz? Cevabınız evetse tüketmekte bir sakınca yok ancak yediğiniz miktara dikkat etmelisiniz. Unutmayın sadece 4 yemek kaşığı fıstık ezmesi 7 gram şeker demektir.

Sağlığınıza dikkat etmek için yediklerinizin miktarını azaltın. İlginizi çekebilir ...

Fazla Şeker Yediğinizin 6 Göstergesi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Fazla Şeker Yediğinizin 6 Göstergesi

Bir diyetisyen ya da profesyonel bir antrenörün ofisinde oturduğunuz zaman size söyleyecekleri ilk şey çok fazla şeker yemekten kaçınmanızdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266. PMID: 29772560.
  • Plaza-Diaz J, Pastor-Villaescusa B, Rueda-Robles A, Abadia-Molina F, Ruiz-Ojeda FJ. Plausible Biological Interactions of Low- and Non-Calorie Sweeteners with the Intestinal Microbiota: An Update of Recent Studies. Nutrients. 2020 Apr 21;12(4):1153. doi: 10.3390/nu12041153. PMID: 32326137; PMCID: PMC7231174.
  • Costa-Rodrigues J, Pinho O, Monteiro PRR. Can lycopene be considered an effective protection against cardiovascular disease? Food Chem. 2018 Apr 15;245:1148-1153. doi: 10.1016/j.foodchem.2017.11.055. Epub 2017 Nov 15. PMID: 29287334.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.