Karaciğer İltihabı: Semptomlar ve Doğru Beslenme

Deve dikeni sütü ve karahindiba ile yapılmış bir çay, iltihaplanmış bir karaciğeri tedavide kullanılabilir.
Karaciğer İltihabı: Semptomlar ve Doğru Beslenme

Son Güncelleme: 17 Kasım, 2018

Karaciğer iltihabı, yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Tıp dilindeki adı hepatomegali olan karaciğeri iltihabı durumunda bu hayati öneme sahip organ, normal boyutlarından daha büyük hale gelir.

Karaciğer iltihabı ağrıya sebep olur. Tedavisi için doktorlar, kişiye size özel bir reçete uygulayacaktır.

Peki ya karaciğer iltihabının en açık ve yaygın belirtileri nelerdir? Evde uygulayabileceğiniz ve doktorunuzun verdiği tedaviyi tamamlayıcı nitelikteki çözümler nelerdir?

Bütün bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Karaciğer İltihabı Belirtileri

iltihap

Karaciğerinizin nerede olduğunu gösterebilir misiniz? Oldukça basittir: Kısa kenarı, göğüs kafesinizin hemen sağ alt kısmındadır.

Eğer, karaciğeriniz normal fonksiyonlarda ve boyutlarda ise parmaklarınızla bastırdığınızda, içinize derin bir nefes çekmediğiniz müddetçe, onu hissedemeyeceksiniz. Normalde çektireceğiniz bir karaciğer filmi doktorunuz için yeterli olacaktır.  Karaciğer iltihabı söz konusu ise bu durumu fiziksel olarak hissedeceksiniz demektir.

Peki ya tıbbi test ve filmler haricinde bu rahatsızlığa işaret eden semptomlar hangileridir? Birçok karaciğer problemi, genellikle herhangi bir semptom göstermeden başlamaktadır.

Dolayısıyla durumun farkına erken varamama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Karaciğer büyümeye başladıkça bunun sonucu olan belirtiler de kademeli olarak, daha fark edilir hale gelecektir.

1. Ağrı

Karaciğer iltihabından kaynaklanan ağrı genellikle süreklidir. Zaman içinde yavaş yavaş artar, ancak sonunda çok yoğun şekilde hissedilebilen bir hal alır.

Sağ tarafınızda sıkıntı yaratmaya başlarsınız Dolayısıyla her zaman karın bölgenizin sağ üst kısmına dikkat etmelisiniz.

Ağrı, karaciğerin sağ bölümünde belirse de bazen sırtınızın alt kısmında da hissedilebilir. Bir türlü geçmeyen kuvvetli bir yorgunluk hissedebilirsiniz. Bu durumda ağrı kesici almayı denerseniz, rahatlama hissi kısa süreli olacaktır.

2. Bulantı ve Genel Hâlsizlik

İştahınızı kaybedebilirsiniz. Yağ oranı yüksek besinler ve işlenmiş etler sindirimi zor besinlerdir. Bu tarz besinleri tüketmenizin akabinde yorgunluğunuz daha kötü bir hal alabilir. Bu duruma baş dönmesi ve bulantı da eşlik edebilir.

Doktorların sıklıkla belirttiği üzere, yorgunluk ve sürekli hastalık hâli, sabahları daha yoğun şekilde hissedilebilir olur. Unutmayın ki karaciğeriniz ve tüm lenf sisteminiz, esas temizlik fonksiyonlarını gece boyunca sürdürürler.

İltihaplanmış bir karaciğer, gerekli fonksiyonlarını yerine getiremez. Bu nedenle sabahları sizin için günün en zor zamanı olabilir.

3. Ateş

Sürekli ateş, karaciğer iltihabına işaret eden en ciddi belirtilerden biridir.  Vücutta oluşan bazı değişiklikler ilaç tedavisi gerektiğini göstermektedir. Unutmayın, ateş vücudunuzun yabancı unsurların işgali karşısında verdiği doğal bir tepkidir.

Karaciğerinizin niçin iltihaplandığını öğrenmek için doktorunuzla görüşün.

4. Sarılık

Sarılık, cildin sararması durumudur ve gözlerde de belirebilir. Bu, karaciğer problemlerinin veya fonksiyon değişikliğinin bir numaralı ve en açık belirtisidir.

Peki bu sarı renk neden kaynaklanmaktadır? Kırmızı kan hücrelerinin bozulmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan  bilirubin, karaciğerin kendini gerektiği şekilde temizleyemediğinin çok açık bir göstergesidir. Vücuttan atılması gereken maddeleri biriktiriyor olabilir.

5. Dışkıda Görülen Anormallikler

Tuvalete gittiğinizde idrar ve dışkınıza dikkat etmek eğlenceli bir şey olmayabilir ancak bu karaciğer iltihabı belirtilerini fark edebilmeniz açısından çok önemlidir. Böylece sağlığınız hakkında pek çok şey öğrenebilirsiniz.

Eğer dışkınızın aniden daha açık bir renkte olduğunu fark ederseniz, doktorunuza başvurmanız önemlidir. Bu ancak, doktorunuzun teşhis edebileceği bir hastalık olabilir.

Bir virüs veya hepatit gibi bir durum karaciğer iltihaplanmasına yol açıyor olabilir. Bunlar sadece ihtimaller, dolayısıyla her zaman bir uzmana başvurmak önemlidir.

Karaciğer İltihabını İyileştirmek İçin Beslenme Önerileri

karaciğer
  • Sabahları tüketebileceğiniz bir yemek kaşığı zeytinyağı ile bir miktar limon, karaciğerinizi iyileştirebilmek için harika bir yöntemdir. Bu sıvı, bu önemli organınızı temizleyici ve yenileyici bir tonik gibi çalışır. Günlük olarak uygularsanız, iltihaplanma azalacaktır.
  • Enginar suyu ile limon suyu da bir diğer ideal günlük tedavi yöntemi olarak kullanılabilir. İki enginarı, kaynayan suda haşlayın ve suya limon suyunu ilave edin. Bu size tüm gün boyunca içebileceğiniz üç veya dört fincan sıvı temin edecektir.
  • Rendelenmiş havuçlu pancar salatası, vücudunuz için hem lezzetli hem de karaciğer iltihabı ile savaşta etkili vitamin ve minerallerle dolu bir yiyecek anlamına gelmektedir.
  • Bitki çayı: İltihaplanmış bir karaciğer için, en etkili bitkiler hangileridir, bilmek ister misiniz? Deve dikeni sütü ve karahindiba. Her gün kahvaltıda ve öğle yemeğinde, bu iki bitki ile yapacağınız çaydan birer fincan tüketebilirsiniz. Yavaşça için ve dilerseniz bal gibi doğal bir tatlandırıcı kullanın. Deve dikeni sütünü, hem bitki hem de tablet olarak, doğal ürünler satan mağazalarda bulabilirsiniz. Karaciğer iltihabını tedavide oldukça iyi ve etkilidir.

Artık karaciğer iltihabını önlemek için neler yapabileceğinizi biliyorsunuz. Vücudunuza iyi bakmaya başlama vakti! 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.