İdeal Vücut İçin 9 Doğal Sır

İstediğiniz vücudu elde etmek için bazı sağlıklı sırlar mı arıyorsunuz? Her şey dengeli bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile ilgilidir. Bu yazıyla birlikte daha fazla bilgi edinin!
İdeal Vücut İçin 9 Doğal Sır
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 23 Nisan, 2019

İdeal vücut için sadece iki şeye ihtiyacınız vardır; irade sahibi olmak ve sağlığınızı garanti eden bazı yönergeleri izlemek. Mükemmel vücut ölçüsüne erişmek imkansız bir şeyde gözü olmak demek değildir, bundan daha ziyade ne çok az ne çok fazla olan sağlıklı bir vücudun tadını çıkarmaktır.

Hedef, hem içeriden hem de dışarıdan iyi hissediyor olmaktır. Bunu gerçekleştirmek, düşündüğümüzden çok daha kolaydır; aç kalmamız veya spor salonunda uzun saatler acı çekmemiz ya da imkansızı vaat eden guruların güvenilmez diyetlerini takip etmemiz gerekmez.

Bugün size teklifini yapacağımız tavsiye, gerçekte şiddetle tavsiye edilen, rutin uygulamalarınızla içi içe olmaya değer yaşam tarzı alışkanlıklarından meydana gelir. Kilo vermenize ve vücudunuzun daha iyi çalıştığını hissetmenize yardımcı olacaklardır.

1. İyi bir kahvaltıya evet deyin

İyi bir kahvaltı yapmak, güzel ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaya aykırı değildir. Aslında güne lif, vitaminler, mineraller ve güçlü antioksidanlar açısından zengin, dengeli bir yemekle başlamalısınız.

 • Metabolizmamızı yağ yakmak için harekete geçirir.
 • Lifler, sindirim sistemimize özen gösterir.
 • Dikkatimizi ve verimliliğimizi artırmak için bize enerji sunar.

Mesela, iyi bir kahve, bir parça meyve ya da hatta biraz yumurta tatmin hissetmemize yardımcı olur ve bize, atıştırma yapmadan günün bir sonraki yemek saatine kadar daha iyi ilerlememiz açısından yardımcı olan muhteşem besinler sağlar.

2. Protein, istediğimiz vücudu elde etmek için gereklidir

balık yemeği

Yağsız et ve sebze gibi sağlıklı protein kaynaklarının tüketimini arttırmalısınız. Bu gıdalar daha sağlıklı, daha sıkı ve daha ideal bir vücut için önemlidir.

 • Proteinlerin vücudumuzda önemli bir rol oynadığını unutmamalıyız, örneğin, proteinler teşvik ettikleri sürece kas kütlesi arttıkça yağ kütlesi azaltılır…
 • Ayrıca bu durum, eczanelerde satılan tipik yüksek proteinli smoothieleri içmekle takıntılı bir hale gelmek hakkında değildir.
 • Bu, “iyi yemek yeme, daha iyi yeme” ile ilgili olup, yemeklerimizde daima bir miktar lif, vitaminlerin bir kısmı ve karbonhidratların bir kısmı olmasından emin olmakla alakalıdır.
 • Protein açısından zengin gıdaları tüketmeyi bırakmanın, kas kütlesi kaybetmek ve yavaş metabolizmaya neden olmak anlamına geleceğini unutmamalıyız.

3. Sıvı Tercihi

Burada belirli sıvılara “öncelik vermeniz” gerektiğini söylemeye çalışmıyoruz. Daha çok bu sıvıları her zaman en orijinal, eğlenceli ve sağlıklı yollarla beslenmenize dahil etmeniz gerektiğini anlatmak istiyoruz.Örneğin:

 • Sabahları güne bir bardak limonlu ılık suyla başlayın.
 • Kahvaltınıza, örneğin greyfurt, elma ya da domates suyu gibi doğal bir meyve suyu ekleyin …
 • Yanınızda her zaman bir şişe su bulundurun.
 • Yemeklerinize her zaman doğal bir çorba ekleyin (hazır çorba değil, ev yapımı bir çorba daha iyi olur).
 • Uyumadan önce içeceğiniz bitkisel bir çayın size yapacağı iyiliği unutmayın.

