Karın Şişkinliğine İyi Gelen Meyveler

Doğal yollarla karın şişliğinden korunmak ya da bunu tedavi etmek istiyorsanız, sağlıklı ve dengeli bir biçimde beslenmelisiniz. İçeriğinde bolca lif bulunan ve temizleyici özelliklere sahip gıdalar tüketmelisiniz.
Karın Şişkinliğine İyi Gelen Meyveler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Bazı gıdalar kabızlığı, enflamasyonu ve gazı artırır. Ancak bize bu problemler konusunda yardımcı olabilecek ve karın şişkinliğine iyi gelen gıdalar da bulunur.

Bu makalede sizlerle karın şişkinliğine en iyi gelen meyveleri paylaşacağız.

Bunları bugün diyetinize ekleyin!

Meyveler: Şişkinliğe karşı müttefiklerimiz

meyve salatası

Büyük öğünler aşırı karbonhidrat yağlar ve günün farklı zamanlarındaki atıştırmalıklar şişkinliğe sebep olan şeylerden sadece birkaç tanesidir.

Kötü yemek yeme alışkanlıkları birçok komplikasyonu beraberinde getirir. Sağlığınızı etkilediği kadar fiziksel olarak da sizi olumsuz yönde etkiler.

Şişme, gaz ya da kabızlığın yanı sıra ağır hissetmenize sebep olurlar. Onunla beraber hiçbir şey yapmama isteği doğar. Ayrıca ayna önünde giysilerinizi denediğiniz zaman moraliniz bozulabilir.

Bu yüzden her zaman sağlıklı bir diyet izlemek önemlidir. Her şeyin ötesinde diyetiniz, vücudunuzun atıklardan ve yağlardan kurtulmasına yardımcı olmak için bolca lif içermelidir.

Yapmanız gereken ilk şey besinler konusunda yaptığınız kötü seçimleri değiştirmektir.

Sonra da diyetinize karın şişkinliğine iyi gelen, daha taze ve daha doğal gıdalar eklemelisiniz.

Mesela meyveler inanılmaz sindirim özelliklerine, düşük kalori içeriğine sahiptirler ve vücudu nemlendirmek için birebirdirler.  Aynı zamanda vücudunuzun toksinlerden arınmasına yardımcı olacak bol miktarda lif içerirler.

Günlük meyve tüketimi için sihirli rakam beştir. Mesela bu, sabah için bir tane, öğleden önce bir tane, öğlen yemeğinde bir tane, öğle arasında bir tane ve akşam yemeğinden sonra bir tane meyvedir. 

En sevdiğiniz meyveler arasında değişkenlik yaratmak çok iyi bir fikir olacaktır. Ayrıca mevsimsel ve yerel meyveleri seçmek de çok daha iyidir. Eğer mümkünse satın aldığınız meyveler organik olmalıdır, bu şekilde içeriğindeki besin maddelerinin sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz.

Karın şişkinliğine iyi gelen meyveler hangileridir?

karın şişkinliğine iyi gelen meyveler

Tüm meyveler bu probleme yardımcı olmak konusunda iyidir!

Ancak bazıları vardır ki, onlar diğerlerine göre çok daha etkilidir. Eğer şişkinlik, kabızlık ve gazla savaşmak istiyorsanız, aşağıda önerdiğimiz meyveleri tüketin:

Turunçgiller

Portakal ve greyfurtların %90’ı sudan oluşur. Bu sayede, narenciyeler vücudun tuttuğu sıvılardan kurtulmak için birebirdir. Sıvı tutulumu, vücudun susuz kalmamak için uyguladığı doğal bir korunma yoludur.

Turunçgiller ayrıca yemek yerken aldığımız sodyumdan kurtulmamıza yardımcı olur.

Eğer limonu ılık su ile karıştırırsanız ve kahvaltıdan önce içerseniz, sindirim yollarında idrar söktürücü işlev görür ve doğal olarak kas gevşetici etkisi yaratır.

Ayrıca evde hazırladığınız limonlu sosları yemeklere de ekleyebilirsiniz. Limon ve zeytinyağı gibi sağlıklı ürünlerle hazırladığınız soslar, mayonez vb. yağlı soslardan çok daha iyidir.

Karpuz, şeftali ve kavun

üç dilim karpuz

Karpuz su ile dolu olan bir diğer meyvedir. Karpuzun keyfini çıkarabildiğimiz zaman karın bölgesinde sıvı tutulumundan kurtulabiliriz.

