Karaciğerinizde Büyüme mi Var?

Biliyor muydunuz, gece 1 ila 3 arası uyanıyorsanız, karaciğerinizin işlevinde bir sorun olabilir...
Karaciğerinizde Büyüme mi Var?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Karaciğer; abur cubura, kötü alışkanlıklara, strese, bastırılmış duygulara, kirliliğe ve benzeri olumsuzluklara maruz kaldığında zarar gören bir organdır. Bu durum kendini vücutta görme sorunlarından sindirim bozukluklarına kadar çeşitli şekillerde gösterebilir.

Karaciğerinizde iltihaplanma mı var? Bu makalede karaciğerin iltihaplanması halinde oluşan belirtileri, hastalıktan kaçınmak ve hayat kalitenizi arttırmak için öneriler bulacaksınız.

Görme Problemleri

Geleneksel Çin tıbbı bizlere karaciğerin doğrudan görme problemleriyle bağlantılı olduğundan bahseder. Bunun nedeni karaciğer ve gözlerin vücutta aynı meridyende olmasıdır.

Açıkçası, gözleri etkileyen genetik gibi diğer faktörler de vardır ama miyop, astigmat, presbiyopi gibi görme bozuklukları yaşıyorsanız, aşağıdaki belirtiler için bir kontrolden geçmenizde yarar var.

görme problemleri

Gece 1-3 arası uykusuzluk

Her organın gün içinde aktif olduğu bir zaman vardır, bu süre içinde vücudun doğal koruma sistemi kendini yeniler. Karaciğer, gece 1-3 arasında aktiftir. Dolayısıyla, eğer bu saatlerde uyanıyorsanız, bu karaciğerinizin işlevini yerine getirmediğine işaret edebilir.

Unutmayın, ne olursa olsun, akşam yemeklerinde çok yemek ve gece yemek yemek uyku kalitenizi etkiler.

Göz kenarında kırışıklık

Zayıf bir karaciğer göz çevresinde ve altında özellikle görme problemlerinin yanı sıra kırışıklıklara sebep olabilir. Göz kırışıklıkları özellikle vakitsizce oluşmuşsa karaciğerinize dikkat etmeniz gerektiğinin işareti olabilir.Göz çevresindeki bu sıkıcı kırışıklıklardan kurtulmak istiyorsanız, iç organlarınıza daha iyi bakmaya başlamanız gerekir.

Zayıf kan dolaşımı

Kan dolaşımı ve karaciğerin çok yakından bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Karaciğer kanı temizlemekten sorumludur, bu yüzden iyi bir kan dolaşımı için karaciğerin düzenli işlemesi çok önemlidir.

Dolayısıyla genç yaşta varisli damar veya hemoroid sorunu yaşıyorsanız, bu problemleri sadece lokal olarak tedavi etmeniz yetmez, aynı zamanda karaciğerinizin işlevlerini de düzenlemeniz gerekir.

Zayıf Sindirim

Karaciğer sindirim sisteminin bir parçasıdır; özellikle de yağların sindirimi için önemlidir. Bu safra üretimi ve safra kesesi sayesinde mümkündür. Eğer yağlı yiyecekleri sindirmekte zorlanıyorsanız, karaciğerinize yardım edin ve aşırı çalışmasını önleyin.

Öğünlerinizi küçük tutmaya çalışın, bu karaciğerinizdeki yükü alır ve daha verimli işlemesini sağlar. Ayrıca yemeklerinize biraz limon suyu eklemek yağları daha iyi sindirmenize yardımcı olacaktır. Diğer şeylerin yanı sıra, kabızlık da zayıf karaciğerle bağlantılıdır. 

kesilmiş limon

Düzensiz Adet Kanamaları

Daha önce de belirttiğimiz gibi karaciğer kan ile yakından ilişkilidir; böylece kramp, premenstural sendrom, düzensiz kanamalar ve benzeri durumlarla bağıntısı ortadadır.

Karın ağrısı

Sindirim bozukluğunun yanı sıra, karın bölgesinde ağrı, şişlik ve baskı gibi problemler yaşayabiliriz, bazen kaburgaların üstünde veya sağ tarafında ani acı da duyabiliriz. Karaciğer şiştiği zaman, içeri ve çevredeki organlara baskı uygular.

Migrenler

Migrenin bir çok nedeni olabilir, ama bunlardan bazıları sindirim sorunları ve aşırı çalışan bir karaciğerin sonucudur. Bu durumda, adet kanamalarıyla oluşabilirler, çok yiyip içmekten veya toksik maddelere (sigara, hava kirliliği vs.)  maruz kalmaktan meydana gelebilirler. Bu migrenler vücudu detoks etmek için fazla çalışan bir karaciğer yüzünden olabilir.

Mevsimsel yorgunluk

İlkbahar geldiğinde genelde normalden fazla bir yorgunluk hissediyorsanız, ve günü zor geçiriyorsanız, bir de bunu sık sık yaşıyorsanız yeşil içecekler ve doğal tedavilerle karaciğerinizi güçlendirmeniz gerekir.

Fotoğraflar: neuroticcamel, elle_ann.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • American Liver Foundation. (2017). Liver wellness.
  • Asociación Española para el Estudio del Hígado, Libro blanco de hepatología en España, 2015

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.