Kanser Ağrısı için Opioid Tedavisi

Opioid tedavisi, insanların yoğun kanser ağrısını kontrol etmesini sağlar. Bununla birlikte, bu ilaçlar çok sayıda yan etkiye yol açabilir, bu nedenle insanlar bunları dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Kanser Ağrısı için Opioid Tedavisi

Son Güncelleme: 24 Kasım, 2020

Kanserli hastalar, yoğun ağrı ile başa çıkmak için genellikle bir opioid tedavisi alırlar. Sıklıkla, yoğun ve her şeyi devre dışı bırakan ağrı, tümörün kendisinden gelen baskı nedeniyle ortaya çıkar. Ayrıca, diğer nedenlerin yanı sıra, bazı tedavilere veya bağışıklık sisteminin daha sonraki değişikliklerine bağlı da olabilir.

Günümüzde kanser en önemli sağlık sorunlarından biridir. Tahminler, her yıl milyonlarca insanın bu hastalıktan öldüğünü göstermektedir. Ayrıca, tedavi gören kanser hastalarının yaklaşık %40’ında ağrı görülür.

Ne yazık ki, kanserin son aşamalarında, bu tür ağrı hastaların yaklaşık %80’inde görülür. Bu, ele alınması zor karmaşık bir durumdur. Her insan belirli bir tedaviye bir şekilde yanıt verir ve bu tedavi genellikle yüksek derecede güçlü ilaçlar içerir.

Şu anda, bilim adamları bu alanda ilerleme kaydediyorlar ve zaman içinde yeni tedavi kılavuzları oluşturuyorlar. Bu nedenle, bugünkü makalede, kanser ağrısı için opioid tedavisini tartışacağız.

Kanser ağrısı nasıl tedavi edilir

Yukarıda belirttiğimiz gibi, kanser ağrısının tedavisi kişiselleştirilmelidir. Bu nedenle, doktorlar her hastaya uygun bir tedaviyi adapte etmelidir çünkü durum kanser türlerine, nedenine ve hatta ağrı algılarına bağlıdır.

Bununla birlikte, yoğunluğuna bağlı olarak genel bir kanser ağrısı tedavisi modeli vardır. Bu ölçek Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarına uygundur. Aşağıdaki ilaç grupları bunlardan bazılarıdır:

  • Asetaminofen ve steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) gibi basit analjezikler, hafif ağrısı olan insanlar içindir. En yaygın olanları ibuprofen ve naproksendir.
  • İkinci tedavi seviyesi orta derecede ağrılı hastalar için zayıf opioidlerdir. Bu grup kodein, tramadol veya dihidrokodin kullanır.
  • Doktorlar çok yoğun ağrı için güçlü opioidler reçete eder. Morfin en yaygın kullanılanıdır, ancak tedavi metadon veya fentanili de içerebilir. Ne yazık ki, hastaların yarısından fazlası bir noktada üçüncü basamak ilaçlara ihtiyaç duymaktadır.
doğal ilaçlar

Ağrıyı sınıflandırmak için, doktorlar hastalarının her birini düzgün bir şekilde değerlendirmeli ve bunun için ağrı ölçekleri kullanmalıdırlar. Ağrı ölçekleri, hafif ve dayanılmaz arasında bir yerde sınıflandırmak için ağrının farklı özelliklerini puanlar.

Genellikle ağrı, birden fazla mekanizmanın sonucudur. Bu nedenle, ilaçları karıştırmak ve eşleştirmek gerekebilir.

Opioid ilaçlar nelerdir?

Opioid ilaçlar, afyondan elde edilen ve aynı zamanda beyin reseptörleri veya opioid reseptörleri üzerinde etkili olan ilaçlardır. Merkezi ve periferik sinir sistemlerine dağılmışlardır.

Bu ilaçların yaptığı, bu reseptörlere katılmak ve sinir uyaranlarını frenlemektir. Böylece uyaranı yavaşlatarak ağrı iletimini iptal ederler.

Bununla birlikte, bu ilaçların çok sayıda yan etkisi olduğunu unutmayın. Her şeyden önce, morfin gibi opioidlerin büyük bir kısmının bağımlılık yaptığını ve kullanım sonrası bağımlılığa yol açabileceğini belirtmek önemlidir.

Benzer şekilde, yorgunluk ve halsizlik hissini artırabilirler. Diğer bir risk, solunum sisteminin baskılanmasına yol açabilmeleridir. Bu nedenle, doktorlar doza çok dikkat etmeli ve insanlar bunları sadece tıbbi gözetim altında kullanmalıdır.

Kanser ağrısı için opioid tedavisi

şırınga iğnesi

İkinci seviye ilaçlar: Zayıf opioidler

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu adımda kullanılan en yaygın ilaçlar tramadol ve kodeindir. Bir hasta onları farklı şekillerde alabilir. Ya ağrı salınımını geciktirmek ya da anında, doğrudan harekete geçmek için kullanılır. Bunları, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) gibi diğer ilaçlarla birlikte de kullanabilirler.

Örneğin, kodein oral alım içindir. Bununla birlikte, karaciğer veya böbrek problemleri olan hastalar kullanmaktan kaçınmalıdır.

Kanser ağrısı için üçüncü seviye ilaçlar: Güçlü opioidler

Bu ilaçlar özellikle kanser ağrısının neredeyse dayanılmaz olduğu durumlar içindir. Morfin en yaygın olanıdır çünkü uygulama şekli çok yönlüdür.

Ayrıca morfinin “analjezik tavanı” yoktur. Böylece doktorlar dozajları değiştirebilir. Bununla birlikte, dozaj limiti yan etkileri ile belirlenir, çünkü aşırı doz ölüme neden olabilir.

Opioid tedavisi: Sonuç

Kanser ağrısı için opioid tedavisi karmaşıktır. Bu nedenle, doktorlar ilacı her hastanın özelliklerine göre reçete etmelidir. Gördüğünüz gibi, her zaman ilacı seçen ve bu tür tedavi için hastaya rehberlik eden bir doktor olmalıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.