Kahvaltınızda Kolesterolü Düşürmenin 5 Yolu

Yüksek kolesterol seviyesini azaltmanın yollarından biri, her sabah uyandığınız andan itibaren kahvaltınızın besleyici ve dengeli olmasını sağlayarak önlem almaya başlamaktır.
Kahvaltınızda Kolesterolü Düşürmenin 5 Yolu
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Belki de yıllık kontrollere gittiniz ve doktor kan kolesterolünüzün yüksek olduğunu ve bunu diyetinizle azaltmanın yollarını bulmanız gerektiğini söyledi. Neyse ki, iyi haber şu, kolesterolü azaltmak için birçok harika yol var. Sadece kahvaltınızda birkaç basit değişiklik yapmanız gerekiyor.

Günün en önemli öğünlerinden biri olmasının yanı sıra, kahvaltı vücudunuzun belirli besin maddelerinin emilimine daha duyarlı olduğu zamandır.

Kolesterolü düşürmenin temel prensibi, yeterli miktarda vitamin, mineral ve sağlıklı enzim kaynağı sağlamaktır. Bu nedenle, kendinizi şımartmanın daha sağlıklı bir yolunu teşvik edecek bu ipuçlarını takip edin. Sadece basit değil, aynı zamanda besleyici ve lezzetli tarifler ile karşınızdayız.

1. Yulaf ezmesi: Kolesterolü Düşürmek İçin Mükemmel Bir Tahıl

yulaf tabağı
Yulaf ezmesi, kahvaltınızda kolesterolü azaltmanın en iyi yollarından biridir.

Minnesota’daki Mayo Clinic’e göre, yulaf, Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) olarak da bilinen kötü kolesterolü azaltmak için en iyi yiyeceklerden biridir.

Yulaf ezmesi LDL’nizi azaltan çözünür lif içerir. (Barbunya fasulyesi, Brüksel lahanası, elma ve armut gibi yiyeceklerde de çözünür lif bulunduğunu unutmayın.)

Bu nedenle günde 5 ila 10 gram (veya daha fazla) çözünür lif LDL kolesterolünüzü düşürür. Bir porsiyon yulaf ezmesi veya yulaf kepeği 3-4 gram lif sağlar. Meyve eklerseniz daha da fazla lif elde edersiniz.

2. Avokado: Kolesterolü Düşürmenin En Harika Yollarından Biri

kahvaltınızda avokado
Avokadoda bulunan omega-3, kahvaltınızdaki kolesterolü azaltmanın harika bir yoludur.

Birçok insan, yüksek kalori ve yağ içeriği nedeniyle yüksek kolesterolü arttırdığını düşünerek avokadodan kaçınır.

Ancak gerçekte avokado, harika bir besin kaynağıdır, ayrıca kolesterol seviyelerinizin dengesini korumak için ideal olan Omega 3 yağ asitleri içerir.

Bu yüzden halihazırda yapmıyorsanız, avokado tüketmeye başlayın ve kalp sağlığınızı iyileştirin.

Öneriler

 • Bir veya iki dilim tam tahıllı ekmek kızartın ve birkaç dilim avokado ve domates ekleyin.
 • Ayrıca, birkaç avokado parçasını kesin ve bir kabın içinde muz ve az miktarda çiğ ve % 100 doğal bal ile karıştırın.

3. Limon ve Sarımsak ile Kolesterolü Azaltın

limon ve sarımsak
Sarımsak ve limonun kombinasyonu, iyi kolesterol seviyelerini korumak için kullanılan klasik bir ilaçtır.

Sarımsak sağlığınız için son derece faydalıdır. Ayrıca, doğal bir antibiyotik, idrar söktürücü, arındırıcı, antiseptik ve antibakteriyel besindir. Sabahları bir diş sarımsak almak kadar basit bir şey yüksek kolesterolü azaltmanıza yardımcı olabilir.

İşte, eşit derecede yararlı olabilecek basit bir çözüm: Sarımsak ve limon.

Malzemeler

 • 1 limon suyu
 • 1 diş sarımsak, çiğ
 • 1 su bardağı su

Hazırlık

 • Suyu biraz ısıtın ve ardından limon suyunu ekleyin.
 • Daha sonra, aç karnına sarımsak dişini yutun ve sonra yavaş yavaş limon karışımını için.
 • Bu işlemi haftada iki veya üç kez tekrarlayın.

4. Zeytinyağlı Çavdar Tostu

ekmek dilimi
Kahvaltınızda lif açısından zengin ekmeği yemek, kolesterolü düşürmenin bir başka harika yoludur.

