Karın Yağı ve Şişkinliği Azaltmak İçin Temizleyici Smoothie

Bu malzemelerin özellikleri ve içerdikleri vitaminler sayesinde bu smoothie, ne zaman şişkinlik hissetseniz temizleyici olarak mükemmel bir tamamlayıcı görevi görür. Bol miktarda su ile desteklemeyi unutmayın.
Karın Yağı ve Şişkinliği Azaltmak İçin Temizleyici Smoothie
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yağdan kurtulmanın ve daha düz bir karına sahip olmanın anahtarlarından biri, sağlıklı bir kalın bağırsak işlevi sürdürmektir. Kalın bağırsağınıza için temizleyici smoothie ile iyilik yapabilirsiniz.

Kalın bağırsak, toksinlerden arınmak, elektrolitleri dengelemek ve vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besini emmekten sorumludur. Kalın bağırsak boşaltım organlarından biridir ve bazen toksinle fazla dolduğu için kendini temizlemekte zorluk yaşar.

Bu toksinler endüstriyel yiyeceklerden, kirli yaşam alanlarından ve her gün sıklıkla birlikte yaşadığımız kimyasal ürünlerin partiküllerinden gelir. Asıl problem şu ki birikmiş atık ürünler vücudun doğal sürecinin değişmesine ve sonucunda iltihaplanmaya sebep olur ve bu da neredeyse her zaman ciddi hastalıklarla sonuçlanır.

Fakat neyse ki vücudun mükemmel bir biçimde işlemesi için vücudu zehirlerden arındırmaya yardım eden doğal yöntemler var. Bu aynı zamanda kilo kaybına da sebep olur.

Aşağıda size bu temizleme sürecini desteklemeye yardımcı besinsel özelliklere sahip, ama aynı zamanda çok fazla kalori içermeyen, doğal bir smoothie için tarif vereceğiz.

Denemek ister misiniz?

Karın iltihaplanması ve yağı ile savaşmak için doğal kalın bağırsak temizleyici smoothie

Bu kalın bağırsak temizleyici ve kilo verdirici doğal smoothie, çok sayıda sindirimi kolaylaştırıcı ve kilo verdirici özelliklere sahip malzemeden yapılır ve böylece bağırsak hareketinizi sabitler ve atık salımınızı rahatlatır.

Toksinlerden arındırma süreci iki hafta sürer, bu sırada kişi süt ürünleri, yağ, şeker ve paketlenmiş yiyeceklerden kaçınmalıdır. Sağladığı faydaları daha iyi anlamak için, bu malzemelerin hepsinin özelliklerinin üzerinden detaylı bir biçimde geçeceğiz.

Ananasın faydaları

dilimlenmiş ananas

Ananas tropik bir meyvedir, içeriğindeki fazla miktardaki su, sindirici enzimler ve antioksidan maddeler ile karakterize edilir. A, B ve C vitaminleri ile demir, magnezyum ve çinko gibi mineraller için zengin bir kaynaktır.

İçeriğinin neredeyse %85’i sudan oluşur, bu da neden bu kadar düşük kalorili ve güçlü bir idrar söktürücü olduğunu açıklar. Doğal bir enzim olan yüksek bromelayin içeriği sayesinde, iltihaplanmayı kontrol eder, kabızlıkla mücadele eder ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırır.

Sindirimin gelişmesine yardımcı olur, bağırsak parazitleriyle savaşır ve yağ ve selülitle savaşmak için en iyi alternatiflerden biridir.

Salatalığın faydaları

Salatalık, dünyadaki en bütünlenmiş ve sağlıklı sebzelerden biri olarak sayılır. Diyetsel lif, antioksidanlar ve alkali maddeler açısından iyi bir kaynaktır. %97 sudan oluşur, fakat aynı zamanda A, B, C ve E vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller içerir.

Vücuttaki likit üretimini sabitlemenin idrar söktürücü gücüne sahiptir ve yüksek seviyedeki iltihaplanmayla savaşır. Salatalık, ürik asit, kan basıncı ve ağır sindirim sistemini kontrol etmeye yardımcı olur.

