Karaciğerinize İyi Gelen 9 Yiyecek

Yapraklı yeşil sebzeler, karaciğerinize çok iyi gelen yiyecekler arasında önde gelir. Genel olarak, acı sebzeler karaciğerinizi temizler ve kanınızı arındırır.
Karaciğerinize İyi Gelen 9 Yiyecek

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Karaciğeriniz, sizin için en kıymetli olan organlardan biridir ve bu nedenle iyi bir diyet hayati önem taşır. Karaciğer probleminiz varsa ya da vücudunuzun bu bölümünü sağlıklı tutmak isterseniz, karaciğerinize iyi gelen bu gıdaları mutlaka öğrenmelisiniz!

Karaciğerinize İyi Gelen Gıdalar

1. Sarımsak

Sarımsak, bulabildiğimiz en sağlıklı gıdalardan biridir. Toksinleri ortadan kaldırmak için size yardımcı olurken karaciğeri hedef alan birçok sağlıklı madde içerir.

  • Bu maddelerden biri de selenyum, vücuttaki antioksidanların etkisini arttırmaktan sorumlu olan bir mineral.
  • Ayrıca, sarımsak, kan damarlarını rahatlatmak ve karaciğer üzerindeki baskıyı azaltmak için gerekli olan arginin adı verilen bir amino asit açısından da zengindir.
  • Sanki bu yeterli değilmiş gibi, sarımsak, anti-enflamatuvar etki sağlayan B6 vitamini ve vücudu oksidasyon ve hücresel hasardan korumakla sorumlu, C vitamini bakımından zengindir.

2. Zeytinyağı

zeytinyağı

Zeytinyağı, karaciğerinize iyi gelen gıdalardan bir diğeridir. Kontrollü bir şekilde tüketildiği sürece, vücutta bulunan zararlı toksinlerin emilimine yardımcı temel yağları sağlar ve böylelikle vücut iyi bir şekilde çalışmaya devam eder.

3. Karaciğerinize iyi gelen yeşil yapraklı sebzeler

Genel olarak yapraklı yeşil sebzelerin hepsi, karaciğer sağlığını korumak için mükemmel seçeneklerdir. Bu tür sebzeler, gıdalarda bulunabilen kimyasal ve zirai ilaçların yanı sıra ağır metalleri de etkisiz hale getirir.

Diyetinize roka, ıspanak ve acı marul gibi gıdaları dahil etmeden geçip gitmeyin. Bu gıdalar safra akışını arttırır ve böylelikle atıkların vücuttan atılmasını sağlar. Kırmızı pancar yaprakları aynı zamanda kanı doğal olarak arındırmaya yardımcı olur, böylelikle karaciğer etkinliğini arttırır.

4. Yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay, vücudu korumak için yardımcı, flavonoid ailesine ait bir tür organik madde olan antioksidanlar, özellikle de kateşinler bakımından zengindir. Yeşil çayın avantajlarından yararlanmak için günde bir bardak içmeniz yeterlidir.

5. Greyfurt

Greyfurt yüksek C vitamini ve glutatyon içeriğine sahip bir meyvedir. Glutatyon, vücut içerisinde dokuları büyütme ve onarma gibi çeşitli işlemlerde yer alırken kimyasal maddeler ve proteinler de üretir. Bu madde aynı zamanda bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar

6. Ceviz

ceviz

Ceviz; sarımsak gibi, arginin bakımından zengindir. Ayrıca glutatyon, omega 3 yağ asitleri, antioksidanlar ve doymamış yağlar bakımından da zengindir.

  • Glutatyon ve yağ asitleri, karaciğerin detoks işlevlerini sürdürmesi için yardımcı olur.
  • Antioksidanlar ve sağlıklı yağlar, karaciğeri korur.

7. Elma

Elmalar, vücudun korunması ve sindirim sistemindeki toksinlerin ortadan kaldırılması için gerekli olan pektin açısından zengindir. Pektin sayesinde karaciğerinizin iyi çalışmasına ve üzerindeki toksin yükünü azaltmasına yardımcı olursunuz.

8. Zerdeçal

karaciğerinize iyi gelen zerdeçal

Zerdeçal, kurkumin adı verilen aktif bir madde içerir. Bu madde harika bir antioksidan ve anti-enflamatuvar olmasının yanı sıra, safra üretimini destekler, safra akışını arttırır ve karaciğerin temizleyicisi olarak görev yapar. Zerdeçal karaciğer hücrelerini gençleştirir ve alkol ve diğer yabancı maddelerde bulunan zararlı bileşikler ve toksinleri etkisiz hale getirir.

Zerdeçaldan yararlanabilmenin en iyi yolu, onu diyetinize dahil etmektir. Baharat olarak yemeklerinize biraz biraz ekleyerek başlayabilirsiniz.

9. Karaciğerinize iyi gelen son seçenek: Limon ve misket limonu

Hem limon hem de misket limonu, toksinlerin temizlenmesinde yardımcı olan antioksidan ve C vitamini bakımından zengin, sitrik meyvelerdir.

Bir bardak taze sıkılmış limon ya da misket limonu suyu içmek karaciğer işlevini uyarır ve güne mümkün olan en iyi şekilde başlamanız açısından yardımcı olur. Her gün boş mideye tüketebilirsiniz.

Ana görsel referansı © wikiHow.com

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.