Tüm somun ekmekler eşit olarak üretilmemiştir, bu nedenle tükettiğiniz ekmek türünde seçici olmak önemlidir. Her zaman daha fazla tam tahıl ve daha az rafine un içeren ekmeği tercih edin.

Ayrıca, kolesterolünüzü azaltmak için, her çeşit işlenmiş üründen (ve bunun gibi işlenmiş bütün ekmeklerden) kaçının.

Eğer gerçekten iyi olmak ve gerçekten sağlıklı bir diyet uygulamak istiyorsanız, o zaman daha fazla çavdar ekmeği tüketin. Tüm ekmek somunları arasında, çavdarla yapılan tür en fazla lif ve besin içerir. Çavdar ekmeği kolesterol seviyelerini uzak tutmak için mükemmel bir demir ve B vitamini karışımıdır. Ayrıca, daha sağlıklı bir kahvaltı için, biraz zeytinyağı ile yemekte fayda var.

Henüz bilmiyorsanız, sızma zeytinyağı, yağlar söz konusu olduğunda en yüksek besinsel özelliklerden birine sahiptir. Ayrıca, tümü kardiyoprotektif bileşikler olan tekli doymamış yağ asitleri (oleik asit), E vitamini ve fitosteroller bakımından zengindir.

Öneriler

Kahvaltınızda liflere ek olarak protein tüketmeniz önemlidir. Bu nedenle, öğününüze bir dilim et veya yumurta eklemekten çekinmeyin.

Kahvaltınıza haftada bir veya iki kez bir protein türü eklediğinizden emin olun.

5. Beyaz Çay ile Kolesterolünüzü Azaltın

beyaz çay
Beyaz çay, kolesterolü kontrol altında tutmaya yardımcı olan birçok özelliğe sahiptir.

Beyaz çay, kolesterolü kontrol altında tutmaya yardımcı olan birçok özelliğe sahiptir.

Beyaz çay herhangi bir sağlık marketinden veya çay dükkanından satın alınabilir.

Bu, hiç şüphesiz, yüksek kolesterolünüzü azaltmak için en iyi doğal içecektir. Beyaz çay hipo-kolesterolemik özelliklere sahiptir (kandaki kolesterol miktarını düşürür) ve içerisinde çeşitli antioksidanlar vardır.

Bunlar, serbest radikalleri üretebilen kimyasal bir reaksiyon olan oksidasyonu inhibe eden ve böylece organizmaların hücrelerine zarar verebilecek zincir reaksiyonlarına yol açan bileşiklerdir. Neyse ki, beyaz çay bu serbest radikallere karşı savaşabilir.

Ek olarak, bu içecek Doğu’da detoksizatör olarak köklü bir geleneğe sahiptir ve kilo kaybını arttırmak için metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur.

Akılda Tutulması Gerekenler

Beyaz çay ve yukarıdaki malzemelerin geri kalanı şaşırtıcı özelliklere sahiptir, ancak hiçbiri sihir numarası değildir ve kolesterolünüzü kendi başlarına dengelemez.

Tüm bunlara ek olarak beslenme düzeninizde ve yaşam tarzınızda gerçek değişiklikler yapmanız gerekir.

Endüstriyel olarak işlenmiş herhangi bir şeyden kaçının. Buna, aşık olmanız için tasarlanmış harika grafiklerle sunulan hoş, renkli, plastik veya karton bir paketten çıkan her şey dahildir. Bu “yiyecekler” ayrıca çok fazla trans yağ, yüksek miktarda sodyum ve rafine şeker ve diğer yapay tatlandırıcılar içerir.

Kahvaltıda ne yediğinizi düşünmek kadar kolay bir şey sağlığınıza maksimum fayda sağlayacaktır. Kademeli olsalar bile sonuçları göreceksiniz. Ancak, iyi sağlığın daima uzun vadeli, kademeli değişimler sonucu ortaya çıktığını unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Josué Gonzalez. (2013). Colesterol. 1. https://doi.org/10.1109/FCST.2015.28.

 • Molina, M. T., Vázquez, C. M., & Ruiz Gutiérrez, V. (1991). Metabolismo del colesterol. Su regulación a nivel hepático e intestinal. Grasas y Aceites. https://doi.org/10.3989/gya.1991.v42.i4.1237.

 • Clínica, G., Galega, S., & Interna, D. M. (2011). Lípidos , colesterol y lipoproteínas. Galicia Clínica | Socieda de Galega de Medicina Interna.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.