Karın Şişliğinin Çeşitli Nedenleri

Bazen karın şişliğini önlemek ve mide gazından kurtulmak için yemeklerden sonra sindirime yardımcı bir bardak çay içmek faydalıdır. Ayrıca yemeklerinize sindirimi kolaylaştıracak baharatlar ekleyebilirsiniz.

Karın şişliği sadece kötü görünen bir durum değildir; aksine kronik bir hale gelmeden tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.
Bu yazımızda size karın şişliğinin olası nedenlerinden ve ev yapımı tedavilerinden bahsedeceğiz.

Yeterince çiğnememek

Bu günümüzde çok yaygın bir sorun haline gelmeye başladı çünkü artık insanların sürekli acelesi var. Çoğumuz ya bir yandan iş yaparken hızlıca yemek yemeye çalışıyoruz ya da ayakta veya arkadaşlarımızla konuşarak yemeğimizi yiyoruz ve yiyecekleri yeterince çiğnemiyoruz. Bu yüzden bedenimizin yiyecekleri sindirmesi yavaşlıyor, karın şişliği ve diğer rahatsızlıklar ortaya çıkıyor. Ayrıca yiyecekleri iyice çiğnemek kendimizi daha tok hissetmemizi sağlayarak daha az yememize yardımcı olur.

Sindirimin ağızda, çeşitli enzimler içeren tükrük ile başladığını unutmamalıyız. Yiyeceklerimizi ne kadar çok çiğnersek, bedenimizin onları sindirmesine de o kadar çok yardım etmiş oluruz.

Bağırsak parazitleri

Bağırsak parazitleri önemli bir sağlık sorunu olmasına rağmen ne yazık ki teşhis edilmesi zordur. Bağırsak parazitlerinin çeşitli belirtileri olsa da, bu belirtilerin kaynağı başka şeyler zannedilebilir. Örneğin, parazitler mide bulantısına, iritasyona, yeme bozukluklarına, burun ve rektum bölgelerinde kaşıntıya ve karın şişmesine neden olabilir. Bazı kişiler midelerini rahatsız eden bir şey yediklerini zannedebilir ancak parazitler söz konusu olduğunda ne yerseniz yiyin karnınız şişer.

Parazitleri doğal yollarla vücuttan atmak kolay değildir. Şeker ve buğday içeren ürünleri tüketmeyi kesmelisiniz çünkü bunlar parazitlerin esas besinidir. Ek olarak, beslenme düzeninize sarımsak, kabak çekirdeği, kişniş ve acı baharatlar gibi pek çok ekleme yapmalısınız.

Ayrıca sağlıklı bağırsak bakterilerinin üremesini desteklemek için probiyotik takviyesi alabilir ve parazit enfeksiyonlarına zemin hazırlayan kabızlığı kendinizden uzak tutmaya çalışabilirsiniz.

sarimsak

Fazla yemek

Sağlıklı yiyecekleri bile çok fazla veya bedeninizin ihtiyaç duyduğundan fazla yerseniz, karnınız şişebilir. Kendimizi tok hissetmeye başladığımız anda yemek yemeyi kesmeliyiz. Kendimizi tok hissetmemize rağmen hala tatlıya yer vardır dediğimiz zamanlar, fazla yemeye iyi bir örnek olabilir.

Bunun üstesinden gelmek için, tatlı yemek yerine sindirime yardımcı olacak bir bardak bitki çayı içebilirsiniz. Bu sayede karın şişmesini önleyebilirsiniz.

Gaz

Gaza neden olan çeşitli yiyecekler vardır ve bazı kişiler bu yiyeceklere karşı daha hassastır. Bu durumla karşılaştığınızda, özellikle de gaza neden olduğu bilinen fasülye ve sebzeleri yedikten sonra anason, nane ve melisa ile bir çay hazırlayıp içerisine kimyon ve rezene gibi baharatlar ekleyebilirsiniz.

nanecayi

Gıda hassasiyetleri

Bazen hangisi olduğunu bilmediğimiz bir yiyecek gaza neden olur. Bu durumda en olası şüpheliler genelde gluten veya laktozdur ve eğer bu yiyeceklerden birine karşı hassasiyetiniz olduğunu düşünüyorsanız test yaptırmalısınız.

Bunu anlamanın kolay yollarından birisi de, bu yiyecekleri bir aylığına beslenme düzeninizden çıkartıp kendinizi daha iyi hissedip hissetmediğinize ve karın şişmesi sıklığınıza bakmaktır.

Duygusal sorunlar

Yukarıdaki nedenlere ek olarak, bazı kişiler duygusal sorunlardan dolayı da karın şişmesi yaşayabilirler; çünkü sindirim sistemimizin çalışması deneyimlerimiz ve genel sağlığımız ile yakından bağlantılıdır. Kendinizi duygusal olarak  normalden daha fazla stres altında hissettiğinizde bazen karın şişliğiniz günlerce sürebilir.

Bu durumun üstesinden gelmek için bir terapiste danışmanızı ve homeopati, masaj, refleksoloji, yoga veya tai chi gibi diğer rahatlatıcı seçenekleri denemenizi öneriyoruz.

yoga

Sağlıksız akşam yemekleri

Akşam yemeği günün en hafif öğünü olmalıdır çünkü akşamları bedenin yiyecekleri sindirmeye ayıracak çok fazla enerjisi olmaz. Eğer sabahları karnınız şişmiş olarak uyanıyorsanız, akşam yemeklerinde yediklerinizi değiştirmelisiniz. Salatalar çok sağlıklı olmalarına rağmen gün içerisinde veya öğle yemeğinde yemek daha iyi bir seçim olduğundan akşamları çorba ve pişirilmiş sebzeler yiyebilirsiniz.