Kaplıcaların Sağlığa Faydaları

Her kaplıca, suyunun kaynağına bağlı olarak farklı minerallere sahiptir, bu yüzden farklı kaplıcaları ve bu kaplıcaların ne gibi özelliklere sahip olduğunu bilmeniz tavsiye edilir.
Kaplıcaların Sağlığa Faydaları

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bugüne kadar hiç kaplıcaya gittiniz mi? Kaplıcalar sağlığa faydalıdır, bu yüzden onları düzenli olarak ziyaret etmek harika bir fikirdir. Bu makalede, kaplıcaların sağlığa faydaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bazı kaplıcalar açık havadadır, diğerlerini ise kapalı olarak bulabilirsiniz. Seçmeniz için birçok farklı seçenek vardır. Buna ek olarak, kış boyunca kaplıcaları ziyaret edebilirsiniz çünkü su her zaman ılıktır. Ne kadar güzel!

Kaplıcaların Sağlığa Faydaları

Bu yazıda kaplıcaların sağlığa olan, birçok kişinin göz ardı ettiği yararlarını bulabilirsiniz. Kaplıcaları yılda en az iki kez ziyaret etmenin sizin için çok iyileştirici ve faydalı olacağını anlayacaksınız.

1. Mineral bakımından zengindir

kaplıcaların faydaları

Her kaplıca kaynağına bağlı olarak farklı karakteristik özellikler taşımaktadır. Kaplıca suyu, yerin altından çıkar ve içinde bulunan tüm mineraller bu sıcak su kaynağından gelir. Bu kaplıca suyu ile, ki oldukça sıcak bir sudur, banyo yaptığınızda içerdiği mineraller cildiniz ile temas eder ve bu minerallerin tüm özellikleri deride bulunan gözenekler tarafından emilir.

Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Deniz Tuzunun İnanılmaz 10 Faydası

2. Metabolizmanızı hızlandırır

Pek çok insan, yavaş bir metabolizmaya sahiptir. Normalde bu insanların hazımsızlık problemleri vardır ve bu insanlar kilo vermede zorluk çekerler. Aynı egzersiz yapmak gibi, kaplıcalar da metabolizmanızı hızlandırır. Yani, kaplıcalar metabolizmanızı aktifleştirmekle kalmaz, aynı zamanda metabolizmanızı da hızlandırır.

3. Vücudunuzu rahatlatır

kaplıca kadın

Kaplıcaların bir başka sağlık yararı da, gerginliği rahatlatma ve vücudunuzu gevşetme özelliğidir. Bu yüzden çok fazla stresli günler geçiriyorsanız, bir kaplıcaya gitmelisiniz. Aynı zamanda, kaplıcalar şişlikleri azaltmaya da yardımcı olur. Bu nedenle, sıcak su yani kaplıcalar, diğer problemlerinizin yanı sıra şişmiş bacaklarınız ya da ayaklarınız için de faydalı olabilir.

4. Cilt sorunlarına iyi gelir

Birçok insan dermatit, sedef hastalığı ve çeşitli türde alerji gibi deri hastalıklarına sahiptir. Kaplıca suyunda banyo yapmak, cildin daha iyi bir duruma gelmesine yardımcı olur.

Cildiniz bu durumda kaşıntılı ve ağrılı olabilir ancak bu iyi bir haberdir çünkü kaplıca suyunun içinde yer alan mineraller cildin kendini iyileştirmesine yardımcı olur. Bu da cildin hasarlı kısımlarının daha hızlı bir şekilde iyileşeceği ve cildinizin daha iyi görüneceği anlamına gelir. Eğer bir cilt sorununuz varsa, kaplıcaları daha sık ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Kaplıcalar ile ilgili endişeler

Kaplıcalar her ne kadar sağlık için yararlı olsalar da, kaplıcalara gidildiğinde bazı noktalarda daha dikkatli olmanız gerekir. Sonuç olarak, sıcak suda ne kadar süre kalabileceğinizi doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Ancak aşağıda yer alan bilgileri de akılda tutmakta fayda vardır:

  • Suda çok uzun süre kalmayın: Bu hipertansiyon veya taşikardi gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sorunlardan halihazırda muzdarip olanlar, çok uzun süre kalmaları durumunda daha büyük risk altındadır. Bu nedenle, aşağıda açıklanan tavsiyeye uymaları gerekmektedir.
  • Her zaman doktorunuza danışın: Eğer hipertansiyonunuz, herhangi bir çeşit kalp rahatsızlığınız, mide tümörü ya da ülseriniz varsa, kaplıcalara gidebilmek için ve kaplıcalardan düzgün bir şekilde nasıl faydalanabileceğiniz hakkında mutlaka doktorunuza danışın.
  • Hipotansiyona sahip olan insanlar dikkatli olmalıdır: Son derece düşük tansiyonları, baş dönmesi ve hatta bir kaplıcada bile baygın hissetmelerini neden olabilir.

Daha önce hiç kaplıcaya gittiniz mi? Ne gibi faydasını gördünüz? Kaplıcalar sizin için çok iyidir, fakat eğer daha önce belirtilen sorunlardan herhangi birisine sahipseniz, doktorunuza danışmayı unutmayınız. Kaplıcalar kesinlikle mükemmel bir doğal terapidir!

İlginizi çekebilir ...
Depresyonla Savaşmak İçin İhtiyacınız Olan Vitaminler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Depresyonla Savaşmak İçin İhtiyacınız Olan Vitaminler

Mutsuzluk, anksiyete veya başka çeşit bir olumsuz duygusal durumun başladığını hissettiğiniz erken aşamalarda depresyonla savaşmak mümkündür.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.