Kaktüs Dikmek İçin 5 Farklı Fikir

Kaktüs, evde bakımı oldukça kolay olan bir bitki türüdür. Çok az dikkat gerektirir ve farklı türdeki süslemelerle güzel kombinasyonlar oluşturur. Kaktüsler hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazıyı okumaya devam edin.
Kaktüs Dikmek İçin 5 Farklı Fikir

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Evlerde dekorasyon amaçlı kaktüs dikmek son yıllarda bir trend haline geldi. Bu küçük bitkiler, her ne kadar antik çağlardan beri ortalıkta olsa da, ev içerisinde küçük yeşil alanlar yaratmak adına elverişli oldukları için, bugünlerde ayrı bir şöhrete kavuştular.

Kaktüslerin sahip olduğu temel özellikler birçok kişinin dikkatini çeker; bakımı oldukça kolaydır, su ihtiyacı karşılanmadan günlerce devam edebilir, farklı renk, şekil ve boyutlara sahip alt türleri mevcuttur. Bu yazı aracılığıyla kaktüs dikmeyi artık siz de öğrenebilirsiniz.

Kaktüslerin en iyi özelliklerinden biri de, diğer bitkilerden farklı olarak, çok yönlü olmaları ve her çeşit kap içerisinde farklı şekillerde yetişmeleridir. Bu sayede, hem iç hem de dış mekanlara kolayca uyum sağlarlar.

Evinizde kaktüs yetiştirmeyi düşünüyor musunuz? Onları dekorasyon amaçlı kullanmak ister misiniz? Eğer öyleyse, bazı temel bakım ipuçlarını ve harika görünmelerini sağlayacak bir dizi fikri dikkate almanız önerilir. Not alın!

Kaktüs yetiştirmenin faydalı ipuçları

Çarpıcı ve güzel görünümlü fakat çok fazla bakım gerektirmeyen bitkileri tercih edenler için kaktüs harika bir seçimdir. Yetiştirirken, birtakım önerileri göz önünde bulundurmak gerekse de, kaktüslere her zaman aşırı ilgi göstermek gerekmez.

  • Işık ve güneş alan bir bölge. Kaktüsleri iyi durumda tutmak için, doğrudan güneş ışığı alabilecekleri, aydınlık bir bölgeye koymak gerekir.

Onları, evin içinde bakmak istiyorsanız, pencere önlerine ya da gün içerisinde çoğunlukla ışık alan yerlere koyun.

  • İyi drenaj. Bu bitkilerin muhafaza edilmesi söz konusu olduğunda drenaj güneş kadar önemlidir. Bu, hem bitkiyi koyduğunuz kabın hem de zeminin su birikintisi içermemesi anlamına gelir.
  • Sığ kaplar. Kaktüsün kökleri yüzeye oldukça yakındır ve ihtiyaçlarını gidermek için çok fazla derinliğe ihtiyaç duymazlar. Su birikintisi oluşturmadığı için sığ bir kap en iyi seçenektir.
  • Orta derecede sulama. Sulama ile ilgili olarak, kaktüsler diğer yaygın bitkilere benzemezler. Her ne kadar onları çok uzun süre kurak bırakmamak gerekse de, bitkiyi, toprakları tekrar kuruyana kadar, orta sıklıkta sulamak gerekir.
  • Bitkiler arasındaki boşluk. Onları bahçeye dikerken en sık yapılan hatalardan biri de bitkileri birbirine çok yakın koymaktır.

Büyüme süreçleri oldukça yavaş ve bazıları çok fazla yere ihtiyaç duymuyor olsa da, bitkilerin arasında belli bir mesafe bırakmak daha iyidir.

Evde kaktüs yetiştirmek için fikirler

Bu bitkilerin sahip olduğu en iyi özelliklerden bir de, yetiştirilmek istendikleri alanın tipi fark etmeksizin, farklı şekillerde ekilebilir olmalarıdır. Bu, elbette, onları dekorasyon amaçlı kullanmak isteyenler için büyük bir avantajdır.

1. Asılı sepetler oluşturun

minik kaktüs saksıları

Kaktüsün kökleri yüzeye oldukça yakın olduğu için, sepet onları dikmek için ideal bir gereçtir. Bu cismin içerdiği malzemeler drenajı kolaylaştırır ve bitkinin şekli ile harika bir kombinasyon oluşturur. Bu noktada yaratıcı olun! Daha büyük bir etki yaratmak için farklı boyut ve doku türlerini birleştirin.

2. Dikey bir bahçe oluşturun

Dikey bahçeler oldukça şıktır. Onları hazırlamak çok kolaydır ve çeşitli türleri bir araya getirmenize ve özel bir dekoratif dokunuş yaratmanıza olanak sağlar.

Sığ kapları, tercihen düz olanları kullanmayı unutmayın. Böylelikle nem tutulmasının önüne geçebilir ve onları herhangi bir duvara yerleştirebilirsiniz.

3. Bardak kullanın

minik saksıda bir kaktüs

Artık kullanmadığınız eski bardaklarınız var mı? Onların tozunu bir güzel temizleyin! Bu bardaklar, büyük olanlar ağırlıkları nedeniyle devrilebileceği için küçük kaktüs türleri için oldukça uygundur. Bir tepsi üzerine birkaç çeşit bardak koyun ve içlerine kaktüsleri dikin. Bu dekorasyon aracı mutfağınıza çok yakışacaktır.

4. Raflarda kaktüs

Evinizi kaktüs bitkileriyle süslemenin bir diğer özgün yolu da raf kullanmaktır. Kaktüslü raflar, çalışma odası ya da ofis için ideal bir seçimdir.

Ufak bir ipucu olarak, kullanılan tüm kaktüslerin aynı büyüklükte olması ve böylece düzgün bir sıra oluşturması önerilir. Bununla birlikte, dekorasyonu ilgi çekici bir hale getirmek için farklı tipte kaktüsler seçmek gerekir.

5. Ahşap gövdeden saksı

rengarenk kaktüsler

Daha kırsal bir tarzdan hoşlananlar, ahşap gövdeden saksı kullanmayı düşünebilir. Bu, hem iç mekanlar hem de bahçe ve teraslar için uygun bir seçimdir. Tek yapmanız gereken bir saksıyı toprakla doldurmak; ardından içine, dilediğiniz kaktüsü dikebilirsiniz.

Kaktüs dikmek için başka fikirleriniz var mı? Onları bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.