Kahve ve Arkadaşların Faydaları

· 17 Temmuz, 2017
Kahvenin bir içecek olarak faydalarının yanı sıra, arkadaşlarla bir araya gelip kahve içmek aklınızı özgürleştiren, stresinizi azaltan pozitif bir deneyimdir.

Arkadaşlarla birer fincan çay veya kahve içmek için bir araya gelmek çok keyifli ve rahattır. O anda tüm sorunlarınız sizden uzaklaşmaya başlar.Arkadaşlarımızla oturup bir fincan çay veya kahve içmek kültürümüzün bir parçası olmaktan çok daha fazlasıdır, hem kahve hem de arkadaşlarla birlikte vakit geçirmek beyniniz ve duygularınız için faydalıdır.

Eğer bu konu üzerinde daha önce hiç düşünmediyseniz bu yazımızda size bunu detaylı bir şekilde açıklayıp üç harika şeyin bir araya geldiği bu sağlıklı aktiviteyi yapmanızı önereceğiz: kahve, kahkaha ve iyi arkadaşlar.

Kahve içmenin sosyal yanı

Kahve uyarıcı bir içecektir ve yüzyıllardır günlük hayatın bir parçasıdır.

Kahvenin bedenimize olan yararlarını pek çok farklı yazıda sizlerle paylaştır: sabahları uyanmanızı kolaylaştırır, algısal becerileri arttırır, size enerji verir ve karaciğere iyi gelir.

Bu yazımızı da okuyun:  Sarılmanın İyileştirici Gücü

Peki ya daha önce hiç pek çok kişi tarafından sevilen bu lezzetli içeceğin “sosyal” etkisi üzerine düşündünüz mü?

Bir fincanın kırk yıl hatırı olur

Haydi bir örnek verelim. İşten yeni çıktınız ve çok da güzel bir gün değildi. Stres, endişeler ve gerilmiş sinirler fazla kortizol,  norepinefrin ve noradrenalin üretilmesine neden oldu ve bu da bedeninizin temel işleyişine etki eder.

  • Kalbiniz hızlı atıyor, karnınız ağrıyor, yorgunsunuz ve zihniniz yavaş çalışıyor gibi hissediyorsunuz. Eve dönmeden önce bir arkadaşınızı arayıp dışarıda bir kahve içmek için buluşuyorsunuz.
  • Kahve siparişlerinizi verip hoş bir sohbete başlıyorsunuz. Tüm sıcak içeceklerin beden üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır, nefes alıp verişinizi ve sinirlerinizi rahatlatırlar. Yavaşça baş ağrınız geçiyor.
  • Ayrıca kahve ve çay hafif uyarıcılardır. Bu sayede arkadaşınızla konuşmanıza daha iyi odaklanabilirsiniz. Fark etmeden endişelerinizi paylaşmaya başlarsınız.
  • Sıcak bir içecek kasları gevşetir ve kafein zihninizi uyararak daha net, iletişim kurulabilir ve pozitif duygulara açık hale getirir.
  • Arkadaşınızla birlikte ilk kahkahanızı attığınızda artık işi endorfin devralır: kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız ve problemleriniz daha çözülebilir bir hal alır.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Flavonoid Bakımından Zengin, Anksiyete ile Savaşan 30 Yiyecek

Kahve ve arkadaşlar: “anda” var olmak

Sürekli daha fazlasını talep eden, hızlı tempoda bir dünyada yaşıyoruz. Bir saat sonrasında veya ertesi gün ne yapacağınıza odaklanmak, içinde bulunduğunuz ana odaklanmaktan daha kolaydır.

Kahve içmek ise, “anı yaşamak” için harika bir egzersizdir. O anda başka hiçbir şeyin bir önemi yoktur, içeceğinizin, yaptığınız sohbetin, arkadaşınızın ve kahkahaların tadını çıkartırsınız.

Bunu unutmamalısınız.

Duygusal odakların gücü

Önemli başka bir nokta daha var. Duygusal odaklar, beyninizin pozitif ve keyif verici olarak kaydettiği ve zor zamanlarda hatırladığı anlardır.

Bir örnek daha verelim.

  • Arkadaşınızla kahve içerken çok güzel vakit geçirdiniz. Her şey hakkında konuştunuz: güldünüz, ağladınız ve birbirinize öğüt verdiniz.
  • Tüm bu duygular beyninizde kalıp odak noktaları oluşturur ve ilerleyen günlerde kötü bir gün geçirirken bu anları hatırlarsınız.
  • Sık sık tekrarlamak isteyeceğiniz bu güzel anları hatırlamak sizin için faydalıdır çünkü bu anlar sizin için basit ve mutluluk doludur.

Keşfedin: Kahvaltıda Kahve İçmenin Faydaları

Güzel anların gücü kötülerden fazladır

Bazen sanki tam tersi gerçekmiş gibi görünse de, aslında beyniniz kötü anlarla savaşmak için pozitif ve keyifli anları “depolar.” Olumlu anlar hafızamızda, olumsuz anlara kıyasla daha kolay yer edinirler çünkü olumlu anlar daha kolay adapte olmamızı ve hayatta ilerlememizi sağlarlar.

  • Olumsuz şeyler sizi çok kolay esir edebilir. Bu yüzden başarısızlıklarınızı, kayıplarınızı ve hatalarınızı kabullenip ilerlemek ve bu negatif gölgenin size uzun süre asılı kalmasına izin vermemek önemlidir.
  • Arkadaşlarınızla oturup bir bardak kahve içip o günkü deneyimleriniz hakkında konuşmak kadar basit ve olumlu bir şey, zihniniz ve kalbiniz için yapabileceğiniz en yararlı egzersizlerden birisidir.

Bu anlar gerektiğinde size güç ve cesaret vermesi için olumlu deneyimlerin arasında kalacaktır.

Peki siz bugün arkadaşlarınızla birlikte birer kahve içtiniz mi?