Saçlarınızı Organik Elma Sirkesi ile Durulayın

22 Aralık, 2018
Sirkenin keskin kokusu hakkında endişe duymayın. Kuruduğu zaman bu koku da kaybolacaktır. 

Organik elma sirkesi dünya çapında popüler bir üründür, mutfakta ve ilaç dolabında bir çok kullanım biçimiyle tanınır. Muhtemelen birçoğunuz bu doğal ürünün yüksek kolesterolle savaştığını, kan şekerini düzenlediğini, detoksa yardımcı olduğunu ve cilt problemleri ve enfeksiyonla savaştığını biliyorsunuz.

Ama bilmediğiniz bir şey var ki; özellikle de konu saç bakımı ise, organik elma sirkesinin rutin güzellik bakımınızın ana parçalarından biri olabileceğidir. Saçları yumuşatan ve ipeksi yapan bir çok ürünü piyasada bulmak mümkündür.

Ama bu ürünlerin bir çoğu saç deriniz ve saçlarınız için agresif olup önünde sonunda kepek ve saç kaybı gibi problemlere yol açabilir. Bu ürünlerin yerine organik elma sirkesi gibi doğal ve nazik seçenekleri tercih etmelisiniz; çünkü doğal ürünler saçlarınız için daha yararlıdır ve aynı zamanda ticari ürünlerin sağladığı faydaları sağlarlar.

Organik Elma Sirkesinin Saçlarınıza Yararları

saçını yıkamak

Saçlarınızın ve kafa derinizin pH değerini dengeler

Yukarıda belirttiğimiz gibi saç derinizi ve saçlarınızı olumsuz etkileyip zarar verecek ve pH dengesiyle oynayıp saçlarınızı kırılgan ve kuru bırakacak bir sürü farklı saç bakım ürünü mevcuttur.

Saçların pH değeri 4 ile 5 arasında olmalıdır, organik elma sirkesinin asiditesi de bu dengeye ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ve organik elma sirkesini seçerek saç derinizin ürettiği doğal yağlara zarar vermeden saçınıza bakım yapabilirsiniz.

Organik elma sirkesi, saç kırıklarını kapatır

Saçlarınıza organik elma sirkesi uyguladığınız zaman kırıkların kapanmasına ve saçlarınızın yeniden pürüzsüz ve parlak görünmesine yardımcı olursunuz. Ayrıca bu şekilde saçınızın doğal nemini koruyarak uçların kırılmasını önlersiniz. 

Kepekle savaşır

saçtan omza düşen kepekler

Antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde organik elma sirkesi kepekle, kaşıntıyla ve kuru saç derisine yol açan bakteri ve mantarla savaşır.

Kepek bir çok nedenden dolayı oluşabilir; ama genelde FM Pityrosporum ovale olarak bilinen mantarın varlığı halinde görülür. Bu mantar saç derisini tahriş eder ve sonunda enfeksiyona yol açar. Organik elma sirkesi bu tür bir mantarla savaşmak için güçlü bir dezenfektandır. 

Bunu da okuyun: Elma Sirkesiyle Yüz Yıkamak ve Yararları

Doğal bir yumuşatıcıdır

Organik elma sirkesi karışmış düğümlü saçlara yardımcı olur, onları yumuşatır ve çözülmelerini kolaylaştırır. Ticari olarak satılan saç yumuşatıcılarına mükemmel bir alternatiftir ve hem saçlarınıza bakım yapar, hem de onları yumuşatıp parlatır. 

Saç uzamasını destekler

Bu sirkenin antiseptik ve dezenfektan özellikleri kepek gibi problemlerle savaşırken, aynı zamanda saç derisindeki kan dolaşımını artırır. Bu da saç köklerini güçlendirerek saçların sağlıklı uzamasına destek olur. 

Organik elma sirkesini saçlarınıza nasıl uygulayabilirsiniz?

sarışın kadın

İlk olarak hangi elma sirkesini seçeceğiniz çok önemlidir; çünkü marketlerde bulunan her elma sirkesi %100 saf değildir. Organik olan elma sirkesini satın alın; çünkü bunun çok daha fazla yararı vardır. Saf, organik elma sirkesi doğal enzimler, bakteri, pektin ve sağlığınız -ve elbette saçlarınız- için çok faydalı enzimler içerir.

Malzemeler

  • 1 bardak su (250 ml)
  • 2 yemek kaşığı organik elma sirkesi (30 ml)

Hazırlanışı ve Uygulanışı

  • Su ile elma sirkesini bir sprey şişesinde karıştırın. Şampuandan sonra ve son durulamadan önce saçlarınıza sıkın.
  • Saç derisine sıkıp kafanıza ve saçlarınıza hafifçe masaj yaparak iyice dağıtın.
  • Durulamadan önce birkaç dakika bekletin. Düzenli olarak kullandığınız yumuşatıcıyı kullanmanıza gerek yoktur.

Eğer yağlı saçlarınız varsa yukarıda belirttiğimizden biraz daha fazla organik elma sirkesi kullanın. Böylece saçınızdaki aşırı yağdan kurtulur, yumuşak ve temiz saçlara sahip olursunuz. 

Saçınız için doğru oranı bulmak için, yukarıda verdiğimiz tarifteki oranlarla başlayıp istediğiniz sonuçlara ulaşana kadar yavaş yavaş ekleme yapın. Organik elma sirkesi başta çok keskin bir koku verir; ama kurudukça bu koku da kaybolacaktır. Bu uygulamayı haftada iki kez yapınız.