Bu 7 Gıdayı Tüketerek Anemi İle Doğal Yoldan Savaşın

Yumurtanın sadece anemi semptomlarını iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda saçlarınızı ve tırnaklarınızı güçlendirdiğini biliyor muydunuz? İçindeki besin maddelerini daha iyi absorbe edebilmek için portakal suyuyla beraber tüketmeye çalışın.
Bu 7 Gıdayı Tüketerek Anemi İle Doğal Yoldan Savaşın

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Anemi, kandaki düşmüş hemoglobin miktarı ile tanımlanan bir durumdur. Neredeyse her zaman demir, folik asit ya da B12 vitamini gibi besin maddelerinin eksikliği nedeniyle olur.

Beslenme ile ilgili sağlık sorunlarının en yaygın olanlarından biridir ve her insanda görülebilir, fakat en çok etkilenen grup çocuklar ve kadınlardır. Birçok hayati organın işleyişine müdahale ederken, hücre oksijenasyonunda probleme de sebep olur.

Bunun bir sonucu olarak, bu rahatsızlıktan muzdarip olan kişide kronik yorgunluk görülür ve ciddi vakalarda hipertansiyon, enfeksiyonlar ve hatta hafıza kaybı gibi durumlar gelişebilir.

İyi haber ise, bunun doğal yollardan müdahale edilebilecek bir sorun olmasıdır. Tek yapmanız gereken daha iyi beslenmek ve neler yediğinize dikkat etmektir.

İşte bu nedenle, şimdi size, anemi ile savaşmaya yardımcı olan 7 inanılmaz gıdayı anlatmak istiyoruz.

1. Ispanak

ıspanak yaprakları

Ispanak, kalori bakımından düşük ve gerekli besin maddeleriyle dolu olmasından dolayı anemi ile savaşmak için tüketmemiz gereken gıdaların başında geliyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve yorgunlukla mücadele eden, A ve B kompleks vitaminlerini içermektedir.

Ispanakta bulunan demir, çinko ve kalsiyum içeriği, hemoglobin üretimini teşvik eder ve kan dolaşımınızı yeniden oluşturmaya yardımcı olur ve böylece dokuların oksijenlen almasını iyileştirir.

  • İdeal olan, demir ihtiyacınızın %20’sini almak için en az yarım bardak ıspanak (75 g) yemektir.

2. Yulaf ezmesi

Yulaf, bir demir kaynağı olmasının yanı sıra, aneminin tedavisinde anahtar olan vitaminleri ve antioksidanları da içerir.

Yulafın içerdiği zengin besin maddeleri, oksijenin ve bu maddelerin vücudunuzun her yerine daha iyi taşınmasına yardımcı olur, fiziksel ve zihinsel sorunları önler.

  • Aneminiz düzelene kadar günde 2 veya 3 yemek kaşığı yulaf (20-30 g) tüketin.

3. Yumurta

birkaç yumurta

Düzenli yumurta tüketimi, vücudunuzun enerjili olmasına yardımcı olmak için bir alışkanlıktır. Hemoglobin ve antikor üretmeye yardımcı olmak için birlikte çalışan temel aminoasitler ve mineraller içerirler.

Besin profili, kırılgan saç ve tırnaklar gibi semptomları kontrol ederken, kronik anemiye yardımcı olur.

  • Normal beslenmenizde, tercihen kahvaltıda yumurta tüketin.
  • Portakal suyu ile birlikte tüketin, böylece besin maddeleri daha etkili emilecektir.

4. Mercimek

Mercimek, anemisi olan herkes için en iyi baklagillerden biridir. Demir içeriği kırmızı kan hücresi üretimine ve dolaşım sorunlarına yardımcı olur. Besin yetersizliklerinin neden olduğu hücrelerin bozulmasına karşı koruyucu protein ve antioksidanlar içerirler.

  • Haftada 3 porsiyon mercimek tüketin.

5. Tam tahıllı ekmek

tam tahilli ekmek

Anemi kaynaklı yorgunluk ve güçsüzlükle mücadele etmek istiyorsanız tam tahıllı gıdalar mükemmel bir seçimdir. Karbonhidratlar, dokularınız ve hücreleriniz için bir yakıt kaynağı olup, fiziksel ve zihinsel performansınızı artırmanıza yardımcı olur.

Tam tahıllılarda da bir miktar demir vardır. Diğer gıdalar ile kombine edilerek, iyileşmeyi hızlandırır.

  • Tam tahıllı gıdaları kahvaltıya dahil edin, onlarla beraber yağsız et, avokado veya meyve de tüketin.

Bu yazımıza da bir göz atın: Kahvaltı için en iyi 4 tahıl gevreği

6. Karaciğer

Anemisi olan insanların tedavi planları genellikle dana karaciğerinin olduğu bir diyet içerir. Bu tür et kolayca emilen demirin önemli bir kaynağıdır ve bu nedenle anemi için en iyi beslenme çeşidinden biridir. Haftada en az iki kez karaciğer tüketin.

7. Nar

kesilmis nar

Nar yüksek seviyede demir içermez, ancak yine de bunu diyetinize eklemek anemi semptomlarına yardımcı olabilir. Lif, potasyum ve diğer önemli mineralleri içerirler, bu da eksiklikleri gidermekle birlikte dolaşımınızı ve hücre oksijenasyon sürecini geliştirir.

Normal bir seviyede tüketmek enerji seviyenizi artırır ve hemoglobin üretiminizi dengede tutmaya yardımcı olur.

  • Günde bir parça nar yiyin ya da meyve suyu şeklinde tadını çıkarın.

Size anemi teşhisi mi kondu? Doktorunuzun tavsiyelerini izlemenin yanı sıra, bu gıdaların tüketimini artırın. Bunları normal seviyelerde, aşırıya kaçmadan tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Anemi için 9 Kolay ve Doğal Çözüm
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Anemi için 9 Kolay ve Doğal Çözüm

Aneminin başlıca nedeni demir eksikliğidir. Ancak anemi, aynı zamanda çeşitli diğer hastalıkların bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir.  • Simonson W., Should vitamin C routinely be given with oral iron supplements? Geriatr Nurs, 2019.
  • Langan RC., Goodbread AJ., Vitamin B12 deficiency: recognition and management. Am Fam Physician, 2017. 96 (6): 384-389.