Kahve Eşliğinde Arkadaşlarla Sohbet ve Faydaları

Arkadaşlarınızla bir araya gelip kahve eşliğinde sohbet etmek, zihninizi boşaltan ve stresinizi azaltan pozitif bir deneyimdir.
Kahve Eşliğinde Arkadaşlarla Sohbet ve Faydaları

Son Güncelleme: 08 Şubat, 2019

Kahve eşliğinde arkadaşlarla yapılan sohbet çok keyifli ve rahatlatıcıdır. O anda tüm sorunlarınız sizden uzaklaşmaya başlar.Arkadaşlarımızla oturup bir fincan çay veya kahve eşliğinde konuşmak kültürümüzün bir parçası olmaktan çok daha fazlasıdır. Hem kahve hem de arkadaşlarla birlikte vakit geçirmek beyniniz ve duygularınız için faydalıdır.

Eğer bu konu üzerinde daha önce hiç düşünmediyseniz bu yazımız tam da size göre.  Üç harika şeyin bir araya geldiği bu sağlıklı aktiviteyi sıkça yapmanızı öneriyoruz: kahve, kahkaha ve iyi arkadaşlar.

Kahve eşliğinde sohbet: kahve içmenin sosyal yanı

Kahve uyarıcı bir içecektir ve yıllardır günlük hayatın bir parçasıdır.

Kahvenin bedenimize olan yararlarını pek çok farklı yazıda sizlerle paylaşıyoruz: sabahları uyanmanızı kolaylaştırır, algısal becerileri arttırır, enerji verir ve karaciğere iyi gelir.

Peki ya daha önce hiç pek çok kişi tarafından sevilen bu lezzetli içeceğin “sosyal” etkisi üzerine düşündünüz mü?

arkadaşlarla buluşmak

Bir fincanın kırk yıl hatırı olur

Haydi bir örnek verelim. İşten yeni çıktınız ve çok da güzel bir gün değildi. Stres, endişeler ve gerilmiş sinirler fazla kortizol,  norepinefrin ve noradrenalin üretilmesine neden oldu.

Bütün bunlar bedeninizin temel işleyişine olumsuz etki etmiştir.

  • Kalbiniz hızlı atıyor, karnınız ağrıyor, yorgunsunuz ve zihniniz yavaş çalışıyor gibi hissediyorsunuz. Eve dönmeden önce bir arkadaşınızı arayıp dışarıda bir kahve içmek için buluşuyorsunuz.
  • Kahve siparişlerinizi verip hoş bir sohbete başlıyorsunuz. Tüm sıcak içeceklerin beden üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır, nefes alıp verişinizi ve sinirlerinizi rahatlatırlar. Kahve eşliğinde muhabbet ederken yavaşça baş ağrınız geçiyor.
  • Ayrıca kahve ve çay hafif uyarıcılardır. Bu sayede arkadaşınızla konuşmanıza daha iyi odaklanabilirsiniz. Fark etmeden endişelerinizi paylaşmaya başlarsınız.
  • Sıcak bir içecek kasları gevşetir ve kafein zihninizi uyararak daha net, iletişim kurmanızı sağlar ve sizi pozitif duygulara açık hale getirir.
  • Arkadaşınızla birlikte ilk kahkahanızı attığınızda artık işi endorfin devralır: kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız ve problemleriniz daha çözülebilir bir hal alır.

Kahve ve arkadaşlar: “anda” var olmak

Sürekli daha fazlasını talep eden, hızlı tempoda bir dünyada yaşıyoruz. Bir saat sonrasında veya ertesi gün ne yapacağınıza odaklanmak, içinde bulunduğunuz ana odaklanmaktan daha kolaydır.

Kahve içmek ise “anı yaşamak” için harika bir egzersizdir. O anda başka hiçbir şeyin bir önemi yoktur, içeceğinizin, yaptığınız sohbetin, arkadaşınızın ve kahkahaların tadını çıkartırsınız.

kahve eşliğinde arkadaşlarla muhabbet

Duygusal odakların gücü

Önemli başka bir nokta daha var. Duygusal odaklar, beyninizin pozitif ve keyif verici olarak kaydettiği ve zor zamanlarda hatırladığı anlardır.

Bir örnek daha verelim.

  • Arkadaşınızla kahve eşliğinde çok güzel vakit geçirdiniz. Her şey hakkında konuştunuz: güldünüz, ağladınız ve birbirinize öğüt verdiniz.
  • Tüm bu duygular beyninizde kalıp odak noktaları oluşturur ve ilerleyen günlerde kötü bir gün geçirirken bu anları hatırlarsınız.
  • Sık sık tekrarlamak isteyeceğiniz bu güzel anları hatırlamak sizin için faydalıdır çünkü bu anlar sizin için mutluluk doludur.
kahve eşliğinde muhabbet

Güzel anların gücü kötülerden fazladır

Bazen sanki tam tersi gerçekmiş gibi görünse de, aslında beyniniz kötü anlarla savaşmak için pozitif ve keyifli anları “depolar.”

Olumlu anlar hafızamızda, olumsuz anlara kıyasla daha kolay yer edinirler çünkü olumlu anlar daha kolay adapte olmamızı ve hayatta ilerlememizi sağlarlar.

  • Olumsuz şeyler sizi çok kolay esir edebilir. Bu yüzden başarısızlıklarınızı, kayıplarınızı ve hatalarınızı kabullenip ilerlemek ve bu negatif gölgenin size uzun süre asılı kalmasına izin vermemek önemlidir.
  • Arkadaşlarınızla oturup bir bardak kahve içip o günkü deneyimleriniz hakkında konuşmak kadar basit ve olumlu bir şey, zihniniz ve kalbiniz için yapabileceğiniz en yararlı egzersizlerden birisidir.

Bu anlar gerektiğinde size güç ve cesaret vermesi için olumlu deneyimlerin arasında kalacaktır.

Peki siz bugün arkadaşlarınızla birlikte birer kahve içtiniz mi?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.