Kadınların Bilmesi Gereken 7 Tehlikeli Uyarı

Uykunuzu yeterince alamamanız sağlığınızı etkiler; çünkü dinlenme eksikliği olduğu zaman vücudunuz doğal düzenli detoksunu yapamaz hale gelir ve bilişsel fonksiyonlarınız bundan etkilenir.
Kadınların Bilmesi Gereken 7 Tehlikeli Uyarı
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 15 Şubat, 2019

Günlük zorunlulukların ve endişenin yarattığı stres genellikle vücudunuzda neler olup bittiğinden haberdar olamamanıza sebep olur. Genellikle kadınlar kendilerinden daha çok başkalarına önem verirler. Bu yüzden bugünkü yazımızda vücudunuzun hep aklınızda olması gereken bazı tehlikeli uyarı çeşitlerini gözden geçireceğiz.

Sizi korkutmaya çalışmıyoruz. Fakat bazı hastalıklar ve semptomları hakkında bilgi sahibi olmanızı istiyoruz. Bundan daha da önemlisi, sağlıklı bir yaşamın tadını çıkarabilmenizin ne kadar önemli olduğunu size öğretmeye çalışıyoruz.

Dengeli beslenme, duygularınızı nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenme, sağlıklı alışkanlıklar edinip bunları sürdürme gibi alışkanlıklar genel durumunuz için çok iyi basamaklardır.

1. Çok Sık Tuvalete Gitme

karın ağrısı

Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı mı duyuyorsunuz? Sık sık tuvalet yapmak kadınlarda yaygın olarak görülür ve bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Bazen evde kendi kendinize antibiyotik kullanıp idrar yolu enfeksiyonundan kurtulmak size kolay geliyor olabilir, fakat kesinlikle bunu yapmamalısınız.

İdrar yolu enfeksiyonunun çeşitli kaynakları vardır. Ancak doktorunuz size doğru teşhisi koyup, uygun tedaviyi önerebilir. Evde bazı doğal yöntemlerden faydalanabilirsiniz, fakat asla medikal ilaçları kendi kafanıza göre kullanmamalısınız. En önemlisi de idrar yolu enfeksiyonuna neyin sebep olduğunu bulmaktır çünkü bu rahatsızlık daha ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

2. Karın Kaslarında Ağrı

karnı ağrıyan kadın

Ayda kaç kez karın kası (abdominal) ağrısı çekiyorsunuz? Bu en tehlikeli semptomlardan birisi olabilir ve kesinlikle küçümsenmemelidir. Bu ağrılar PMS, kabızlık veya gastrit yüzünden olabilir. Fakat bu ağrının tam olarak hangi sebepten kaynaklandığını bilmek çok önemlidir.

Eğer acıya ek olarak iştahınızda azalma görüyorsanız veya sebepsiz ve ani bir kilo kaybı yaşıyorsanız kesinlikle bir an önce doktorunuza danışmalısınız.

3. Sürekli Öksürük

boğazı ağrıyan kadın

Öksürük soğuk algınlığından önce oluşabilir, ses kısılması yüzünden ortaya çıkabilir veya klimaya maruz kalmanızdan dolayı boğazınızda oluşan bir sorundan kaynaklanabilir. Genellikle zararsız ve geçicidir. Fakat öksürüğünüzün geçmediğini ve devamlı olarak rahatsızlık hissettiğinizi fark ettiğinizde doktorunuza görünmelisiniz.

Sürekli öksürüğün sebepleri boğaz rahatsızlığı, alerji, polip veya ilaçlı tedavi gerektiren ciddi hastalıklar olabilir. Dikkatli olun.

4. Nefes Kesilmesi

nefes kesilmesi

Evde veya iş yerinde merdivenlerden çıkarken sürekli olarak nefesinizin tıkandığını mı hissediyorsunuz? Bu neden olabilir? Kendinize normal olduğunu söylüyor olabilirsiniz, kadınlar genellikle normalden daha yorgun hissettikleri günler bunu yapıyor olabilirler. Üzerinde pek düşünmezsiniz ve günler geçer.

Ama dikkatli olmalısınız. Nefes kesilmesi ciddi bir uyarı niteliğindedir ve her zaman dikkat edilmesi gerekir. Genelde kalp rahatsızlıklarıyla ilişkilendirilir ve ayrıca kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı veya el ve ayaklarınızda şişkinlik görüyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

İstatistikler gösteriyor ki kadınlar kalp ile ilgili rahatsızlıkların semptomları ile karşılaştığında erkeklerden daha az oranda doktora gitmeye istekli oluyorlar. Bunun sebebi de son dönemlerde kalp hastalıklarından ölen kadın sayısında artış olması diye düşünüyoruz. Bu düşünceleri bir kenara bırakın ve mutlaka doktorunuza görünün!

5. Anksiyete

anksiyetesi olan kadın

Uzun süre boyunca yaşadığınız anksiyete ve  düzgün kontrol edilemeyen stres… İnsanlar genellikle bir terapiste görünmeden önce aylarca ve hatta yıllarca bekliyorlar. Değişmeyen ve sürekli bir anksiyete ile yaşamak sağlığınız için patlamaya hazır bir bomba gibidir.

Hayatınıza anksiyete ve stres bulaştığı zaman bütün vücudunuzda değişiklikler meydana gelir. Mide ekşimesi, hazımsızlık, uyku problemleri, kalp çarpıntısı, yüksek kan basıncı… Anksiyete yaşam kalitenizi düşüren sessiz bir düşman gibidir, ve düzgün tedavi edilmediği zaman daha ciddi sonuçlara yol açar.

6. Uykusuzluk

uykusuzluk sorunu

Uykusuzluk ne sıklıkta başınıza dert oluyor? Hafif mi seyrediyor yoksa belki de kronik mi?

Gece boyunca yeterince uyku alamamanızın bütün vücudunuzu etkileyeceğini unutmayın: bağışıklık sisteminiz zayıflar, vücudunuz kendi detoksunu yapamaz, bilişsel yetenekleriniz zayıflar ve hafızanızda kayıplar görmeye başlarsınız, konsantrasyonunuz uçar gider ve bunun gibi daha bir sürü sorun ortaya çıkar…

Uykusuzluk sağlığınızın düşmanıdır ve neyin buna sebep olduğunu bulmanız gerekir. Duygusal problemler? Acı? Gidip doktorunuza danışın ve nasıl daha iyi bir uyku çekeceğinizi öğrenin.

7. Yeni Benler

benleri olan kadın ve muayene

Ciltte yeni benlerin oluşması göz ardı edilmemesi gereken bir uyarı olacaktır. Şekline, rengine, düzenli veya dağınık olmasına dikkat etmelisiniz. Bildiğiniz gibi insanlar güneşe daha çok maruz kaldıkça, cilt kanseri daha da yaygın hale geliyor ve bir çok sağlık problemlerine sebep oluyor.

Güneşe karşı koruma faktörü olan etkili makyaj ürünleri ile kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca güneşin en yoğun olduğu saatlerde güneşe maruz kalmamaya özen gösterin ve en önemlisi cildinize iyi bakın. Yeni bir lekenin veya benin oluştuğunu fark ettiğinizde, cilt doktorunuzdan randevu alın. Sadece zamanınızı alacak!

Vücudunuza dikkat edin, kendinize iyi bakın ve her gün hayat standardınızı yükseltin. Bahsettiğimiz uyarı çeşitleri çok tehlikeli sorunların habercisi olabilir. Sağlığınız için bunlara dikkat etmeye değer!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.