4. Rafine edilmiş tahılları tam tahıllarla değiştirin

tahıllar

Bize herhangi bir maliyeti yoktur ve yine de büyük bir fark yaratır. Kahvaltılık gevrek, ekmek ve rafine edilmiş unlarınızı, tam tahıllı eşdeğerleri ile değiştirerek, yani kabuk dahil bütün tahılın bulunduğu noktadan başlayın. Böylelikle daha büyük oranda lif ve protein alımı sağladığımız gibi her zaman ihtiyaç duyduğumuz B vitaminleri oranı da artacaktır.

5. Ağırlık kaldırmak

Bu, 30 kilo ağırlığı kaldırmaya çalışmak için bir günden diğerine aşırı bir çaba göstermekle alakalı değil. Bu tür bir riske asla kalkışmamalıyız. Bu basit olarak küçük ağırlıklar ile başlayıp günden güne, aydan aya gücümüzü ve direncimizi arttırmakla ilgilidir. Kendinize birkaç küçük ağırlık satın alın ve bu alıştırmaya her gün birkaç dakikanızı ayırın.

 • Ağırlık kaldırmak yağ yakmamız açısından bize yardımcı olur.
 • Vücudumuz şekle girer.
 • Stres ve anksiyete azalır.
 • Aynada daha iyi görünürüz.

6. Parlak renkli meyve ve sebzeler tüketin

frenk üzümü

Çilek, kızılcık, havuç, kabak, elma, pancar, biber, mango, papaya, kiraz … Renk ne kadar yoğun olursa, daha fazla antioksidanın yanı sıra daha fazla vitamin ve mineraller sunar.

Bu nedenle, süpermarkete gittiğiniz zaman, renkleri ve kokuları ile duyularınızı baştan çıkaran gıdaların doğal olarak sizi yönlendirmesi için kendinize izin verin. Dünyanın bize doğal, organik tarım ile verdiği her şey sağlığınız, kilonuz ve esenliğiniz için önemlidir.

7. “Mini” egzersizler yapın

İdeal vücut için iki dakika yoğun bir şekilde koşun ve sonrasında normal bir hızda 15 dakika boyunca yürüyün. Merdivenleri tırmanın, beş dakika esneyin, öğleden sonra bir on dakika da ip atlayın. Ofiste bile egzersiz yapabilirsiniz!

Bu “mini” egzersizleri aktif olmamızı mümkün kılar, metabolizmamıza özen gösterir, kalbimizi geliştirir ve her şeyden önce sağlığımızı iyileştirmemize ve yerleşik yaşama bağlı hasarı önlememize yardımcı oluyor. Peki, bugün ne tür bir mini egzersiz yaptınız?

8. Sağlıklı yağlar tüketin

ideal vücut için avokado

Sadece daha güzel bir vücuda kavuşmakla kalmayıp, aynı zamanda kalbimizle ilgileneceğiz, tatmin olmuş hissedeceğiz, yeterli enerjiyi alacağız. Sağlıklı yağlar, faydalı herhangi bir diyet için önemlidir. Diyetimizden eksik olmaması gereken gıdalar şunları içerir:

 • Badem
 • Ceviz
 • Somon
 • Avokado
 • Zeytin yağı

9. Günde en az 8 saat uyuyun

Hepimiz yaşamlarımızı baskı, yükümlülükler, yerine getirilmesi gereken programlar ve ilgi gösterilmesi gerekilen insanlarla yönlendiriyoruz. Bununla birlikte, dinlenmeyi ihmal etmemelisiniz. İyi bir uyku daha iyi bir yaşam için çok önemlidir.

Dinlenme sürecinin her zaman derin ve sağlıklı olabilmesi için günlük alışkanlıklarınızla ilgilenmeye çalışın, 8 saat boyunca iyi bir uyku uyuyup böylelikle iyi bir formda uyanıp ve güne iyice hazırlanmış olduğunuz konusunda emin olun.

İyi dinlenmek bizim kilomuz, metabolizmamız, kalp sağlığımız ve beyin sağlığımız için önemlidir. Ne bekliyorsunuz? Hayatınızın tamamen tadını çıkarmanızı sağlayan, sağlıklı ve ideal bir vücut için çalışmanın vakti geldi!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rynders CA, Thomas EA, Zaman A, Pan Z, Catenacci VA, Melanson EL. Effectiveness of Intermittent Fasting and Time-Restricted Feeding Compared to Continuous Energy Restriction for Weight Loss. Nutrients. 2019 Oct 14;11(10):2442.
 • Lopez-Minguez J, Gómez-Abellán P, Garaulet M. Timing of Breakfast, Lunch, and Dinner. Effects on Obesity and Metabolic Risk. Nutrients. 2019 Nov 1;11(11):2624
 • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.