Kolit Problemi Olan Herkesin Kaçınması Gereken Gıdalar

· 23 Mart, 2018
Sindiriminizi iyileştirmek ve atıklardan kurtulmak için genellikle lif tüketmeniz önerilirse de, eğer kolit probleminiz varsa, bundan kaçınmak en iyisidir. Çünkü bu, şişkinliği ve ağrıyı artırabilir. Bu yazı aracılığıyla daha fazla bilgi edinin!

Kolit, kalın bağırsağınızdaki iltihaplanmanın neden olduğu bir sindirim hastalığıdır. Bu durum, genellikle gıda zehirlenmesine veya parazit ile ilgili bir enfeksiyona bağlıdır. Aslında, dolaşım problemleri, iltihaplı hastalıklar veya radyasyon tedavileri ile ilgili çok az sayıda vakaya rastlanmaktadır.

Birçoğu, yaygın ishal problemi ile karıştırılma eğilimindedir. Bunun nedeni, ana belirtilerden birinin ishal olmasıdır. Bununla birlikte, bu durumda, daha şiddetlidir. Neredeyse her zaman şişkinlik, karın ağrısı ve ateş bu duruma eşlik eder.

Ayrıca, diğer sindirim problemlerinden farklı olarak, genellikle tekrar tekrar ve daha uzun süreli ortaya çıkar.

Bu nedenle, bu hastalık hakkında daha fazla şey bilmek önemlidir. Buna ek olarak, hangi gıdaların belirtilerinizi daha da kötüleştirebileceğini gerçekten bilmeniz gerekir.

Bu yazıda sorun yaratan ana gıdalardan sekizini sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu şekilde, bugünde başlayarak tükettiğiniz miktarı azaltmaya başlayabilirsiniz.

Onlara bir göz atın!

1. Kızarmış ve yağlı gıdalar

cips

Kızarmış gıdalar ve yağlı maddelerden yüksek seviyede içeren  gıdalar kolit semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Çünkü sindirimi daha zor bir hale getirirler. Bu tarz yiyecekler iltihap seviyenizi de yükseltir.

  • Onları tüketmek bağırsak tıkanıklığını arttırır. Ayrıca bu hastalığa yakalananlarda ağrı ve ishal hadiselerini arttırırlar.

2. Tahıllar ve bütün tohumlar

Sindiriminizi iyileştirmek için her zaman lif yemeniz önerilir. Bununla birlikte, kolit hastaları tahıllardan ve bütün tohumlarla hazırlanan gıdalardan kaçınmalıdır.

Bunun nedeni, midedeki gaz üretimini arttırmasıdır. Sonuç olarak bu da şişkinlik ve ağrı oluşumunu arttırır.

3. Kahve ve çay

kahve

Kolit teşhisi konan hastalar, mümkün olduğu kadar kafeinli içeceklerden uzak durmalıdır. Bunlara kahve ve çay dahildir.

Bunun nedeni, bu maddenin kalın bağırsaktaki iltihaplanma seviyesini arttırmasıdır. Ayrıca, atıkların ortadan kaldırılması konusunda sorumlu olan süreci de etkiler.

  • Kafeinli içecekleri içmeye devam ederseniz, bu hastalıkla ilgili daha fazla rahatsızlığa neden olabilir.
  • Ayrıca vücudunuzda birikme eğilimine sahip olduğu için toksinlerden kurtulma sürecini etkiler.

4. Süt ve süt ürünleri

Bütün sütler ve süt ürünleri bu sindirim hastalığına karşı savaşan insanların bir numaralı düşmanıdır.

Bunun nedeni sadece bu ürünlerin sahip olduğu yüksek yağ oranı değildir. Aynı zamanda laktoz içeriğidir.

Herkes laktoza karşı toleranssız değildir. Bununla birlikte, mümkün olduğunca tüketim miktarını azaltmak en iyisidir. Bu gelecekteki kalın bağırsak komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur.

5. Sosis ve şarküteri ürünleri

sosis

Sosisler ve şarküteri ürünleri, sadece yüksek seviyede yağ içermekle kalmaz. Ayrıca sodyum ve yapay katkı maddeleri de içerirler. Bunlar bağırsak rahatsızlıklarını arttırır.

Onları düzenli olarak yemek sindirim problemlerine neden olur. Ayrıca, kalın bağırsakta biriken toksin miktarını arttırır.

Eğer bu yeterli değilse, bu gıdalar sahip olduğu içerikler nedeniyle, obez olma eğiliminizi ve iltihaplı hastalıkları da etkiler.

6. Margarin

Margarin ve tereyağı, kolit problemi olan kişilerin beslenme planlarına dahil etmemesi gereken gıdalardır.

Bunlar çok fazla trans yağ ve hidrojen içerir. Vücudunuz tarafından emildikten sonra, bu bileşikler bağırsaklarda oluşan iltihabı daha da kötüleştirir.

Ayrıca, tahriş ve ağrı seviyesini arttıran kimyasalların üretimini desteklerler.

7. Rafine unlar

hamur

Rafine edilmiş unlar, bağırsak problemleri yaşayan hastalar için semptomları daha da kötü bir hale getirebilen iltihaplı bir besindir.

Bu tür gıdalara çeşitli endüstriyel işlemler uygulanmıştır. Bu işlemlerde, özelliklerini ve besin maddelerini kaybederler.

Sonuç olarak, sindirimleri zordur. Artı, bazı insanlar onlara karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir.

İşin en kötü yanı ise, düzenli olarak yediğiniz birçok gıdada bulunuyor olmalarıdır. Bu nedenle, bu tarz gıdalardan tamamen uzak durmak oldukça zordur.

8. Gazlı ve alkollü içecekler

Gazlı ve alkollü içecekler, kolit ve sindirim güçlüğü çeken insanlar için çok rahatsız edicidir.

  • Karbondioksit ve renk vericilerin yanı sıra rafine şekerli içerikleri asitlik ve iltihap seviyenizi arttırır.
  • Ayrıca bu içeceklerin bileşenleri gaz, ağrı ve ishal gibi belirtilerden sorumludur.

Sonuç olarak, kolit kaynaklı sindirim sistemi komplikasyonları mevcuttur. Bu nedenle, bu gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmak en iyisidir.

Birçok kişi onları günlük diyetlerinin bir parçası yapar. Bununla birlikte, sağlıklı seçenekler aramak akıllıca bir harekettir. Bu şekilde, bu hastalığı kontrol edebilir ve çok kısa bir sürede normal yaşamınıza geri dönebilirsiniz!