Karındaki Yağ ve Su Birikimini Gidermek

28 Ocak, 2021
Karın yağları ve su tutulumu için herhangi bir mucizevi tedavi olmadığından; doğal tedavileri egzersiz, sağlıklı yaşam tarzı ve bol su ile birleştirmek önemlidir. 

Mide vücutta en çok yağ ve su tutulumunun olduğu bölgelerden biridir. Yaşam tarzı, diyet, fiziksel aktivite eksikliği ve diğer faktörler, yağların ve sıvıların midede birikmesine, şişkin görünmesine ve vücudun şeklini etkilemesine sebep olabilir. Karındaki yağ ve su birikimini gidermek için gereken doğal yolları bu makaleden öğrenebilirsiniz. 

Birçoğumuz daha iyi bir figür için yağlarımızı yakmak isteriz ve hepimizin bildiği gibi karın bu konuda çalışmak için en zor bölgedir. Düz, şişkin olmayan veya yağsız bir karın için aşağıda karın yağlarını eritmek ve su tutulumunu azaltmak için verdiğimiz önerileri değerlendirin. Bildiğiniz gibi bu, düz bir karna ulaşmak için en iyi yoldur.

Karın yağlarını ve su birikimini azaltmak için 6 hayati öneri

su içen kadın

Aşırı sodyumdan kaçının

Tuzu azaltmanız veya yemekleriniz için başka bir alternatif seçmeniz önemli, bunu aklınızda tutmaya çalışın. Aşırı tuz tüketimi su tutulumunun ana nedenlerinden biridir ve neredeyse herkes günümüzde oldukça fazla tuz tüketmektedir.

Ayrıca potasyum zengini yiyecekleri daha fazla tüketin çünkü bu sodyum seviyelerini düzenler ve vücudun pH derecesinin dengelenmesine yardımcı olur.

Daha çok egzersiz yapın

Karın yağlarını azaltmanın ve düz bir karına sahip olmanın en iyi yolu egzersizdir. Aerobik aktiviteler ve karın kaslarını geliştiren egzersizleri yapmak en idealidir. Bu şekilde karnı düzleştirebilir yeniden şekillendirebilirsiniz. 

Ayrıca bakınız: Bacak Kası Geliştirme Egzersizleri

Daha çok su için

Boş mideye bir bardak su içmek su tutulumunu azaltmanın en iyi yollarındandır. Buna ek olarak, suyun metabolizmayı düzenlediği ve böylece vücudu yağ yakmak için uyardığı ortaya konmuştur.

İdrar söktürücü yiyecekler tüketin

İdrar söktürücü yiyecekler sıvıların ve kilo aldıran toksinlerin vücuttan atılımına yardımcı olur. İdeal olarak idrar söktürücü olan ananas, enginar, kavun, karpuz, domates, kuşkonmaz ve benzeri yiyecekleri tüketmelisiniz.

Yeterince uyku alın

Düzenli uyku basit ve gerekli bir alışkanlık olmalıdır; karın yağlarını eritmek ve genel olarak kilo vermek için faydalıdır. 6 saatten az uyumak, vücutta yağ tutulumuna sebep olan kortizol üretimine sebep olur.

Sağlıklı beslenin

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz ve diyetinizden yağ tutulumuna sebep olan yiyecekleri çıkarmanız çok önemlidir. Bunların yerine meyve, sebze ve tam tahıl tüketmelisiniz. Ayrıca öğünlerinizi günde 5-6 kereye bölmek, yediklerinizi iyice çiğnemek ve kahvaltıyı aksatmamak da çok önemlidir.

Ayrıca bakınız: Sağlıklı Beslenme İçin 8 Öneri

Karındaki yağ ve su birikimini gidermek için ev yapımı tarif

şişkin el

Karındaki yağ ve su tutulumunu gidermek için yararlanabileceğiniz çok güzel tarifler sunmak istiyoruz. Bunlar vücuttan yağları, fazla sıvıları ve zararlı toksinleri atmanıza yardımcı olacaktır.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı öğütülmüş veya kurutulmuş kara hindiba
 • 1 parça zencefil
 • bir kaç kakule tohumu
 • 1 dal tarçın
 • 5 nane yaprağı
 • 1 kap su
 • Bal (isteğe göre)

Hazırlanışı

 • Tüm malzemeleri bir tencereye koyun ama balı eklemeyin.
 • Tencereyi ateşe koyun ve 5-10 dakika kaynatın.
 • Daha sonra çayı süzün, isterseniz bal ekleyin
 • Günde 2-4 bardak için.

Önemli: Karahindiba çayı safra kesesi sorunları yaşayan kişiler için uygun değildir. Bu sorunu yaşayan kişiler doktorlarına danışmadan kara hindiba çayı içmemelidirler.

Unutmayın!

Bu tarif karın yağlarını eritmenize ve midede şişkinliğe sebep olan sıvı tutulumu ile savaşmaya yardımcı olur. Bunlar diğer önerilerimizle beraber başarılı olabilir. Unutmayın, karın yağlarını eritmek için mucizevi bir çözüm yoktur ama disiplin, istikrar ve bazı ipuçları ile istediğiniz vücuda sahip olabilirsiniz.