İnsomnia İçin En İyi 3 Doğal Çözüm

Biriken stres ya da yeni endişeler uykuya dalarken sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Anksiyete, depresyon ve hatta bipolar bozukluk, uykunuzdan bir kaç saate mal olabilir.
İnsomnia İçin En İyi 3 Doğal Çözüm

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İnsomnia hiç hoş karşılanmayan bir misafirdir. Kişi üzerinde oldukça olumsuz sonuçlara yol açsa da bir hastalık olarak sayılmamaktadır.

Günlük rutininiz de dahil olmak üzere bir çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Sadece yoğun tempo, iş ve stresi iyi yönetememe ve sağlıksız bir diyet de uykunuzu olumsuz etkileyebilir.

Biriken stres ya da yeni endişeler uykuya dalarken sıkıntı yaşamanıza neden olabilir. Anksiyete, depresyon ve hatta bipolar bozukluk, uykunuzdan bir kaç saate mal olabilir.

İnsomnia, vücudunuzun zaman dilimindeki değişime uyum sağlamaya verdiği doğal bir tepki olarak da ortaya çıkabilir. Ancak, bu demek değildir ki çıkmaz bir yoldasınız.

İnsomnia ile mücadele etmenize yardımcı olacak bir kaç doğal çözüm bulunmaktadır ve çoğu da şimdiden evinizde. İşte bunlardan bir kaçı:

1. Çay

cam demlikte yeşil çay
 • Ihlamur, yatıştırıcı etkisiyle dünya çapında bilinmektedir. Bu bitki, uykuya dalmanıza ve insomniadan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kasları da gevşetmektedir.
 • Kediotu, başka bir seçenektir. Bu bitki, ıhlamur gibi sedatiftir ve insomniayı giderecektir.
 • Kediotu, oldukça güçlüdür. Bu yüzden, bu çay hazırlanırken ölçülü miktarda kullanılmalıdır.

2. Süt

ahşap kupada süt

Sıcak süt, bu durum için başka bir geleneksel çözümdür. Sütteki melatonin, insomnia ile savaşmanıza yardım etmektedir. Biraz bal ekleyerek daha da etkili hale getirebilirsiniz.

3. Aromaterapi

arkasına yaslanan kadın

Bu tedavi, tamamen burunla ilgilidir. Beyin,  bazı yağların kokularını “sakinleştirici” olarak yorumlayabilir. Bu mumlar, insomnia ile savaşmaya yardımcı kokular yaymaktadır. Yatağa geçmeden 20 dakika önce aromaterapiye başlamak iyi bir seçenektir. En yaygın kokular, gül, portakal, limon ve lavantadır.

Diğer Önemli Noktalar

Beyninizin ve bedeninizin daha iyi bir uyku düzenine adapte olmasını ve insomniadan kurtulmanızı sağlayacak bazı belli başlı yöntemler bulunmaktadır.

 • Sonuçları hemen hissetmeyebilirsiniz ancak etkisini göstermesi uzun sürmeyecektir.
 • Yapabileceğiniz ilk şeylerden biri şekerleme yapmaktan vazgeçmek olabilir. Böylece, bedeniniz geceleri yorgun olur ve kolaylıkla uykuya dalabilirsiniz.
 • Işıkları kapatın. Eğer televizyon açıksa ya da telefon elinizdeyse, uykuya dalmak çok daha zordur. Parlak ışıklar özellikle beyninizi aktif tutar ve dinlenmenize engel olur.
 • Okuduğunuz şeye dikkat edin. Geceleri telefonunuzdan ya da bilgisayar ekranınızdan bir şeyler okumaktansa bir kitap okumak daha iyidir.
 • Aynı şekilde sosyal medyadan ve haberlerden uzak durun çünkü rüyalarınızın içeriğini ve uyku kalitesini etkileyebilirler.

Alışkanlıklarınızı değiştirin!

 • Fazla enerjinizi atmak için düzenli olarak egzersiz yapın ve geceleri huzurlu bir şekilde dinlenin.
 • Günlük çalışma ve egzersiz, insomniayı hayatınızdan çıkarmaya yetecek kadar yorulmanızı sağlayacaktır.
 • Kafeinden uzak durun. Kahve, ruhsal ve fiziksel performansınızı arttırmaya yarayan mükemmel bir içecek ancak onu akşam saatlerinde tüketmek pek de iyi bir fikir değil. Beyninize gece aktif kalması için bir sebep vermeyin.
 • Çikolata da size yardımcı olmayacaktır. Geceleri yenen şeker, beyninizi uyarır ve aktif kalması için onu zorlar.
 • Aynı şey alkolün etkisi altındayken de yaşanır çünkü alkol, vücudunuza zarar verir. Aynı zamanda uykuya dalmanıza engel olur.
 • Sigara gibi nikotin içeren ürünlerden de kaçınmaya çalışmalısınız. Aslında bu, genel olarak geçerlidir- sadece geceleri değil- çünkü sigara, sağlığınız için zararlıdır.

Rutininize daha iyi alışkanlıklar dahil etmeye başlayın. Genel olarak sağlığınız da iyileşecek ve daha kaliteli uyuyacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.