Karaciğer Temizliği İçin Kuru Üzüm Suyu

Karaciğer Temizliği İçin Kuru Üzüm Suyu
José Gerardo Rosciano Paganelli

Yazan ve doğrulayan doktor José Gerardo Rosciano Paganelli.

Son Güncelleme: 01 Ekim, 2018

Kuru üzüm suyu hakkında ne biliyorsunuz? Kuru üzüm özellikle sağlıklı bir karaciğer için beslenmenize harika bir ektir.

Biz yazılarımızda genelde karaciğerinizi arındırmak ve güçlendirmek için basit ve doğal tedaviler öneriyoruz. Bugün de sizlere harika sonuçlar vermesi garanti olan bir tedaviden bahsedeceğiz.

Peki, kuru üzüm suyunun arkasında yatan büyük sır nedir? Kuru üzüm suyu, kan dolaşımınızı daha etkili şekilde temizlemeye yardımcı olan karaciğerde bulunan özel biyokimyasal işlemleri uyarır.

Kuru üzüm suyunun faydaları ağırlıklı olarak, sizin de bildiğiniz gibi, üzümlerin kendisinden gelmektedir.

Bu tedaviyi dört gün arka arkaya uygularsanız, sindiriminizin kolaylaştığını ve daha çok enerjiniz olduğunu fark edeceksiniz. Bu fırsatı gerçekten kaçırmak ister miydiniz?

Kuru üzüm suyunun faydalarını biliyor musunuz?

kuru üzüm

Doktorlar genelde kalbinize faydalı olacak eylemler arasında kötü kolesterolden kurtulmak, trigliserit seviyenizi düşürmek ve kabızlığı ya da mide bulantısını önlemek için sabahları kuru üzüm yemenizi önerir.

Kuru üzüm doğal vitamin ve mineral kaynağıdır ancak bu faydalar, kuru üzümlerin içinde bekletildiği suyu tüketirseniz katbekat artar. Bunun sebebi ise üzümün şeker içeriğinin düşmesidir ve bu sayede karaciğeriniz için harika bir doğal tedavi elde etmiş olursunuz.

Size şimdi bunun nasıl olduğunu açıklayalım!

Doğal antioksidan kaynağı

Kuru üzümlerin en iyi doğal antioksidan kaynaklarından biri olduğunu hatırlamak önemlidir. Üzüm, sizi serbest radikallere karşı koruyup hastalıklara karşı savunmanızı güçlendiren ve P vitamini (bioflavonoid) yönünden zengin bir meyvedir.

Kuru üzümler ve kuru üzüm suyu geleneksel olarak çeşitli kalp ve karaciğer hastalıklarının meydana gelmesini önlemek için kullanılmaktadır.

Vücudun detoksuna yardımcı olur

Bildiğiniz gibi hem karaciğer hem böbrekler, vücutta biriken ve sonunda sizi hasta eden toksinleri ve ağır metalleri atarak kanınızı temizleyen hayati organlardır. Ancak bazen çok fazla yağlı yiyecek yemek gibi yanlış beslenme seçimleriyle bu önemli işlevlere ket vurulmaktadır.

En az ayda bir defa dört gün üst üste kuru üzüm suyu içmek karaciğerinizin özellikle temizlenme bakımından işlevlerini daha iyi yerine getirmesine yardımcı olur.

Kendinizi ağır hissettiğiniz veya sindiriminizin yavaşlayıp ağrılı olduğu zamanlarda da faydalarını hissedersiniz.

Sindirime destek olur

Kuru üzüm suyu içmek kan dolaşımını arındırmak ve karaciğerin işlevlerini yerine getirmesini sağlamak için basit ama etkili bir yöntemdir ve aynı zamanda sindiriminizi de daha sağlıklı hale getirir.

Mide asitlerinin ayrılmasını teşvik ederek yemeğinizi daha iyi sindirmenize ve besin maddelerinin emilmesine yardımcı olur. Siz de bu faydaları kuru üzüm suyu rutininize başladıktan iki gün sonra fark etmeye başlayacaksınız.

Kuru üzüm suyu nasıl yapılır?

kuru üzüm suyu

Malzemeler

 • 2 bardak su (400 ml)
 • 150 gram kuru üzüm

Hazırlanışı

çay içen kadın
 • Öncelikle, kuru üzümlerinizi dikkatlice seçmenizi tavsiye ediyoruz. Çok parlak olanları seçmeyin çünkü parıltıları doğal değildir ve aslında onları daha güzel göstermek için uygulanan kimyasal işlemlerin sonucudur. Rengi daha koyu olan ve ne çok sert ne çok yumuşak olan kuru üzümleri tercih edin. Temiz olmalarına özen gösterin.
 • Kuru üzümleri yıkayıp bir kenara ayırın.
 • İki bardak suyu kaynatın. İçine kuru üzümleri atın ve 20 dakika boyunca yavaşça kaynatın. Çok basit. Ama üzümlerin geceden bu su içinde ıslatılmaları gerektiğinden işiniz bu kadarla bitmiyor.
 • Ertesi sabah, kuru üzümlerin suyunu süzün ve bu leziz suyu yeniden ısıtın. Suyu tercihinize göre sıcak veya ılık içebilirsiniz ancak en önemlisi aç karna içmeniz. Kahvaltınızı yapmadan önce 30 ile 35 dakika kadar bekleyin.
 • İdeal olarak bunu arka arkaya birkaç gün tekrar etmeniz ve ertesi sabah uyanır uyanmaz kuru üzüm suyunuz içecek şekilde geceden hazırlamanız gerekiyor.
 • Bu rutini en az dört gün takip etmeyi unutmayın. Her zaman rengi en koyu üzümleri ve sağlığınıza zarar verebilecek herhangi bir işlemden geçmemiş olanları seçin. Organik kuru üzüm alın veya kimyasallara ya da böcek ilaçlarına maruz kalmamış olanları almaya özen gösterin.
 • Bu tedaviyi ayda bir kez kullanabilirsiniz, hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. En ilginç olan nokta ise normalde kuru üzümlerde bolca bulunan şekeri bu sayede almıyor olmanız. Aynı zamanda yağ oranı düşük olan ve bol miktarda taze sebze meyve içeren bir beslenme de uygularsanız, daha sağlıklı bir karaciğere sahip olabilirsiniz.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Doreste, P. (2011). Pasas de uva. Alimentos Argentinos.
 • Flórez, J. M. O., & Mendez, J. (2003). Guía de plantas y productos medicinales (Vol. 7). Siglo Del Hombre Editores SA.
 • Siedentopp, U. (2008). Nutrición: la uva. Revista Internacional de Acupuntura2(1), 42-45.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.