Kalın Sarı Tırnaklar: İyileştirmek İçin 6 Çözüm

Bugünkü yazımızda yeniden sağlıklı tırnaklara sahip olmanın keyfini çıkarmanızı sağlayacak altı çözümü keşfedeceksiniz.
Kalın Sarı Tırnaklar: İyileştirmek İçin 6 Çözüm

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Kalın sarı tırnaklar farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Ne olursa olsun, estetik açıdan oldukça can sıkıcıdır. Bazen onların rengini gizlemek için oje sürmek de yetmez. Çünkü ojenin kendisi tırnakların sararmasının nedeni olabilir.

Bugünkü yazımızda yeniden sağlıklı tırnaklara sahip olmanın keyfini çıkarmanızı sağlayacak altı çözümü keşfedeceksiniz.

Kalın sarı tırnaklarınız mı var?

Prensip olarak çeşitli faktörleri değerlendirmelisiniz. İç nedenlerden başlayarak, hepatit nedeniyle ortaya çıkan karaciğer iltihabından bahsedebiliriz. Öte yandan A ve B vitamini eksikliği tırnaklarda sarımsı bir gölgelenmeye neden olur.

Dış nedenlere gelince, en yaygını, tütün kullanımıdır. Elinizde sigara tutmanız, nikotin ile parmaklarınızı ve tırnaklarınızı lekelemenize neden olur. Bu gibi durumlarda, en çok etkilenen parmaklar, sigara içmek için kullandığınız eldeki işaret ve yüzük parmaklarıdır.

Kalın sarı tırnaklar sorununa neden olan bir başka şey de sürekli oje sürülmesi veya protez tırnak kullanılmasıdır. Diğer nedenlerin yanı sıra, tırnaklar, üstleri sürekli kapalı olduğu için oksijenlenemezler. Böylece keratin zarar görür ve hücre yenilenmesi önlenir.

Ojelerin kimyasal bileşenleri tolüen, etil asetat veya bütil asetat içerebilir. Bunlar sonunda cilde ve tırnaklara zarar veren toksik maddelerdir.

Ayrıca keratini zayıflatan tırnakların altında bir mantar enfeksiyonu varsa, tırnakların kalın ve sarı olduğunu fark edebilirsiniz. Diğer iç nedenler, sedef hastalığı, diyabet ya da doğal yaşlanmadır.

Kalın sarı tırnaklara karşı çözümler

Tırnaklarınızdaki bozuk tonlama, iç nedenlerden kaynaklandığında, -yani vitamin eksikliği, karaciğer iltihabı ya da sedef hastalığı gibi bir hastalık- tedavi, tıbbi takibe bağlı olacaktır. Ancak aşağıda tarif ettiğimiz çareler faydalı olabilir.

  • Limon suyu. Limon, el ve ayak tırnaklarını iyileştirmek için kullanılan klasik ev yapımı çözümlerden biridir. İçerdiği sitrik asit, sadece tırnaklarınızın yüzeyine peeling yapmak için değil, aynı zamanda mantarla savaşmak için de mükemmeldir. Böylece sararmanın nedeni ister iç ister dış olsun faydalı olacaktır.
  • Kullanmak için tırnaklarınızı, yaklaşık 5-10 dakika boyunca limon suyunun içinde bekletin. Sonra ellerinizi sabun ve suyla durulayın. Bu tedaviyi, sararma yok olana kadar her gün tekrarlamalısınız.

Kalın sarı tırnaklar için diğer etkili doğal çözümler

el oje
Beyazlatma ürünleri ve doğal antioksidanlar uygulayarak tırnaklarınızdaki sarımsı lekeleri azaltabileceksiniz.
  • Esansiyel limon yağı. Limon kullanmanın bir başka yolu da esansiyel limon yağıdır. Doğal ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz. Bu durumda faydası iki kattır. Çünkü tırnaklarınızı temizlemenin yanında kütikülleri de nemlendirir.
  • Hidrojen peroksit. Özellikle tırnaklarınızda mantar enfeksiyonu varsa, bir başka bir çok kolay yöntem de hidrojen peroksit uygulamaktır. Tek yapmanız gereken 1-2 hafta boyunca her bir tırnağınıza birkaç damla damlatmak. Eğer iki üç günde bir tırnaklarınıza peeling yaparsanız bu tedavi en iyi şekilde etki gösterir.
  • Protezler için efervesan temizleyici tabletler. Takma dişleri beyazlatmak için yararlı oldukları gibi söz konusu kalın sarı tırnaklar olduğunda da yardım edebilirler. Parmaklarınızı bu ürünün olduğu bir kapta bekletin ve kutuda belirtilen süre boyunca etkisini göstermesine izin verin.
  • Kabartma tozu. Tırnaklarınızı beyazlatmak için bir başka ucuz tarif de bu madde ve su ile macun kıvamında bir karışım oluşturmaktır. Bir fırça ile her bir tırnağa uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Sonra nazikçe soyun. Bunu sık sık yaparsanız sarı noktalar kısa zamanda kaybolacaktır!
  • Son olarak, zeytinyağı, kabartma tozu ve limon. Tırnaklarınızı beyazlatmak, güçlendirmek ve daha yumuşak yapmak için bu malzemelerin hep birlikte yer aldığı bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bu üç malzemeyle macun kıvamında bir karışım hazırlamak, onu uygulamak, ovarak sürmek ve etkisini göstermesini beklemektir.

Son olarak, bu çözümler kalın sarı tırnaklardan kurtulmak için çok etkili olsa bile öncelikle bu fenomenin neden ortaya çıktığını öğrenmelisiniz. Yapmanız gereken tek şey, vitamin eksikliği veya başka bir hastalık olup olmadığı konusunda sizi bilgilendirebilecek bir dermatoloğa gitmektir.

İlginizi çekebilir ...
Tırnak Mantarı İçin Doğal Tedaviler İşe Yarar Mı?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tırnak Mantarı İçin Doğal Tedaviler İşe Yarar Mı?

Tırnak mantarı çok büyük bir problem yaratmasa da kötü koku ve görüntülere yol açabilecek bir problemdir, bundan dolayı tedavi almanız iyi olacaktı...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.