Kabızlığı Doğal Olarak Rahatlatmak İçin 10 Hafif Laksatif

Kabızlıkla mücadelenin en iyi yolu, lif bakımından zengin olan, bol miktarda su tüketilen, sağlıklı ve dengeli bir beslenmeye sahip olmaktır. Ayrıca, kabız olmasanız bile, yine de hareketsiz bir yaşamdan kaçının.
Kabızlığı Doğal Olarak Rahatlatmak İçin 10 Hafif Laksatif

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kabızlık çok genel bir sindirim sorunudur ve her yaştan insanı etkileyebilir. Kronik olarak dışkılamada zorlanma ile karakterize edilir. Aynı zamanda mide rahatsızlığı, nefes kokması ve baş ağrısı da buna eşlik edebilir. İşte size birkaç laksatif besin önerisi!

Kabızlığın bazı ana nedenleri kötü beslenme, susuz kalma ve hareketsiz yaşam tarzıdır. Fakat, bazen bir hastalığın semptomu veya bağırsak flora değişiminin bir göstergesi de olabilir.

Sağlık uzmanları, kabızlığın tekrarlanmasını önlemek için alışkanlıkları değiştirmeyi ve beslenmenizin kalitesini yükseltmenizi önermektedir.

Birçok kişi kabızlığı tedavi etmek ve atıkların atılabilmesine yardımcı olmak için piyasadaki bir çok laksatif besini kullanmayı tercih etmektedir.

Bu ürünlerin en büyük sorunu, genellikle yan etkilere neden olması ve neredeyse her zaman tuvalete gidebilmek için bunlara ihtiyaç duyulmasıdır.

Şanslıyız ki, sağlığımıza risk oluşturmadan benzer sonuçlar verebilen %100 doğal çözümler de bulunmaktadır.

Bu sefer, kabızlığa maruz kaldığınız zaman deneyebileceğiniz en iyi 10 doğal laksatif besini sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Limon

Taze limon suyu, doğanın bize sunabileceği, sindirime yardımcı en iyi maddelerden birisidir. İçinde lif ve temel vitaminleri bulundurur, bunlar da bağırsaklardaki geçişleri destekler ve atıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

İçilmesini kolaylaştırmak ve etkisini artırmak için, limon suyunu seyretmeniz ve aç karnına içmenizi öneriyoruz.

2. Keten tohumu

Süper bir yiyecek olarak görülen keten tohumunun (aynı zamanda köftün olarak da bilinir) lif içeriği yüksektir ve sindirime yardımcı omega-3 yağ asitleri içerir.

Bunlar, hafif ila orta derecede kabızlık ve iltihaplanmayı hafifleten güçlü laksatif özelliği ile bilinirler.

Favori tariflerinize bundan biraz katmayı deneyin, ancak ideal olanı; keten tohumunu bir gece suda bekletip, ertesi sabah ortaya çıkan sıvıyı içmektir.

3. Hint yağı

hint yağı

Aç karnına birazcık hint yağı içerseniz, kabızlığa bir seferde ve kökten çözüm bulacaksınız.

Bu yağda, sindirildiğinde bağırsak aktivitesini destekleyen özel bir bileşen bulunmaktadır.

Fakat, uzun süre boyunca veya aşırı miktarda alınmamalıdır çünkü istenmeyen yan etkileri olabilir.

4. Kivi

Kivi, hafif laksatif besin özelliklerine sahip bir diğer meyvedir. Kivi, yüksek C vitamini ve lif içeriği ile ünlüdür. Yavaş bağırsak geçişini önlemenin bir yolu olarak her gün yiyebileceğiniz bir gıda türüdür.

Beslenme uzmanları, kahvaltıda iki adet kivi yemeyi önermektedir, çünkü bu laksatif besin tüketildiğinde bağırsakları temizleyip kabızlığı hafifletir.

5. Ispanak

ıspanak yaprağı

Sağlığa çok sayıda faydası ile bilinen ıspanak, vücudun arındırılması ve sindirimin iyileştirilmesi açısından da mükemmeldir.

Ispanak, çiğ yenildiğinde,kötü bir beslenme sebebiyle değişen bağırsak yolunun yenilenmesine ve yeniden oluşturulmasına yardımcı olur.

Bir sonraki smoothienize, salatanıza, çorbanıza veya favori tarifinize biraz ıspanak yaprağı eklemeyi deneyin.

6. Üzüm

Üzüm, bağırsak geçişini iyileştirmeye yardımcı olan selüloz, şeker ve organik asitler gibi maddeleri içerir.

Sindirim problemleri yaşadığınızda, bir avuç üzüm yiyin veya yarım bardak doğal üzüm suyu için.

Üzümün tadını çıkarmanın başka bir yolu da, bir veya iki gün süreyle suya batırılmış kuru üzümleri yemektir.

7. İncir

incir sütü

Bu küçük meyveler antik çağlardan beri doğal laksatif besin özellikleriyle ünlüdür.

Bu özellik, sindirimi ve bağırsak geçişini kolaylaştıran lif içeriğinden gelmektedir.

Lifin ve kalsiyumun çoğunluğu kabukta yoğunlaştığı için, bu laksatif besin taze tüketilmelidir.

Ayrıca kurutulmalarını da sağlayabilirsiniz, ancak bir gece suda bekletmeniz gerekecektir.

8. Erik

Erik en etkili ve en yaygın doğal laksatif besin türlerindendir. Harika bir tadı olmasının yanı sıra, sağlığınız için de çok sayıda yararı bulunmaktadır.

Kahvaltıda eriğin suyunu yulaf ezmesi ile içmenizi öneririz.

9. Kabuklu yemişler

kuru yemiş

Kuruyemişler, doğal yağ asidi ve lif kaynağıdır; bu da onları bağırsak sağlığınız için iyi bir dost haline getirmektedir.

Düzenli olarak kuruyemiş tüketmek, kolesterolün oluşmasını önler ve atıkların kolonu tıkamasını önlemeye yardımcı olur.

Buna ek olarak, açlığı yönetmenize ve aşırı yemeyi önlemenize yardımcı olabilecek gerçekten sağlıklı bir atıştırmalıktır.

10. Aloe vera: önemli bir laksatif besin

Aloe vera bitkisinin saplarında bulunan jel, anti-enflamatuvar ve laksatif besin özelliğine sahiptir, bu da kabızlık durumundan kurtulmayı hızlandırır.

Çay ve kompres gibi farklı formlarını eczanelerde bulabilirsiniz, ancak en iyisi doğal formunda, birazcık bal ile tüketmektir.

Kabızlıktan tamamen kurtulmak için yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve gün boyunca daha fazla su içmeye başlamanız gerektiğini de unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.