İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Boldo

Boldo çayı, idrar söktürücü, arındırıcı ve antioksidan özellikleri sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili bir çözüm olabilir.
İdrar Yolu Enfeksiyonuna Karşı Boldo

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

İdrar yolu enfeksiyonuna çare olabilecek birçok doğal alternatif bulunmaktadır. Bunlar arasında çay ve yemek tariflerinden profilaksilere oldukça fazla yöntem yer alır. Bu makalede, bu rahatsızlığın üstesinden boldo sayesinde nasıl geleceğinizden bahsedeceğiz. Bu bitki, iyileştirici özellikleri sayesinde geleneksel tıpta oldukça iyi bilinen bir bitkidir.

Boldo Nedir?

Boldo, And Dağları çevresinde yetişen yerel bir bitkidir. Tedavi edici özellikleri sayesinde, Güney Amerika’nın yerel kültürlerinde oldukça uzun zamandır tıbbi bitki olarak kullanılmaktadır.

Özünde bulunan askaridol, ökaliptol gibi yağlar ve flavanoid ve tanenler bu bitkiyi yararlı kılan maddelerdir. Sindirimsel, idrar söktürücü, antioksidan, yatıştırıcı ve balgam söktürücü özellikleri en çok yararlanıldığı alanlar arasına girer.

Boldonun Faydaları

Bu bitkinin sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Sindirim sisteminin kabızlık ya da hazımsızlık durumlarında düzgün şekilde çalışmasına yardımcı olur.
 • Gaz çıkarmayı kolaylaştırır.
 • Ağız kuruluğundan şikayetçi olan insanlarda tükürük salgılanmasını artırır.
 • Depüratiftir; toksinlerin atılmasını kolaylaştırarak karaciğeri korur.
 • Çıkıklara ve romatizmaya karşı faydalıdır.
 • Safra kesesindeki taşların atılmasını kolaylaştırır.
 • Vücuttan sıvıların atılmasını kolaylaştırır. Bu sebepten ötürü, sistit, neftif ve diğer idrar yolu problemleri için etkili bir bitkidir.

Boldo çok yararlı bir bitki olsa da, dört haftadan fazla tüketmemeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Çok fazla boldo tüketmek olumsuz yan etkilere sebep olabilir.

Laksatif etkisi olduğundan, eğer ishalseniz bu bitkiyi tüketmemelisiniz. Benzer şekilde, çok fazla alkaloid içerdiği için hamilelik ya da emzirme süresince kullanmamalısınız.

İdrar Yolu Problemleri Nelerdir?

idrar yolu

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle böbreklerdeki, mesanedeki, prostattaki ya da idrar yolundaki enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bu enfeksiyonlar, en çok rastlanan enfeksiyonlar arasında ikinci sırada yer alır.

Patojenler, olması gerekenden aşağıda yer alan idrar yolu sebebiyle ya da kan yoluyla idrar yoluna girip, böbreklere ulaştığı zaman bu rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu enfeksiyonlar genellikle semptom vermezler, yani teşhis edilmeleri daha zordur.

Eğer bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz, idrar yolu enfeksiyonuna karşı önlem almanız gerekebilir:

 • İdrarınızı yaparken yanma ve ağrı
 • Karnın alt kısmında baskı ve ağrı
 • Ateş, ağrı ya da titreme
 • Sürekli idrara çıkma isteği
 • İdrarda kötü koku ya da bulanık veya koyu renk

Herkes idrar yolu enfeksiyonuna yakalanabilir fakat kadınların yakalanma riski erkeklere göre daha fazladır. Eğer kişi aşağıdaki durumlardan birine sahipse, idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma ihtimali artar:

 • Mesaneyi boşaltmak için ayrı bir aygıt kullanıyorsa
 • Şeker hastasıysa
 • Omurilik hasarı varsa

Boldo İle İdrar Yolu Problemleriyle Başa Çıkabilirsiniz

çayla tedavi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, boldo birçok durumda faydalanabileceğiniz bir bitkidir. İdrar yolu enfeksiyonuna karşı da boldo çayı tüketilebilir.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı boldo çayı (30 g)
 • 1 bardak su (250 ml)

Nasıl Yapılır?

 • Biraz boldo yaprağını bir demlik suyun içine koyup kaynatın.
 • Kaynadığında, ateşin üzerinden alın ve biraz soğuyana kadar bekleyin.
 • Bir hafta boyunca günde 2 ya da 3 bardak içilmesi önerilir.
 • Diğer bir seçenek de boldo çayını diğer meyve suları ile karıştırarak içmektir.

Unutmayın ki bu çay ev yapımı doğal bir ilaç olsa da, idrar yolu enfeksiyonlarında doktorunuzun fikirlerini asla göz ardı etmeyin. Teşhisi koyabilecek yegane kişiler laboratuvar testleri sonrası yorumda bulunabilecek uzmanlardır.

Teşhis konulduktan sonra nasıl bir tedavi gerçekleştirileceğine karar verebilirler. Yine de tıbbi tedaviye ek olarak boldo gibi yararlı bitkilerin gücünü de ihmal etmemek gerekir.

İlginizi çekebilir ...
İdrar Yolu Enfeksiyonu ile Savaşan Doğal Tedavi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İdrar Yolu Enfeksiyonu ile Savaşan Doğal Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu çok rahatsız edici bir problemdir. Genel olarak, idrar yolu enfeksiyonları, üretra daha kısa olduğu için kadınlarda daha yay...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ugalde-Valencia, D., Hernández-Juárez, M. G., Ruiz-Rodríguez, M. A., & Villarreal-Ríos, E. (2012). Infecciones del tracto genital y urinario como factores de riesgo para parto pretérmino en adolescentes. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología. https://doi.org/10.4067/S0717-75262012000500003
 • Muñoz-Velázquez, E. E., Rivas-Díaz, K., Guadalupe, M., Loarca-Piña, F., Mendoza-Díaz, S., Reynoso-Camacho, R., & Ramos-Gómez, M. (2012). Comparación del contenido fenólico, capacidad antioxidante y actividad antiinflamatoria de infusiones herbales comerciales* Comparison of phenolic content, antioxidant capacity and anti-inflamatory activity of commercial herbal infusions. Revista Mexicana de Ciencias Agrícolas.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.