Kahvaltıda Granola Yemenin 12 Şaşırtıcı Faydası

Kahvaltıda Granola Yemenin 12 Şaşırtıcı Faydası
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Kahvaltıda granola yemek her geçen gün daha sık rastlanan bir durum haline gelmektedir. Sadece lezzetli olduğu için ama aynı zamanda en sağlıklı besleyici ve enerji veren bir kahvaltı türü olduğu için de popülerdir.

Birçok sağlıklı faydası olduğu için herkes için iyi bir seçenektir. Bugünkü yazımızda, gün boyu enerji dolu hissetmek için kahvaltıda neden granola yemeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Kahvaltıda Granola Yemek Güne Başlamak için En İyi Yoldur

Granola, besin maddeleri açısından eksiksiz bir yapıda olduğu için harika bir yemektir.

Düşük salınım karbonhidratları, proteinleri, lifleri ve sağlıklı yağları açısından zengindir. Bu sebeple, düzenli olarak granola tüketmek, aşağıdaki faydaları sağlayacaktır:

1. Enerji

bir kase granola
  • Granola, yorgunluk ve stres ile mücadele etmede birebirdir. Verdiği enerji sayesinde gücünüzü tekrar toparlamak için yararlıdır.
  • Kronik yorgunluk ya da fibromiyalji sendromu

2. Abur Cuburu Keser

  • Kan şekerini sağlıklı bir şekilde dengeleyen doyurucu bir  besindir.
  • Bu sayede granola, sabahları acıkmayan istemeyen ya da kilo vermeye çalışanlar için harika bir seçenektir.

3. Sağlıklı Kan Sonuçları

kırmızı kan hücreleri

Şekersiz granola yemek doğal olarak yüksek kolesterolü ve trigliserit seviyesini düzenler.

4. Sağlıklı Bağırsak

Granola, yüksek lif içeriği ile sağlıklı bir şekilde sindirime, kabızlığa ve diğer sindirim sorunlarına yardımcı olur. yine de, vücudun lifi sindirmesine yardımcı olmak adına, gün boyu bolca su içmeyi de ihmal etmeyin.

5. Sinirleri Yatıştırır

kadın çok korkmuş

Yulaf, çekirdek ve kuru yemişler, anksiyete, gerginlik, stres ya da depresyon gibi belirli sorunların etkilerini azaltmaya yardımcı olabilecek sinir sistemini dengeleme yetisine sahiptir.

6. Yüksek Seviyede Savunma

Günlük bazda, özellikle mevsim değişikliklerinde, stresli zamanlarda ya da kendinizi zayıf hissettiğinizde- granola yerseniz, savunma sistemlerinizi güçlendirir. Benzer şekilde, bağışıklık sistemine yardımcı olur ve bu sayede herhangi bir ilaç ya da ek takviye kullanmadan patojenlerden korunmuş olursunuz.

7. Genç ve Sağlıklı Beyin

insan beyni renkli

Granolanın içeriğindeki, antioksidanlar da dahil olarak, farklı minerallar, beyin fonksiyonlarının zaman içerisinde yavaşlamasını önlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, diğer durumlara ek olarak, hafıza sorunları ya da konsantrasyon kaybı gibi meseleleri engelleyebilirsiniz.

8. Güzellik Besini

Besinlerin güzellik ile yakından bir ilgisi vardır. Vitamin ya da mineral tüketirseniz, güzelleşir, sağlıklı bir cilde, saça ve tırnaklara kavuşursunuz. Besin eksikliği gibi bir durum ile karşılaşırsanız, saçınız dökülür ya da egzama gibi bir hastalığa yakalanabilirsiniz. Granola, bu manada, harika bir vitamin takviyesidir.

9. Sağlıklı Karaciğer

renkli insan karaciğeri

Yetersiz beslenmeden en çok etkilenen karaciğer, hava kirliliği ve olumsuz duygular, granolanın içeriğindeki belirrli amino asit açısından zengin besinlerden fayda sağlayabilirler. Bu besinler, vücudu zehirli maddelerdne temizleyen karaciğerin lesitin üretimine yardımcı olur.

10. Tiroidi Aktive Eder

Yulaflar, iyot da dahil olmak üzer mineraller açısından zengindir. Yulaf, tiroit yetmezliğini doğal olarak önlemede ve tedavi etmede önemli olan tiroitleri aktive edebilir. Granola yiyerek, yorgunluk, saç dökülmesi ve kilo alma gibi birçok tiroit yetmezliği sorunu ile ilgili bir gelişme kaydedebilirsiniz.

11. Güçlü Kemikler

insan kemik yapısı

Granola, özellikle susam ve badem ile beraber servis edildiği zaman, yüksek oranda kalsiyum içeriği sağlayan bir yapıdadır. Bu kombinasyon kemikleri ve dişleri güçlendiren harika bir tarif oluşturarak, eklem iltihabını engeller.

12. Herkes için Bir Besin

Granola ile en iyi şey ise, genci, yaşlısı, sporcusu, hamilesi ya da emziren kadını olsun herkes için bir besindir. Kendi granolanızı hazırladığınız zaman, belirli bir diyetiniz varsa ya da intoleransınız varsa şekersiz, glütensiz ya da süt ve süt ürünleri içermeyen bir yapıda olmasına dikkat edin.

Her ne kadar besin açısından yüksek değerlere sahip olsa da, yüksek lifli içeriği ve şekeri düzenleme yeteneği sayesinde, kilo vermek isteyenler için işe yarar. Olağandan az kiloda olan insanlar, sağlıklı beslenirken kilo almak için granolayı tercih edebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fernández Morales, I., Aguilar Vilas, M. V., Mateos Vega, C. J., & Martínez Para, M. C. (2008). Relación entre la calidad del desayuno y el rendimiento académico en adolescentes de Guadalajara (Castilla-La Mancha). Nutricion Hospitalaria. https://doi.org/10.1109/JLT.2015.2504460.
  • Vera. (2008). Cereales, Legumbres, Leguminosas y Productos Proteínicos Vegetales. Organización de las Naciones Unidas para la Alimentaciòn y la Agricultura. https://doi.org/10.3109/16066359.2014.987760.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.