Kanserli İnsanlar İçin Doğru Beslenme

Kanserli insanlar için doğru beslenme, antioksidan alımlarını artıran meyve ve sebzelerden oluşmalıdır. Konuyla ilgili bilimsel araştırmaların nelerden bahsettiğini size anlatacağız.
Kanserli İnsanlar İçin Doğru Beslenme
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kanser, hem genetik hem de çevresel faktörlere bağlı olan karmaşık bir hastalıktır. Diyet, bu patolojinin gelişme riskini etkileyebilir ve aynı zamanda hastaların kemoterapi tedavisine de ihtiyacı olacaktır. Kanserli insanlar için doğru beslenmeyi oluşturmaya gelince, akılda bir dizi yönerge olması önemlidir. Örneğin, hastaların tümör büyümesine katkıda bulunan yiyecekleri ve maddeleri kısıtlaması esastır.

Aynı zamanda antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip ürünlerin tüketimini vurgulamak önemlidir. Bu malzemeler, kemoterapinin etkilerini en üst düzeye çıkaracak ve aynı tedavinin yan etkilerini azaltacaktır.

Daha fazlasını öğrenin: Meme Kanseri İçin Tarama Testleri

İşlenmiş gıda alımını ortadan kaldırın

Katkı maddeleri, basit şekerler ve trans yağlar açısından zengin işlenmiş yiyecekler yemek, kanser geliştirme riskinin artmasıyla ilişkilidir. British Medical Journal’daki bir makale bu ilişkiyi açıklıyor.

Bu tür maddeler, hücresel düzeyde üretilen mutasyonların sayısını artırır. Dahası, aynı tümör için bir enerji substratı görevi görürler ve büyümesine katkıda bulunurlar. Bu nedenlerden dolayı, kanser teşhisi almış hastalarda bu işlenmiş ürünlerin kısıtlanması esastır.

İşlenmiş gıdaları sağlıklı bir kişinin beslenmesinden kesmek önleyici nitelikteyken, onkolojik hastalarda bunu yapmak yaşam beklentilerini artırabilir. Bunun, bu hastaların tedaviye olumlu yanıt verme şansındaki artışla ilgisi vardır.

kanserli insanlar için işlenmiş gıdaların zararı
İşlenmiş gıdalar, tedaviye katkıda bulunmadıkları için onkolojik hastalar için en iyi seçenek değildir.

Kanserli insanlar için doğru beslenme, antioksidan yiyecekler içermelidir

Antioksidanlar, serbest radikal oluşumunu engelleyen maddelerdir. Oksidatif stresle savaşırlar ve DNA’da kanserli süreçlere yol açabilecek mutasyon riskini azaltırlar. Bunları düzenli olarak tüketmek, bu tür patolojilerin gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Halihazırda bu hastalığa sahip hastalarda, tümör büyümesini durdurma umuduyla bu ürünlerin alımını artırmaları çok önemlidir. Domateslerde bulunan likopen gibi bazı bitkisel besinler, tümörün büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Nutrition and Cancer dergisinde yayınlanan bir makale bu gerçeği doğrulamaktadır.

Antioksidan alımını artırmak için hastaların diyetlerindeki meyve ve sebze sayısını artırması gerekir. Dahası, özellikle kırmızı sebzelerin yanı sıra turpgillerden sebze alımını artırmaları gerekir.

Egzotik meyveler aynı zamanda vitamin ve bitkisel besinler açısından zengin olma özelliğine de sahiptir. Bu nedenle, hücresel oksidasyon ürünlerine karşı savaşma hedefine ulaşmaya yardımcı olabilirler. Kanserli insanlar için doğru beslenme söz konusu olduğunda çeşitlilik çok önemlidir.

Ayrıca şunu da okumak isteyebilirsiniz: Meyve ve Sebze Yemek Kanseri Önler Mi?

Kanserli insanlar için beslenmede takviyeler

Ayrıca, kanserli kişilere yardımcı olabilecek takviye şeklinde bazı maddeler vardır. Bunlardan biri, önemli antioksidan güce sahip sirkadiyen uyku ritimlerini düzenlemekten sorumlu bir hormon olan melatonindir.

Bu takviyenin etkileri bilimsel literatürde gösterilmiştir. Örneğin, Oncotarget dergisinde yayınlanan bir makalede bu konudan bahsedilmiştir.

Bununla birlikte, bu faydalar, bugün klinik düzeyde kullanılanlardan daha büyük dozlarda bulunur. Melatonin ile ilgili çalışmalarda ve kanser önleme veya tedavisinde günde 10 miligramdan daha yüksek dozlar kullanılır.

Dahası, bu hormon farmakolojik tedavi ile ilişkili yan etkileri azaltmayı başarır. Bu nedenle, uykuyu iyileştirir, stres seviyelerini azaltır ve metabolik sağlıkla ilgili belirteçleri iyileştirir.

kanserli insanlar için diyetler
Kanserli insanlar için beslenme söz konusu olduğunda, antioksidan içeren çok çeşitli meyve ve sebzeleri dahil etmek de önemlidir.

Kanser hastaları söz konusu olduğunda beslenmeyi optimize etmek çok önemlidir

Kanser, belirli çevresel faktörlerle doğrudan ilişkili çok faktörlü bir hastalıktır. Bu nedenle, bu patolojinin gelişmesini önlemek ve tedavisine yardımcı olmak için hastaların diyetlerini optimize etmeleri gerekir.

Doğru besin alımı, tümörlerin büyümesini durdurabilir ve farmakolojik tedavinin etkilerini en üst düzeye çıkarabilir. Bu faydaları görmek için meyve ve sebze tüketmenin önemini vurgulamak önemlidir. Bu besinler, antioksidan kapasitesi yüksek vitaminler ve bitkisel besinler içerir.

Dahası, enflamasyon oluşturan ve mutasyon hızını artırma kapasitesine sahip tüm yiyecekleri kısıtlamak esastır. Örneğin işlenmiş gıdalar. Bu madde sınıfının sağlık üzerinde orta ve uzun vadeli olumsuz etkileri vardır ve karmaşık hastalıkların gelişmesiyle bağlantılıdır.

İlginizi çekebilir ...
Kanser Nasıl Gelişir: Detaylı Bir Açıklama
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kanser Nasıl Gelişir: Detaylı Bir Açıklama

Kanser terimi vücuttaki hücrelerin genetik değişimler sonucu hızlı ve kontrolsüz bölünmesi ile ilişkili bir grup hastalığa işaret eder.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fiolet T., Srour B., Sellem L., Kesse Guyot E., et al., Consumption of ultra processed foods and cancer risk: results from NutriNet- Santé prospective cohort. BMJ, 2018.
  • Athreya K., Xavier MF., Antioxidants in the treatment of cancer. Nutr Cancer, 2017. 69 (8): 1099-1104.
  • Li Y., Li S., Zhou Y., Meng X., et al., Melatonin for the prevention and treatment of cancer. Oncotarget, 2017. 8 (24): 39896-39921.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.