Kabuklu Deniz Ürünleri Alerjileri: Belirtileri ve Tedavileri

Siz veya çocuğunuzun kabuklu deniz ürünleri alerjisi varsa, alerjik reaksiyon riskini en aza indirmek için dikkate almanız gereken birkaç şey vardır. Bu yazıda size yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğiz.
Kabuklu Deniz Ürünleri Alerjileri: Belirtileri ve Tedavileri
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kabuklu deniz ürünleri alerjileri, en yaygın alerji türlerinden biridir. Yumuşakçalar ve kabuklular, bağışıklık sisteminin alerjenle savaşmak için kolayca aşırı hızlanmasına neden olabilir ve bu da hafif ila şiddetli reaksiyonlara neden olabilir. Şiddetli alerjik reaksiyonlar son derece tehlikeli olabilir, bu nedenle büyük komplikasyonlardan kaçınmak için semptomları anlamak önemlidir.

Bir madde vücuda girdiğinde, bağışıklık sistemi onunla savaşması veya geçmesine izin vermesi gerektiğine karar verir. Kabuklu deniz ürünleri alerjisi durumunda bağışıklık sistemi, proteini zararlı olarak tanımlar ve vücudu korumak için tepki verir. Bazen bu tepkiler, potansiyel olarak hayati tehlike oluşturacak kadar ciddi bir şekilde gelişebilir.

Kabuklu deniz ürünleri alerjileri nelerdir?

Current Opinion in Allergy and Clinical Immunology‘de yayınlanan bir çalışmada açıklandığı gibi, kabuklu deniz ürünleri alerjilerine belirli deniz ürünlerinde bulunan spesifik proteinler neden olur. Daha yaygın alerji üreten deniz ürünleri kabuklular ve yumuşakçalardır.

Vücut bir alerjeni algıladığında, kurdeşen veya hafif şişlik gibi hafif semptomlara veya anafilaksi gibi daha ciddi semptomlara neden olabilecek bir savunma reaksiyonunu tetikler.

Ailede alerji öyküsü, potansiyel olarak alerjiyi geliştiren bir kişi için en büyük risk faktörlerinden biridir. Ek olarak, bu tür alerji yetişkinlerde çocuklardan daha yaygındır, ancak yaşamın herhangi bir aşamasında ortaya çıkabilir. Ayrıca kabuklu deniz ürünleri hassasiyeti kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Çeşitli kabuklu deniz ürünleri
Anafilaksi, kabuklu deniz ürünleri alerjilerinin en şiddetli aşamasıdır ve yaşamı tehdit edebilir.

Semptomlar nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi alerji semptomları hafif veya şiddetli olabilir. Genel olarak, bir alerjik reaksiyonun ilk belirtileri, kabuklu deniz ürünlerini tükettikten yaklaşık bir saat sonra ortaya çıkar. Tipik belirtiler dudaklarda ve/veya dilde şişme ve kaşıntıdır.

Daha şiddetli vakalarda, nefes almakta güçlük çekebilir veya ishal, mide ağrısı ve kusma gibi bağırsak sorunları yaşayabilirsiniz. Bu tür bir reaksiyon genellikle ilaç tedavisi ve kalıcı ishali kontrol ettiği gösterilen bir probiyotik alımını gerektirir.

Baş dönmesi, bayılma veya bilinç kaybı gibi başka semptomlar da ortaya çıkabilir. Bu belirtilerden herhangi biri görülürse, ilerlemeyi izlemek için tıbbi yardım alın ve gerekirse ilaç alın.

Anafilaksi

Kabuklu deniz ürünleri alerjileri, acil tıbbi müdahale gerektiren yaşamı tehdit eden bir yan etki olan anafilaksiye neden olabilir. Aslında, epi-pen adrenalin enjeksiyonları, Jornal de Pediatria‘da yayınlanan bir çalışmada da teyit edildiği üzere, tedavinin ilk ve temel hattıdır.

Anafilaksi semptomları arasında boğazın şişmesi nedeniyle nefes almada zorluk, kan basıncında düşüş, kafa karışıklığı, baş dönmesi, bayılma veya bilinç kaybı yer alır.

Olası komplikasyonlar nelerdir?

Bir kişinin anafilaktik şoka duyarlılığını önemli ölçüde kötüleştirebilecek önceden var olan belirli koşullar vardır. Örneğin, bir kişide astım varsa, ailede gıda alerjilerinin neden olduğu anafilaksi öyküsü varsa veya kabuklu deniz hayvanlarına karşı kişisel alerjik reaksiyon öyküsü varsa, aşırı duyarlılığın karmaşık hale gelme olasılığı yüksektir.

Bu nedenle, satın aldığınız tüm yiyeceklerin etiketlerini dikkatlice incelemek son derece önemlidir. Bu şekilde, alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek çapraz kontaminasyon veya yiyecek kalıntıları olmadığından emin olabilirsiniz.

Şiddetli alerjiniz varsa, deniz ürünlerinin ve kabuklu deniz hayvanlarının işlendiği ve pişirildiği yerlerden bile uzak durmanız gerekebilir. Kabuklu deniz hayvanlarının saldığı kokular veya dumanlar ters reaksiyonları tetikleyebilir.

Kabuklu deniz ürünleri alerjileri nasıl tedavi edilir?

Günümüzde kabuklu deniz ürünleri alerjilerinin kusursuz bir tedavisi yoktur. Bu gıda alerjisi, ortaya çıktığında muhtemelen hayatınızın geri kalanında sürecek bir süreçtir.