Bu grup doğal idrar söktürücüler arasında ayrıca şeftali ve kavun da bulunur. Bunların hepsi sıvı tutulumu ve sodyumdan kurtulmaya yardımcı olur. Sonuç olarak enflamasyonu azaltırlar.

Avokado

Şişkinlik çoğu zaman bazı gıdaları iyi sindirememekten kaynaklanır. Ancak bu durum bazı gıdalara karşı hassasiyetten de kaynaklanabilir.

Belli nedenlerden dolayı gastrik enzimleriniz işlevlerini yerine getiremiyorsa, yağlar ve karbonhidratları sindirmek çok daha uzun sürer. Bu da midede şişkinliğe ve gaza neden olur.

Avokado lipaz isimli bir enzim içerir. Bu enzim yağları kırma kabiliyetine sahiptir. Ayrıca avokado bol miktarda potasyum içerir ve bu da midede biriken sulardan kurtulmaya yardımcı olur.

Ananas

Ananasın %85’i sudur. Bromelan isimli bir sindirim enzimi içerir. Bu madde midede bulunan proteinleri parçalar.

Bu meyve Latin Amerika bölgesinde yüzyıllardır sindirim problemlerini tedavi etmek için kullanılır.  Ve doyurucu olduğu için sizi günün garip zamanlarında atıştırmaktan alıkoyabilir.

Elma

Hem su hem de pektin açısından zengin olan elma vücudumuza birçok fayda sağlar. Bunlar arasında sıvı tutulumundan kurtulmak, şişkinliği azaltmak ve tokluk hissi vermek bulunur.

Dahası elma; yağı eritme, idrar üretimini arttırma ve vücuda detoks yapma özelliğine sahiptir.

Elmalarda bolca lif ve amino asit bulunur. Bunlar doyurucudur ve ayrıca sindirimi geliştirir.

Bunlar yetmezmiş gibi bu meyve, dişleri çürümekten korur ve beyazlatır. Hatta kalp hastalıklarını bile önler! Bunun sebebi kandaki yağları (kolestrolü) temizlemesidir.

Elmanın tüm faydalarından yararlanmak istiyorsanız onları iyice yıkadıktan sonra kabuğu ile tüketin.

Nar

iki adet nar

Bunların hem suyu hem de çekirdekleri çok güçlü müttefiklerdir. Kilo vermeye ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olurlar.

Bir ay boyunca her gün nar yemek, karın yağlarından kurtulmaya yardımcı olur. Bu, özellikle de menopoz döneminde olan aşırı kilolu kadınlar için geçerlidir.

Çilek

Bu lezzetli meyve tatlılık ve asiditenin mükemmel bir karışımıdır. Bolca lif ve su içerdiği için çilek, kiloyu kontrol etmek ve sindirim için mükemmeldir.

Çilekte neredeyse sıfır kalori bulunur. Bunun böyle kalması için çileklerimizi şekere ya da herhangi bir tatlandırıcıya bandırmamamız gerekir!

Ayrıca güçlü bir idrar söktürücüdür ve vücudu temizler.

Kivi

Son olarak, bu meyve bol miktarda C vitamini sağlar. Bu meyve vücutta depolanan yağın üçte birinden kurtulmaya yardımcı olur.

Ayrıca bu meyve carnitine isimli maddeyi uyarır. Bu madde yağı yakarak enerjiye çevirir.

İlginizi çekebilir ...
Karın Şişliğini Azaltmak için Yulaf Çayını Deneyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Karın Şişliğini Azaltmak için Yulaf Çayını Deneyin

Şişkinlik genellikle sıvı tutulumu ya da ağır ve yavaş sindirim ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Bununla mücadelede yulaf ezmesi çok iyi bir kay...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Seo AY, Kim N, Oh DH. Abdominal bloating: pathophysiology and treatment. J Neurogastroenterol Motil. 2013;19(4):433–453. doi:10.5056/jnm.2013.19.4.433
  • Foley A, Burgell R, Barrett JS, Gibson PR. Management Strategies for Abdominal Bloating and Distension. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2014;10(9):561–571.
  • Lacy BE, Gabbard SL, Crowell MD. Pathophysiology, evaluation, and treatment of bloating: hope, hype, or hot air?. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2011;7(11):729–739.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.