Ispanaklı, Chia Tohumlu ve Spirulinalı İspanyol Omleti

23 Kasım, 2020
Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Gün boyunca vücudumuza lazım olan besinleri bu öğünde alırız. Bu nedenle, sadece kahvaltı etmek yeterli değildir; sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı daha önemlidir.

Kahvaltı, gün boyunca enerji seviyenizi yüksekte tutabilmeniz için çok önemli bir öğündür. İşte bu bu yüzden ıspanak, chia tohumu ve spirulina yosununun faydalarını kolay hazırlanabilen tek bir omlette birleştirmeniz, güne iyi başlayabilmeniz için en iyi yöntemlerden biridir. Ispanaklı omlet tarifi kategorisine giren bu yemeğe daha yakından bakalım.

Güne kim kolay, sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı ile başlamak istemez ki? 

Kahvaltının Önemi

Kahvaltı sadece günün ilk öğünü değil, ayrıca en önemli öğünüdür. Tüm gece aç kalan vücudumuz güne iyi başlayabilmek için besine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle, gün boyunca karşılaşacağımız fiziksel ve zihinsel engelleri aşabilmemiz için kahvaltı öğünü bize oldukça yardımcı olur.

Tüm bunlara ek olarak, kahvaltıdan sonraki yemeğiniz için en az birkaç saat beklemek zorundaysanız, sabah kalktığınızda kahvaltıyı es geçmemeniz gerekmektedir.  Böylece öğlen yemeğine kadar açlığınızı giderebilirsiniz. İyi bir kahvaltıyla güne başlayan insanlar sabah saatlerinde atıştırmalıklardan uzak durmakta ve kiloyla ilgili daha az endişeleri bulunmaktadır.

Ağzınıza layık ıspanaklı, chia tohumlu ve spirulinalı omlet tarifini ve sağlığa olan faydalarını öğrenmeye hazır mısınız?

Okuyun: Kahvaltıda Yememeniz Gereken 6 Besin

Omlet Malzemeleri: Ispanak

Kasenin içindeki ıspanak
Ispanak önemli besin maddeleri ve aktioksidanlarla doludur.

Birçok faydası olan bu sebze tüm dünyada yaygın olarak bilinmektedir. Ispanak, birçok özelliğinin yanında özellikle ülser belirtilerini tedavi etmekte, Alzheimer’s gibi hastalıklara karşı korumakta, görme duyusunu geliştirmekte ve kan basıncını düzenlemektedir.

Ispanak bunların yanında ayrıca kemiklerin güçlenmesine ve kalp sağlığının iyileşmesine de yardımcı olmaktadır.

Omlet Malzemeleri: Chia Tohumu

bir kaşık chia tohumu
Chia tohumunun en bilinen özelliği açlığı gidermesi ve kilo vermeye sağladığı destektir.

Chia tohumunun birçok faydası bulunmaktadır. Omega-3 ve omega-6 yağ asidi kaynağı olan bu besin ayrıca vitamin ve antioksidan da içermektedir.

Sağlığa oldukça yararlı olan chia tohumunun bu yararlarına bir göz atalım:

 • Açlığı azaltır ve bu yüzden kilo vermek isteyenler için ideal bir besindir.
 • Kan şekeri dengesini düzenler.
 • Elektrolit dengesini koruyarak vücudu suya doygun tutar.

Omlet Malzemeleri: Spirulina

spirulina
Spirulina mikroskobik yosunlardan oluşmaktadır ve iyi bir protein kaynağıdır.

Bu tamamlayıcı besin belirli mavi yosun türlerinden yapılmaktadır.  Polisakkaritler ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren alanin ve pantotenik asit gibi aminoasitleri de içinde barındırır.

Buna ek olarak, spirulina yüksek dozda içerdiği antioksidanlar (E vitamini, beta karoten, fikosiyanin v.b.) sayesinde bazı kanser tedavilerinin ortaya çıkardığı zararlı etkilere karşı da koruma sağlamaktadır. 

Spirulinanın yararları bunlarla da sınırlı değil. Kompleks karbonhidrat olan bu yosun kaynağı, ayrıca vücuttaki glikoz seviyelerinin dengelenmesine de yardımcı olur. Ayrıca içinde bulundurduğu gama linoleik asit ve nasin ile kolesterolün dengelenmesine de destek olmaktadır.

İçerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde vücudun halk arasında eklem iltihabı olarak bilgilen arterit rahatsızlığına karşı savaşmasını sağlar. Spirulina içinde bulunan mineraller de kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz rahatsızlığının engellenmesinde rol oynamaktadır.

Okuyun: Spirulina Yosunu: Sağlığa Faydalarını Keşfedin

Ispanaklı, Chia Tohumlu ve Spirulinalı Omlet Tarifi

Tavada ıspanaklı omlet
Bu tarif sayesinde gün içinde ihtiyacınız olan tüm enerjiyi alabilirsiniz.

Malzemeler

 • 130 gram (bir bardak) un
 • 2 yemek kaşığı chia tohumu
 • 200 gram ıspanak
 • 190 ml (4/5 bardak) süt
 • 1 yemek kaşığı spirulina
 • Zeytinyağı
 • 50 ml (1/5 bardak) su

Hazırlanışı

 • İlk olarak ıspanağı iyice kurutun.
 • Ardından chia tohumlarını suda eritin
 • Daha sonra unu eleyin ve tüm malzemeler karışıncaya kadar ve topaklanma olmadan bir kabın içine koyup karıştırın.
 • Son olarak tavaya biraz zeytinyağı dökün ve normal bir omleti nasıl yapıyorsanız, karışımı da bu şekilde yaparak altın rengini alana kadar pişirin.

İşte bu kadar! Sabaha iyi başlayın ve ıspanaklı, chia tohumlu ve sirulinalı omletin tadını çıkarın!

 • Elena Jovanovski et al. “Effect of Spinach, a High Dietary Nitrate Source, on Arterial Stiffness and Related Hemodynamic Measures: A Randomized, Controlled Trial in Healthy Adults”, Clin Nutr Res. 2015 Jul; 4(3): 160–167.
 • Rahman Ullah et al. “Nutritional and therapeutic perspectives of Chia (Salvia hispanica L.): a review”, J Food Sci Technol. 2016 Apr; 53(4): 1750–1758.
 • F M Cicuttini, “Effect of breakfast on weight and energy intake: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials” BMJ 2019364
 • Katie Adolphus et al. “The effects of breakfast on behavior and academic performance in children and adolescents”, Front Hum Neurosci. 2013; 7: 425.