Karın Yağlarınızdan Kurtulamamanızın 5 Nedeni

Karın yağlarından kurtulmaya başlamak için, kilo vermenizi engelleyen ve kilo aldıran bazı hatalardan uzak durmalısınız.
Karın Yağlarınızdan Kurtulamamanızın 5 Nedeni
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Bazen egzersiz ya da sıkı bir diyet yapsanız da vücudunuzdaki yağlardan kurtulamazsınız.Karın yağlarınızdan kurtulamadığınız için endişelenmeyin; çünkü buna engel olan şeylerden kurtulmak genellikle kolaydır.

Eğer bu sizin de başınıza gelen bir şeyse, bugün size bunun nedenlerinden bahsedeceğiz. Bunları aklınızda tutun ve kilolarınızla mücadele etmeye hazır olun. İnandığınızdan çok daha kolay olabilir!

Bunu yapmak için, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz, çeşitlendirmeniz ve düzenli egzersiz yapmanız yeterlidir. Karın yağlarınızdan kurtulmak bu kadar basit ve kolaydır.

1. Yeterli Miktarda Protein Tüketmemek

Sağlıklı olmak istiyorsanız günlük önerilen miktarda protein almak önemlidir.Aynı zamanda, doğru miktarda protein tüketmek karın yağlarından kurtulmak için de önemlidir.

Beslenme alışkanlıklarınıza eklemeniz gereken besinleri aşağıda bulabilirsiniz:

 • Balık
 • Tavuk
 • Hindi
 • Sebzeler
 • Baklagiller

Aynı zamanda, kırmızı et ve peynirden elde ettiğiniz protein miktarını azaltmaya çalışın.

2. Düzenli Egzersiz Yapmamak

spor yapan kadın

Egzersiz yapmak her zaman iyidir. Ancak, karın yağlarından kurtulmak için özellikle faydalı olan bazı egzersizleri denemelisiniz.

Bunun için yapılabilecek en iyi şey kardio egzersizleri yapmaktır.

Yerde bisiklet mekiği egzersizi ile karın yağlarınızdan kurtulun

 • Bisiklet tekmesi hareketi six-pack yapmak ve oblik kaslarınızı geliştirmek için idealdir.
 • Bu egzersiz yapmak için sırtüstü yatmanız gerekiyor. Ellerinizi de başınızın arkasında birleştirin.
 • Daha sonra, dizlerinizi göğsünüze doğru çekin. Bu sırada, omuzlarınızı da yerden kaldırın.
 • Yavaş yavaş, bacaklarınızı pedal çeviriyormuş gibi hareket ettirin.

Ayaklar havada yanlara dönme egzersizi

sporcu kadın

Rus dönüşü olarak da bilinen bu egzersiz karın kaslarına yöneliktir. Bütün karın bölgenizi çalıştırdığından çok faydalıdır. Ancak özellikle oblik kaslarınız için yararlıdır.

 • Bu egzersizden en iyi şekilde yararlanmak için, bir ağırlık ya da dambıl kullanmak iyi olacaktır. Böylece karın bölgenizdeki kas gerginliğini arttırabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyun :Gazı Azaltmak için 5 Etkili Egzersiz

Sağlık topu ile egzersiz yaparak karın yağlarınızdan kurtulabilirsiniz

Karın bölgenizi çalıştırmanın bir başka yolu da sağlık topu kullanmaktır. Bu egzersiz diğerlerinden biraz farklıdır; çünkü sağlık topuyla gövdenizi dengelemeniz gerekir.

 • Bu egzersizi yapmak için, topu belinizin altına yerleştirin. Kendinizi tamamen destekleyecek şekilde topu ayarlayın ve ellerinizi başınızın arkasına koyun.
 • Gövdenizi toptan kaldırmak için, karın kaslarınızı sıkın böylece göğüs kafesinizi kalçalarınıza doğru hareket ettirebilirsiniz.
 • Karın kaslarınızı sıkarken topu sabit tutmanız gerekir.

Oblik kası egzersizi

mekik çekerek karın yağlarınızdan kurtulun
 • Yere uzanın, bacaklarınızı yukarı kaldırın ve dizlerinizi bükün.
 • Bu egzersiz için, bir ayağınız diğerinin üzerinde olmalıdır.Bu, karın kaslarınızı daha çok zorlar.

3. Bağışıklık Sistemi Problemlerinizden Dolayı Karın Yağlarınızdan Kurtulamıyor Olabilirsiniz

Bazen karın bölgenizdeki yağlardan kurtulamıyor oluşunuz  bağışıklık sisteminizle ilgili bir semptomdur. Bundan dolayı, sorununuzun bu olup olmadığını anlamanız gerekir.

Doğuştan olan bağışıklık sistemi hastalıkları prednizon ve kortizon gibi kortikosteroidlerle tedavi edilmelidir.Özellikle bu ilaçlar, karın bölgesinde kilo alımına neden olabilir.

Böyle bir hastalığınız varsa ve bu bölgenizden kilo almaya devam ediyorsanız bunun sebebinin bu ilaçlar olduğunu bilmelisiniz. Muhtemelen tedaviniz bittiğinde sorununuz da çözülecektir.

4. Sadece Hafif Şeyler Tüketmek

saate bağlı yemek seçimi

Bu size tuhaf gelebilir ancak sadece yağ oranı düşük besinler tüketerek kilo veremezsiniz. Bu, tam tersi bir etkiye neden olur.

Bunun yerine, bu besinlerde gerçekten şeker miktarının çok olduğunu göz önünde bulundurun. Bu da bel bölgenizin yağlanmasına neden olan şeylerden biridir.

5. Kahvaltı Yapmamak

Herhangi bir öğünü atlamak iyi değildir ancak atladığınız öğün kahvaltı ise bu daha büyük bir sorun yaratabilir.

Bunun nedeni kahvaltının günün en önemli öğünü olmasıdır. Dolayısıyla, kahvaltıyı atlamak sadece metabolizmanızı yavaşlatır ve ayrıca karın bölgenizdeki yağlanmayı artırır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Nurul-Fadhilah, A., Teo, P. S., Huybrechts, I., & Foo, L. H. (2013). Infrequent Breakfast Consumption Is Associated with Higher Body Adiposity and Abdominal Obesity in Malaysian School-Aged Adolescents. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0059297
 • Boutelle, K. N., Libbey, H., Neumark-Sztainer, D., & Story, M. (2009). Weight Control Strategies of Overweight Adolescents Who Successfully Lost Weight. Journal of the American Dietetic Association. https://doi.org/10.1016/j.jada.2009.09.012

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.