Karaciğerinizin Zehirlendiğini Gösteren 7 İşaret

Karaciğerinizin Zehirlendiğini Gösteren 7 İşaret
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Yazan ve doğrulayan doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Son Güncelleme: 28 Şubat, 2019

Karaciğerinizin zehirlendiğini gösteren işaretlerin neler olduğunu öğrenmek ister misiniz? Bu önemli sorun oluşmadan evvel önlem almak için yazımızı okumaya devam edin.

Karaciğerimiz vücudumuzdaki en büyük ve en önemli iç organlarımızdan birisidir. İşlevleri arasında protein üretmek, glikozu sindirmek ve vücudumuzdaki toksinlerden ve yabancı maddelerden kurtulmak bulunur.

Ayrıca karaciğer, vücudumuzu temizlemekten sorumludur.

Karaciğerinizin zehirlendiğini gösteren belirtiler

Karaciğerimiz, beynimizden sonra vücudumuzdaki en karmaşık ve önemli organdır. Bu nedenle, onun sağlıklı olduğundan emin olmak çok önemlidir.

Dengeli beslenme ve sağlıklı bir yaşam biçimi kara ciğerimizin genel durumunun daha iyi hale gelmesini sağlayacaktır.

Karaciğer hastalıklarına neden olan zehirlerden kurtulmada en büyük yardımcımız alkol, sigara, aşırı ilaç kullanımı ve hareketsizlik gibi alışkanlıklardan uzak durduğumuz, aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmektir.

Şimdi gelin karaciğerinizin zehirlendiğini gösteren belirtilere ve bu durum karşısında atmanız gereken adımlara göz atalım.

1. Karın Bölgesinde Kramplar ve Şişkinlik

Daha önce şunları yaşadığınız oldu mu ? vücudunuzda bir şişkinlik hissediyorsunuz: elleriniz, bilekleriniz, ayaklarınız, karnınız…

Öncelikle, bu belirtiler karşısında paniğe kapılmanıza gerek yok. Eğer bu arada bir başınıza geliyorsa sorun yok demektir.

Ancak sorun sık sık tekrarlıyorsa, her gün gaz sancınız ya da karın ağrınız varsa, sindiriminiz yavaşladıysa dikkatli olmanız gerekir. Bunlar, iyi işlemeyen bir karaciğerin göstergeleridir.

Karaciğeriniz etkili bir şekilde zararlı maddeleri süzemediği için vücudunuzda toksinler birikmeye başlamış demektir. Bu durumda, karın iltihabı riskiniz vardır.

Eğer, bu belirtileri sık sık yaşıyorsanız hemen bir doktora gitmeniz gerekir.

2. İdrar ve Dışkıda Renk Değişimi

basur

İdrarınız normalden daha mı beyaz? Dışkınız her zamankinden daha mı açık renkli ve bazen kanlı mı? Böyle bir belirti karşısında herhangi bir şüpheye yer bırakmamak için bir doktora gitmeniz en iyisidir.

Bu belirtilerin kaynağı başka rahatsızlıklar da olabilir ancak en sık rastlanan sorunlar karaciğer ya da böbrek kaynaklıdır.

Ayrıca idrarınız açık renk olabileceği gibi bilirubin birikmesi nedeniyle daha koyu renkli de olabilir.

3. Sarılık

sarılık göstergesi

Bu dikkat etmenizi gerektiren en önemli ve belirgin belirtidir.

Cildinizde, gözlerinizde ve tırnaklarınızdaki sarılığın nedeni bilirubin denilen öd pigmentinin vücudunuzda birikmesidir.

Öd pigmenti sindirimimiz için gereklidir ancak karaciğerimiz düzgün çalışmadığı zaman sindirim sona erdikten sonra atılması gereken maddeleri süzmekte yetersiz kalır.

Dolayısıyla, vücudunuzda birikerek, karaciğer hastalıklarında sık görülen sarılığa neden olurlar.

4. Ciltte Hassasiyet

kasinti

Sanki bir şey sizi içinizden gıdıklıyormuş gibi sürekli bir kaşıntı hissi duymak hem rahatsız edici hem de endişe vericidir.

Peki bu neden olur? Bunun nedeni karaciğerinizin zararlı maddeleri süzememesi ve toksinlerin birikmesidir. Bu toksinler, cildinizde hassasiyete neden olurlar.

Eğer bu kaşıntılar sık sık tekrarlanıyorsa teşhis için doktorunuza başvurmanız gerekir. Kaşıntı, beslenmenizdeki bir değişiklik gibi daha basit bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir.

5. Gastrik Reflü

gastrik reflü

Aşırı doygunluk ya da gaz nedeniyle nefes alamıyormuşsunuz gibi hissetmek karaciğerinizin zehirlendiğini gösteriyor olabilir.

Daha da kötüsü ağrı ve rahatsızlığa neden olan gastrik reflüdür. 

Karaciğerimizin sindirim sistemiyle bağlantılı olduğunu ve bu organdaki bir sorunun sindirimle ilgili belirtilere yol açacağını biliyoruz. Sorunun gerçek kaynağını bulmak için bir doktora başvurmak yapılacak en doğru şeydir.

6. İshal

karaciğerinizin zehirlendiğini gösteren karın ağrısı

Yediklerinizin kendinizi kötü hissetmenize yol açması sık yaşadığınız bir şeyse, yukarıda sözünü ettiğimiz gastrik asitten şikayetçiyseniz, karın bölgenizde baskı ve rahatsızlık hissediyorsanız ya da ishal oluyorsanız dikkatli olmanız gerek.

Tüm bunlar sindirim ve depüratif sistemlerinizdeki sorunlara işaret eder. Özellikle sık sık ishal oluyorsanız sıvı kaybı riskiniz var demektir.

Burada sözünü ettiğimiz diğer belirtiler gibi ishal de başka bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir ama her durumda bir doktora görünmelisiniz.

7. Genel Yorgunluk

karaciğerinizin zehirlendiğini gösteren işaretler

Bu çok sık görülen bir durumdur. Sadece yorgunluk da değil, aynı zamanda kırıklık, bitkinlik ve sürekli bir uyuşukluk hali…

Aşırı ve sürekli yorgunluk karaciğerinizin zehirlendiğini ya da normalden fazla çalıştığını gösteriyor olabilir.

Hastalıklar ya da zehirlenme karaciğerinizin daha fazla enerji harcamasına neden olur, bu da genel enerjinizden çalar.

Eğer genel yorgunlukla beraber ödem, sindirim sorunları, karın ağrısı, kaşıntı gibi burada sözünü ettiğimiz diğer belirtileri de gösteriyorsanız, bir doktora görünmelisiniz.

Unutmayın, eğer herhangi bir şüpheniz varsa doktorunuza başvurmak her zaman için en doğrusudur. Sağlığınız her şeyden önce gelir. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • De Vilanova C. Guía para limpiar el hígado, la vesícula y los riñones. Editorial Sirio.
  • Romero A, Zeinsteger P, Teibler P, Montenegro M, et al. Lesiones hepáticas inducidas por componentes volátiles de Senecio grisebachii (margarita del campo o primavera) en ratones.Rev. Vet. 2001–2002;12(13):1-2
  • Andrade R. J., López-Ortega S.. Hepatitis tóxicas. Rev. esp. enferm. dig. 2006; 98( 9): 701-701.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.