Buna göre, gerçekten yapabileceğiniz tek şey, kabuklu deniz hayvanlarını yutmaktan ve yanlışlıkla dumanlarını solumaktan kaçınmaya çalışmaktır. Elbette, bu yalnızca zaten onaylanmış bir kabuklu deniz ürünleri alerjiniz varsa geçerlidir.

Bir restorana giderseniz, menünün bir alerjen çizelgesi veya etiketi olup olmadığını kontrol edin. Bunu kullanarak, hangi yemeklerin kabuklu deniz ürünleri içerdiğini ve hangilerinin içermediğini görebilirsiniz.

Deniz ürünlerini de işleyen bir fabrikada yiyeceklerin paketlenmediğini veya işlenmediğini doğrulamak için yiyecek etiketlerini dikkatlice okuyun. Olsaydı, yiyeceklerin bazı kabuklu deniz ürünleri izleri içerme olasılığı çok yüksektir ve bu tehlikeli olabilir.

Çocuklarda kabuklu deniz ürünleri alerjileri

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yetişkinlikte alerji geliştirmek çocukluktan daha yaygındır, ancak ikincisi de mümkündür. Kabuklu deniz ürünleri tükettikten sonra çocuğunuzda herhangi bir olumsuz tepki fark ederseniz, acil durumlar için yanınızda bir epi-pen taşımanızı öneririz. Bu, anafilaktik şoku önleyerek çocuğun hayatını kurtarmaya yardımcı olabilir.

Ebeveynler, çocuğun kabuklu deniz ürünlerini veya alerjenin bulaştığı yiyecekleri yemediğinden emin olmak için çok dikkatli olmalıdır. Bununla birlikte, çocuk ilk kez ağızda şişlik, kaşıntı veya iltihaplanma gibi aşırı duyarlılık belirtileri gösteriyorsa, en iyisi acil servise gitmektir.

Alerjik reaksiyonlar nasıl önlenir

Siz veya çocuğunuzun kabuklu deniz ürünleri alerjisi varsa, olası maruziyeti önlemeye yardımcı olmak için bu yararlı ipuçlarını izleyin.

Gıda etiketlerini okuyun

Gıda etiketlerini okuyarak marketten satın aldığınız tüm gıda ürünlerinin alerjen içermediğinden emin olun. Bu şekilde, oluşabilecek sorunları önleyebilirsiniz.

Dışarıda yemek yerken dikkatli olun

Bu günlerde, normalde restoran menüleri yemeklerindeki potansiyel alerjenleri vurgulayan bir bölüme sahiptir. Yine de, garsona alerjiniz hakkında bilgi vermek her zaman iyi bir fikirdir, böylece yiyeceklerin çapraz bulaşmasını önlemek için uygun önlemleri alabilirler.

Bir tabak dolusu kabuklu deniz ürünü
Dışarıda yemek yerken, restoran menülerindeki alerjen çizelgesini kontrol etmek önemlidir.

Çapraz bulaşma

Gıda alerjisi olan kişiler, kontamine bir tabakta veya aynı gereçlerle hazırlanan yiyecekleri yiyerek alerji geliştirebilir. Diğer bir deyişle, bir reaksiyon veya anafilaksi olması için kabuklu deniz hayvanlarını yutmanız gerekmez. Kabuklu deniz ürünleri ile aynı yüzeye dokunan yiyecekleri yemek yeterlidir, bu yüzden hijyen son derece önemlidir.

Kabuklu deniz ürünleri alerjileri gıda ile ilgili bir sorundur

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bir kişi önlem almazsa, kabuklu deniz ürünleri alerjileri yaşamı tehdit edebilir. Bu nedenle, alerjik bir reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, yiyecek etiketlerini okumak ve acil tıbbi yardım almak her zaman önemlidir.

Korkularınız doğrulanırsa, bir gün kullanmanız gerekebileceğinden her zaman yanınızda bir epi-pen bulundurmayı unutmayın. Bu aynı zamanda, çocuklarının olası alerjenlerden uzak durmasını sağlamak için özel önlemler alması gereken kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan çocukların ebeveynleri için de önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Szajewska H., Canani RB., Guarino A., Hosjak I., et al., Probiotics for the prevention of antibiotic associated diarrhea in children. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2016. 62 (3): 495-506.
  • Sarinho E., Moura MG., Severe forms of food allergy. J Pediatr, 2017. 1: 53-59.
  • Wong L., Tham EH., Lee BW., An update on shellfish allergy. Curr Opin Allergy Clin Immunol, 2019. 19 (3): 236-242.
  • Velazco-Benítez, C. “Epidemiología de la alergia alimentaria en la edad pediátrica.” Rev Gastrohnup 14.2 (2012): 62-5.
  • García Falcón, Manuel Enrique. “Papel de los probióticos en el tratamiento de alergias e intolerancias alimentarias.”
  • Borrego, J. Torres, JF Martínez Cuevas, and J. Tejero García. “Reactividad cruzada entre pescados y mariscos.” Allergologia et immunopathologia 31.3 (2003): 146-151.
  • Fernández Morales, Isidora, and María Ignacia Von Jentschykmakuc. “Abordaje nutricional en alergias alimentarias más prevalentes.” (2016).
  • Binaghi, María Julieta, et al. “Declaración de alérgenos y detección de trazas de leche, soja y huevo en alimentos de consumo frecuente por niños.” Actual. nutr (2017): 72-83.
  • Plaza-Martin, Ana María. “Alergia alimentaria en la edad pediátrica, conceptos actuales.” Anales de pediatría. Vol. 85. No. 1. Elsevier Doyma, 2016.
  • Blasco, Jaime Lozano, Sergio José Quevedo Teruel, and Mónica Piquer Gibert. “Alergia a frutos secos. Alergia a legumbres y frutas. Alergia a pescados y mariscos.”

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.