Kilo Vermek İçin Karaciğerinizi Temizleyin  

Kilo Vermek İçin Karaciğerinizi Temizleyin  

Son Güncelleme: 08 Ocak, 2019

Daha sağlıklı olmak için karaciğerinizi temizleyin. Bu sayede vücudunuzun yenilenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

İyi bir karaciğer temizliği, karaciğerin işlevini güçlendiren bazı besinleri tüketerek yapılabilir. Karaciğeri temizlemek için çeşitli tarifler vardır.

Bu tariflerin tümü sağlıklı yağlar ile sebze ve meyve suları veya doğal takviyeler içerir. Karaciğeriniz temizlendiğinde daha sağlıklı olacaksınız çünkü bu organın başlıca görevi, “gereksiz” olan her şeyin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktır.

Karaciğer Temizliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle, genelde kilo vermek isteyen veya karaciğerine bir şekilde zarar vermiş kişilere hitap eden bu işlemin etkilerini bilmeniz gerekiyor.

Obezitenin ve aşırı kilonun başlıca sebepleri, çok fazla yemek yemek ve yeterince egzersiz yapmamaktır. Bu, vücudunuzun yediklerinizi yağa çevirerek depolamaya başlamasına neden olur.

Karaciğeriniz zarar gördüğünde idrara çıkma ile ilgili sorunlar, mesane tıkanıklığı, yumuşak dışkı veya kabızlık gibi rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz.

Bunun sebebi, vücutta gereksiz zehirli maddelerin birikmesidir. Bu sorundan kaçınmak için doğru bir detoks uygulayarak karaciğerinizi temizleyin. 

Tedavi süresince tüketeceğiniz takviyeler, bu organın görevini yerine getirmesine yardımcı olur. Metabolizmanız ne kadar hızlı ve iyi çalışırsa, kilo verme şansınız o kadar yüksek olur.

Ayrıca bakınız: Karaciğer Arıtıcı Diyet

Karaciğer temizliği kilo vermek için etkili bir yol olsa da, bunu uygun olmayan bir şekilde veya yalnızca kilo vermek için yapmamalısınız.

Tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşup yiyebileceğiniz ve yiyemeyeceğiniz şeyleri öğrenmeniz en iyisi olacaktır.

Bu işlemin, hastalıkları ve karaciğer bozukluklarını iyileştiremeyeceğini unutmayın. Detoks yapmayı fazla abartmayın çünkü bu da sağlığınız için zararlıdır. İşlemi tekrarlamak istediğinizde, bunu makul bir süre geçtikten sonra yapın.

kadın bedeni karaciğer

Karaciğerinizi temizlemek için uygulayabileceğiniz çeşitli tarifler mevcut. Bu tarifler, bağırsak hareketlerini hızlandırmaya ve karaciğerin yanı sıra mesanenin de vücudun ihtiyacı olmayan her şeyi vücuttan atmasına yardımcı olur.

Arınma diyeti yaptığınız günlerde, çok fazla hareket etmemenizi, çok ağır kaldırmamanızı ve mümkün olduğunca evden çıkmamanızı tavsiye ediyoruz.

Baş dönmesi, mide bulantısı veya kusmaya yol açabileceği için seçtiğiniz besinleri yedikten hemen sonra yatmayın.

Karaciğeri Temizlemek Niçin Gereklidir?

Yaşam tarzı, düzensiz ve dengesiz beslenme, yeterince hareket etmeme ve spor yapmama, karaciğerin daha fazla yağ üretmesine ve bu fazla yağları depolamasına neden olur.

Karaciğerin işlevini arttırmak ve enerji seviyenizi yükseltmek için arada bir karaciğeri toksinlerden arındırma diyeti yapmak önemlidir.

Böylece daha fazla hareket etmek, daha erken kalkmak, işte veya okulda daha çok çalışmak vb. şeyler için daha fazla enerjiniz olacaktır.

