Kalbinize Ciddi Ölçüde Zarar Verebilen 5 Gıda

Kalbinize ciddi ölçüde zarar veren gıdalar, trans yağ, koruyucu ve ilave şeker içeren çeşitli yiyeceklerdir. Bu yüzden alışveriş yaparken gıda etiketlerini dikkatle okumalısınız
Kalbinize Ciddi Ölçüde Zarar Verebilen 5 Gıda

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kalbinize zarar verebilen yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz?

Kalp sağlığı, sağlıklı bir yaşamın temelini oluşturur. Hepimiz kalbin, vücudun motoru olduğunu biliyoruz, ama onunla olması gerektiği gibi ilgileniyor muyuz? Gerçek şu ki, çoğu zaman yanıt hayır.

Mutlu olmak ve sağlıklı olmak arasında güçlü bir bağ olduğunu inkar edemeyiz, ama hikayenin tamamı her zaman böyle değildir. Egzersiz alışkanlıklarımız ya da beslenme şeklimizle bazı hatalar yaparız.

Bu nedenle size, kalbinize zarar vermesi muhtemel birkaç yiyeceği tanıtmak istiyoruz. Bu makaleyi okuyarak, doğru bir şekilde beslenip beslenmediğiniz konusunda net bir yanıt alabileceksiniz.

Kalbinize zarar veren gıdalar

1. Amerikan peyniri

amerikan peyniri

Peynir, özellikle inek sütünden elde edilmiş ve yıllanmış ise, karmaşık bir gıda ürünüdür. Nedeni, aşırı yağ içeriğinde yatmaktadır.

Bununla birlikte, sarı peynir veya Amerikan peyniri, kimyasal işleme tabi tutulduğu için daha da riskli bir seçenektir. Sarı rengini elde etmek için bitkisel bazlı bir renklendirici bile bünyesine eklenir.

  • Her şeyden önce, yağ, kan basıncını arttırır, bu da kalbin daha fazla baskı altında çalışmasına neden olur.
  • Ayrıca sodyum, tüketimi fazla olduğu zaman kalp atış hızınızı artırır.

Herhangi bir kasta olduğu gibi, bu durum zaman içinde kalpte de hasara yol açar. İşte bu yüzden sodyum tüketimini dengede tutmamız gerekir.

2. Diyet içecekler

Diyet içecekler, yazının başında belirttiğimiz gıda şeklinin net bir örneğidir. Kilo almamıza neden olmayacaklarını bilerek onları içeriz. Bununla birlikte, bir o kadar tehlikeli, diğer yollar aracılığıyla bize zarar verirler.

İçerdikleri sodyumun yanı sıra, içlerinde bulunan yapay tatlandırıcılar da düşündüğünüz kadar sağlıklı değildir.

Şekerli aromalarından dolayı bu içeceklere alışmak oldukça kolaydır. Reklamlarında hedef kitleyi cezbeden reklam iddiaları, kilomuzu korumaya yardımcı olurken, arzuladığımız şekerli tadı bize sunuyor olmaları da cabasıdır.

Bununla birlikte, bu alanda yapılan bir çalışma, uzun süre tüketildiklerinde kardiyovasküler problemlere yol açtıklarını göstermiştir.

3. Enerji barları

enerji barı

Enerji barlarının neden bu kadar kullanışlı olduğunu anlamak kolaydır: bunlar ekstra enerji sağlamak için mükemmel bir seçenektir. Bununla birlikte, bu derecede bir enerji sağlamak için, genellikle kolesterol seviyelerini yükselten doymuş yağlar içerirler.

  • Kötü kolesterol (LDL) kanı koyulaştırarak serbest kan dolaşımını engeller. Kalp de bu zararı hisseder, çünkü işini yapmak için çok daha fazla çalışması gerekir.
  • Buna ek olarak, böyle bir duruma alışık olmadıkları için atardamarlar da bu durumdan muzdarip olurlar.
  • Yukarıdakilerin hepsi bir noktadan sonra damar sertliğine yol açabilir.

Bununla birlikte, eğer egzersiz yapıyorsanız ya da aktif bir yaşam tarzınız varsa, kendiniz evde enerji barı yapmayı deneyebilirsiniz. Ev yapımı barlar yaparak, doymuş yağ ve koruyucu madde riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

4. Margarin

Margarin, hali hazırda sağlıksız yağlar içeren tam yağlı sütten yapılıyor olmasının yanı sıra alternatif sütler de içerir.

Bu alternatif sütlerin içinde bulunan genetik olarak değiştirilmiş ögeler onları zaman ayarlı birer bomba haline getirir.

Hafif margarin ürünlerinin bir istisna olmadığı aklınızda bulunsun. Her ne kadar kalori açısından daha hafif olsalar da, içlerinde hala sentetik maddeler bulunur. Yani margarin, her koşulda kalbiniz için zararlı olan bir gıda türüdür.

5. Konserve Yiyecekler

kalbinize zararlı konserve

Koruyucu maddeler konusunda çok dikkatli olun, özellikle söz konusu bütilhidroksianisol ve bütilhidroksitoluen ise.

Sağlıklı bir yiyecek olup olmaması hiç önemli değil: bu koruyucular kullanıldığı anda, o yiyecek artık sağlıklı değildir. Bir fikir edinmek için, Pamuk Prenses masalındaki zehirli elmayı düşünün.

Bu maddelerin hepsi en sağlıklı yiyecekleri bile zehirli hale getirebilir.

Bu nedenle, bu tür gıda ürünlerini mümkün olduğunca az tüketmek çok önemlidir. Zaman ve paranın bazen taze gıda ürünlerini tüketmeyi zorlaştırabileceğini biliyoruz.

Durumunuz ne olursa olsun, her zaman koruyucular hakkında yapılan uyarıları dikkate alın. Bunu hatırlamak, boş zamanınız ya da nakit paranız olduğu zaman daha doğal ve ev yapımı seçeneklere yönelmenize yardımcı olacaktır.

Okuduğunuz gibi, diyet ürünler bile kalp sağlığı için zararlı olabilir. Kalori, sağlığınızı tehlikeye atan tek şey değildir. Her zaman akılda tutulması gereken sayısız başka gerçekler de vardır.

Bu nedenle tıp uzmanları, ürün etiketlerini her zaman okumanızı tavsiye ediyorlar. İlginizi çekebilir ...

Kalbinize Zarar Veren 8 Kötü Alışkanlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kalbinize Zarar Veren 8 Kötü Alışkanlık

Güçlü ve sağlıklı bir kalbe sahip olmak istiyor musunuz? Eğer kalbinize zarar veren alışkanlıklardan uzak durursanız sağlık problemleriyle uğraşmaz...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.