Karaciğer Sağlığı İçin Kahvaltıda Ne Yemelisiniz?

Kahvaltıda gerekli besinleri tüketerek karaciğerin çalışmasını ve detoksifikasyonunu harekete geçirebilirsiniz. Yulaf ezmesi, güne başlamak için harika bir seçenektir.
Karaciğer Sağlığı İçin Kahvaltıda Ne Yemelisiniz?
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Karaciğer sağlığı için yediklerimize çok dikkat etmeliyiz. Bunu yapmaya günün ilk öğününden başlayabiliriz. Detayları makalemizde bulabilirsiniz!

Karaciğerinizi bir düşünün. Vücudunuzdaki en büyük organdır ve 1 ila 1,5 kilogramdır. Vücuttaki kanın yaklaşık %13’ünü içerir ve 500’ün üzerinde işlevi vardır.

Peki bu önemli organınıza iyi bakmak için günlük olarak ne yapıyorsunuz? Eğer karaciğerinizle ilgili herhangi bir problem yaşadıysanız, hayat kalitenizi nasıl etkilediğini biliyorsunuzdur. Yorgunluk, hazımsızlık, halsizlik, karamsarlık, karın ağrısı, ödem ve benzerleri tecrübe edebileceğiniz sorunlardır.

Karaciğer Sağlığı İçin Kahvaltıda Ne Yemelisiniz?

Hayatlarımızı dış dünyaya bağlı yaşıyoruz. Çevremizdeki baskılar ve endişeler, hayatlarımızı, özellikle de kıymetini bilmediğimiz iç organlarımızı negatif olarak etkiliyor.

Şimdiyse size kolay, sağlıklı ve ilginç bir şey tavsiye ediyoruz: Kahvaltıda karaciğerinize iyi bakın. Böylelikle bu hayati organın güne mümkün olan en iyi şekilde başlamasına yardımcı olun.

Açıklayacağız.

1. Karaciğeriniz içi kahve? Evet lütfen.

kahve

Eğer kahvenin karaciğeriniz için yararlı olup olmadığını soruyorsanız cevap evet.

2015 yılında Birleşik Krallıktaki Edinburg ve South Hampton Üniversitelerinde yürütülen çalışmaya göre, her gün iki fincan have içmek karaciğer hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.¹

 • Bir antioksidan olan kahve, kandaki Gama-Glutaöil-Transpeptidaz (GGT) enziminin oluşumunu azaltır. Bu enzim siroz tespit etmek için kullanılan bir biyogöstergedir.
 • Kötü kolesterolü yani LDL’yi azaltır ve karaciğer hücrelerini iltihaplanmaya karşı korur.

Kahvenin karaciğer sağlığınızda koruyucu bir etkisi vardır. Yine de çok fazla tüketmemeye özen göstermek gerekir. Sabah içilen bir fincan kahve uyanmanızı ve karaciğerinizin gün boyunca düzgün çalışmasını sağlar.

2. Kahvaltıda sarımsak

Sitemizde aç karnına yenilen sarımsağın ne kadar yararlı olduğundan hep bahsediyoruz. Eğer karaciğer sağlığına dikkat etmek istiyorsanız bu öneriyi göz ardı etmeyin. Gerçekten çok faydalı.

 • Sarımsağın içindeki sülfüroz sayesinde vücudunuz toksinlerden arınır.
 • Sarımsak çok yüksek miktarda alisin ve selenyum içerir. Bu iki doğal madde iltihaplanmaya karşı korur ve vücudun doğal detoksifikasyon ve metabolik sürecini güçlendirir.

3. Tamamen doğal zeytinyağlı tost

Zeytinyağlı tost, Akdeniz bölgesinde oldukça yaygındır ve aynı zamanda sağlıklı ve lezzetlidir.

 • Çavdar gibi taneli bir ekmek alın ve istediğiniz şekilde tost yapın.
 • Üzerine biraz doğal zeytinyağı dökün ve afiyetle yiyin. Karaciğeriniz özellikle LDL kolesterol seviyesinin düşmesine yardım eden ve damar tıkanıklığını azaltan oleik yağ asitleri için size teşekkür edecek.
 • Zeytinyağındaki en güçlü madde ise şüphesiz, hidrofilik özüdür. Karaciğer hücrelerinin iyileşmesi ve yeniden üremesi için harikadır.

4. Greyfurt

greyfurt

Kırmızı greyfurt tercih edin. İçerdiği A ve C vitamininden daha etkili bir aktioksidan ve karatenoid pigmenti olan likopen açsısından daha zengindir.

Greyfurt toksinlerden arınmanıza yardım eder ve hatta içerdiği yağ asitleri sayesinde iltihaplanmış karaciğer hücrelerini iyileştirir. Bu işlem, naringin adındaki flavanoid sayesinde gerçekleşir.²

5. Karaciğer yağlanması için yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi kahvaltıda her zaman olması gereken bir tahıldır. Arındırıcı olmasının yanında çok besleyicidir. İçerdiği amino asitler sayesinde karaciğerdeki lesitin üretimini teşvik eder.

 • Lesitin, vücuttaki toksinleri atmaya yardım eden harika bir organik maddedir.
 • Yulaf, kan şekerini düzenler ve karaciğer sağlığınız için çok yararlı olan sebze proteinlerini sağlar.

6. Avokado

avokado

Yarım bir avokadoyu bir dilim çavdar ekmeğinin üzerine koymak harika bir seçenek olabilir. Lezzetli olmasının yanında çok da sağlıklıdır.

 • Avokado beta-sitosterol açısından zengindir. Beta-sitosterol kolesterol seviyesini düşüren bitkisel bir maddedir.³
 • Avokado, iltihabı azaltan ve sindirimi geliştiren sağlıklı mono doymamış yağlar içerir.
 • Aynı zamanda bu lezzetli yumuşak meyve, yüksek miktarda karaciğer sağlığınız için çok faydalı bir başka madde olan glütasyon içerir.

7. Elma

İstediğiniz şekilde yiyebilirsiniz; Dilimlenmiş, ballı ve tarçınlı, fındıklı ve esmer şekerli ya da sadece elma. Size en çok hangisi hitap ediyorsa o şekilde yiyin. Her şekilde yüksek miktarda antioksidan ve pektin içermesi sayesinde karaciğer sağlığınıza iyi gelecektir.

Kahvaltıda yiyeceğiniz yukarıdaki tüm yiyecekler karaciğeriniz için yararlıdır.

Bu yiyeceklerin yanında yumurta ya da hindi göğsü gibi proteinleri aldığınızdan da emin olun. Önemli olan sadece iyi yemek değil, aynı zamanda dengeli bir beslenme düzenine sahip olmak ve yağdan ve işlenmiş yiyeceklerdeki boş kalorilerden kaçınmaktır.

Sağlığınız bu tavsiyeleri denemeye değer!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kennedy OJ., Roderick P., Buchanan R., Fallowfield JA., et al., Systematic review with meta analysis: coffee consumption and the risk of cirrhosis. Aliment Pharmacol Ther, 2016. 43 (5): 562-74.
 • Guan MJ., Zhao N., Xie KQ., Zeng T., Hepatoprotective effects of garlic against ethanol induced liver injury: a mini review. Food Chem Toxicol, 2018. 111: 467-473.
 • Angelov A., Yaneva Marinova T., Gotcheva V., Oats as a matrix of choice for developing fermented functional beverages. J Food Sci Technol, 2018. 55 (7): 2351-2360.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.