Elmanın faydaları

yeşil elma

Elmalar, bağırsak hareketini düzene sokan ve kolesterolü kontrol etmeye yardımcı bir tip  diyetsel lif olan pektin açısından zengin meyvelerdir.

Elma, iltihaplanma karşıtıdır, sindirimi geliştirir ve mide ve kandaki fazla asidi kontrol eder. Günde bir elma yemek, romatizma ve kalp ve damar hastalıklar ile obezite riskinin azalması ile bağdaştırılmıştır.

Aloe veranın faydaları

Aloe vera vücudun ihtiyaç duyduğu 22 temel amino asidin 19 tanesini sağlayan muhteşem bir jel içerir. Toksinlerden kurtulmaya yardım eden ve akne, deride çatlak ve selüliti önleyen harika bir cilt reçetesidir.

Karın iltihaplanmasını azaltan hafif laksatif bir etkisi vardır. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzene sokarak atık ürünlerin salınmasına yardım eder.

Bu özellikler sayesinde, metabolizmayı hızlandırır ve yağın daha kolay yakılmasına yardımcı olur.

Portakalın faydaları

kesilmiş portakal

Portakal bu doğal içeceğe eklenecek son malzeme. Yüksek miktardaki C vitamini ile A, B ve E vitamini içeriği ile diğerlerinden ayrılıyor. Dezenfektan ve doğal temizleyici gibi davranır ki bu kalın bağırsağı, karaciğeri ve böbrekleri temizlemek için mükemmeldir.

Antioksidan açısından zengindir ve hücresel zararı engellemeye ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur.

Bu doğal temizleyici smoothie nasıl hazırlanır?

yeşil smoothie

Bu smoothie tarifi oldukça kolay hazırlanır ve pahalı malzemeler ya da bulması zor hiçbir şey içermez.

Ayrıca okumanızı öneririz: Toksinlerden Arınmak İçin 6 Meyveli İçecek

Malzemeler:

 • 1 ananas dilimi
 • 1/2 salatalık
 • 1 yeşil elma
 • 2 çorba kaşığı aloe vera (30 gram)
 • 1 portakalın suyu
 • 1/2 bardak su (100 mL)

Yapılışı

 • Tüm malzemeleri karıştırıcıya koyun, portakal suyu da dahil. Birkaç saniye karıştırın.
 • Pürüzsüz bir içecek elde ettiğiniz zaman servis edin ve mümkün olan en kısa zamanda için.
 • Tam iki hafta kahvaltıdan önce tadını çıkarın.

Toksinlerden arınmayı tamamlamak için, bu smoothie ile birlikte günde  6 ya da 8 bardak su içmenizi öneririz.

İlginizi çekebilir ...
Beş Kolon Temizleyici Detoks Salatası
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Beş Kolon Temizleyici Detoks Salatası

Daha çok toksin ve daha az besin düzgün çalışmayan bir sisteminin çıktılarıdır. Kolon temizleyen bu 5 detoks salatası tarifi bu durumla savaşır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Coelho RC, Hermsdorff HH, Bressan J. Anti-inflammatory properties of orange juice: possible favorable molecular and metabolic effects. Plant Foods Hum Nutr. 2013 Mar;68(1):1-10.
 • Chakraborty AJ, Mitra S, Tallei TE, Tareq AM, Nainu F, Cicia D, Dhama K, Emran TB, Simal-Gandara J, Capasso R. Bromelain a Potential Bioactive Compound: A Comprehensive Overview from a Pharmacological Perspective. Life (Basel). 2021 Apr 6;11(4):317.
 • Franke AA, Cooney RV, Henning SM, Custer LJ. Bioavailability and antioxidant effects of orange juice components in humans. J Agric Food Chem. 2005 Jun 29;53(13):5170-8.
 • Mukherjee PK, Nema NK, Maity N, Sarkar BK. Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. 2013 Jan;84:227-36.
 • Pavan R, Jain S, Shraddha, Kumar A. Properties and therapeutic application of bromelain: a review. Biotechnol Res Int. 2012;2012:976203.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.