Genel olarak, birçok yönden çok daha iyi hissedeceksiniz. Bazıları; cilt tiplerinin değiştiğini, aknelerden kurtulduklarını belirtiyor. Bu temizleme işlemini uygulayanların çoğunluğu, bu yöntemin kilo vermelerine yardımcı olduğunu söylüyor.

Sağlıklı Önerilerle Karaciğerinizi Temizleyin

Bu organda, her gün yaptığı görev sebebiyle toksinler biriktiğini unutmayın. Bu yüzden buradaki amaç, bu artıklardan kurtulmaktır. Bu işlemi yılda üç kereye kadar tekrarlayabilirsiniz. Etkili bir karaciğer temizliği için, şu tarifleri aklınızda bulundurun:

 • Sarımsaklı ve zencefilli greyfurt suyu: bunu hafta sonu için. Ayrıca lenfatik sisteminizi güçlendirmeye de yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olan malzemeler: iki greyfurt, dört limon, iki diş sarımsak, bir dilim zencefil kökü, 300 ml saf su ve iki yemek kaşığı zeytinyağı. Greyfurtu ve limonları sıkın, zencefili rendeleyin ve sarımsağı dövün. Tüm malzemeleri blendıra koyup iyice karıştırın. Gece uyumadan önce için.
karaciğer için meyve suyu
 • Sarımsaklı ve zeytinyağlı portakal suyu: ihtiyacınız olan malzemeler: ¼ fincan zeytinyağı, ¼ fincan taze sıkılmış portakal suyu, yarım yemek kaşığı rendelenmiş zencefil ve yarım yemek kaşığı dövülmüş sarımsak. Tüm malzemeleri blendırdan geçirin ve yatmadan önce için. Sağ tarafınıza yatmaya dikkat edin. Bunu, art arda üç gece tekrarlayın.

Karaciğer Detoksuna Yardımcı Yiyecekler

Yukarıda bahsedilen iki tarife destekleyici olarak, detokstan bir hafta önce vücudunuzu hazırlayabilir veya bir hafta sonrasında doğal yollarla detoksu sürdürebilirsiniz. Bunun için şu yiyeceklerin tüketilmesini tavsiye ediyoruz:

 • Tam tahıllar: B vitamini içerirler, yağların metabolize edilmesini hızlandırırlar ve karaciğerin işlevini arttırırlar.
 • Yeşil çay: karaciğer için faydalı birçok antioksidan (kateşinler) içerir.
yeşil çay ile karaciğerinizi temizleyin
 • Üzüm: doğal şekerler ve birçok antioksidan içerir. Böylece karaciğeri temizler ve safra üretir.
 • Elma: sindirim sistemindeki toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan bol miktarda pektin ve kimyasal bileşen içerir.
 • Havuç ve pancar: karaciğerin işlevlerini uyaran flavonoid ve beta karoten bakımından zengindir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler: kan akımındaki zehirleri emen klorofil içeriği sayesinde, karaciğer temizliğinde harika birer yardımcıdır. Böylece, çok önemli olan bu organı korurlar.
 • Zeytinyağı: makul miktarda kullanıldığında faydalıdır.
 • Patlıcan: mesanenin işlevlerini aktive etmek için kullanılan bir sindirim toniğidir.
 • Kıvırcık hindiba ve beyaz hindiba: ikisi de doğal yollardan mesaneyi boşaltmak için kullanılan, acı bir tada sahip bir madde içerir.
 • Avokado: vücudu fazla toksinlere karşı korur ve tedavinin temizleme etkisini arttırır.
Avocado ile karaciğerinizi temizleyin

Son ipuçları: Porsiyonlarınızı küçültün. Alkol, kırmızı et, süt ve süt ürünleri ve rafine gıdalardan uzak durun. Bol bol su için ve ölçülü düzeyde egzersiz yapın. Böylece sadece sağlıklı yaşayarak karaciğerinizi temizleyin!

Fotoğraflar, Maxpax, Dan McKay ve Jaanus Silla izinleriyle kullanılmıştır. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.