İnsanların Göz Ardı Ettiği Kanser Semptomları

Bazen başka nedenler yüzünden ortaya çıkıyor olsalar da, bu semptomları görmezden gelmemelisiniz ve tanı koymak ve uygun tedaviyi almak için bir doktora danışmalısınız.
İnsanların Göz Ardı Ettiği Kanser Semptomları

Tarafından yazılmıştır Lorena González

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kanser bizi uyarıyor. Ortaya çıktığı anda, erken teşhis için gerekli olabilecek bazı öncül kanser semptomları vardır. Bunlar sayesinde hastalığın ilerlemesi önlenebilir ve erken teşhis konulabilir.

İnsanların %90’ı bu kanser semptomları konusunda çok dikkatli değildir, bu nedenle bu semptomları akılda tutmakta fayda vardır. Kanser gibi hastalıklarla ilgili bir diğer önemli konu erken tanıdır.

Bu nedenle, aşağıdaki kanser semptomlarından herhangi biriyle karşılaşırsanız, endişelenmeyin ve bir an önce doktorunuza danışın. Kanser semptomları ciddi bir hastalığın göstergesi olmayabilir.

Ancak eğer bunlar kanserin bir göstergesiyse, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda kanseri önlemek tedaviden daha iyidir. Detaylar için okumaya devam edin.

İnsanların Görmezden Geldiği Kanser Semptomları

1. Deride pürüzler

elini tutan kadın

Deride pürüzler oluşması meme kanserinin yanı sıra, cilt kanserinin de ilk belirtilerinden biri olabilir. Ancak, bu tek işaret değildir. Bunun yanı sıra, hem memede hem de koltuk altı bölgesinde yumrular görülebilir.

 • Bu durumda, gıda ya da kozmetik ürünlerinden kaynaklanan alerjik reaksiyonlardan farklı olarak, cildinizde sebepsiz noktalar gözlemleyebilirsiniz.
 • Cildinizdeki pürüzlerin ortasında ağrılı yaralar gözlemliyorsanız  ya da benleriniz büyüyor ve boyut değiştiriyorsa en kısa sürede doktorunuza danışın.

2. Görmezden gelinen kanser semptomları: Uzun süren öksürük

Aniden ortaya çıkan uzun süreli öksürük atakları geçirmeye başlarsanız, alarm çanlar çalıyor olabilir. Uzun süren öksürük, iştahın azalması ve hızlı kilo kaybı bu hastalık ile birlikte gelen semptomlardandır. Akciğer kanserinin daha ileri aşamalarında kanlı öksürük ve nefes darlığı yaygın olarak görülür.

3. Dikkat edilmeyen kanser semptomları: Kaşıntı

Kaşıntı hissi yaşıyorsanız, çoğu vakada bunun kanser ile hiçbir ilgisi olmadığını aklınızda bulundurmalısınız. Klinik açıdan bakıldığında, kaşıntının bazen kanserle ilgili olduğunun kanıtı olan çalışmalar vardır.

 • Rahimdeki büyümenin genital bölgede kaşıntıya neden olduğunu akılda tutmak önemlidir.
 • Öte yandan, beyin kanserinde burun delikleri bölgesinde kaşıntı meydana gelebilir. Bu semptomların sizde olup olmadığına dikkat edin.

4. Bağırsak sağlığınıza dikkat edin

ince ve kalın bağırsak

Kolon kanserinin ilk belirtilerinden biri bağırsakların işleyişi ile ilgilidir. Dışkınızda kan, mukus veya irin görüp görmediğinize veya ciddi sindirim problemleri yaşayıp yaşamadığınıza dikkat etmeniz gerekir.

5. İdrarınızın rengine dikkat edin

Dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken başka bir konu da idrarınızın rengidir. İdrar rengindeki değişiklik böbrek kanserinin bir belirtisi olabilir. Bu durumda, aşağıdaki gibi başka belirtiler de eşlik edebilir:

 • İdrarda kan
 • Yüksek tansiyon
 • Böbrek ağrısı
 • Artan kronik yorgunluk

6. Kilo kaybı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, hızlı kilo kaybı göz önünde bulundurulması gereken belirtilerden bir diğeridir. Bu semptom mide kanserine özgüdür. Bununla birlikte, ilk aşamada bu semptom neredeyse fark edilmeyecektir, ancak daha sonra aşağıdaki semptomlar da eşlik etmeye başlayacaktır:

 • Sebepsiz bir şekilde etten tiksinmek
 • Çabucak doymak
 • Anemi
 • Gıdaların sindirilememesi

7. Görmezden gelinen kanser semptomları: Uzun süren boğaz ağrısı

boğazı ağrıyan kadın

Uzun süreli boğaz ağrısı, gırtlak kanserinin başka bir belirtisi olabilir ve sıklıkla aşağıdaki semptomlara neden olur:

 • İlk olarak, yutkunurken ağrı hissedilmesi ve nefes alma ile ilgili zorluklar
 • Neoplazmda büyüme, boğazda yabancı bir cismin varlığının hissedilmesi
 • Sesin çatlaması ve zamanla azar azar kaybolması
 • Kanlı balgam ve ağızda irin kokusunun görülmesi

Söz konusu tanı koymak olduğunda bu semptomların belirleyici olmadığını akılda tutmak gerekli olsa da, hastalığın teşhisi için sağlam bir temel oluşturduğu da bir gerçektir. Dolayısıyla, kanserin ilk semptomlarından herhangi birini fark ederseniz, en kısa sürede bir doktora danışmayı unutmayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.