Kilo Vermeye Çalışırken Başarılı Olmak için Öneriler

28 Ocak, 2021
Kilo vermenin (ve o kiloda kalmanın) anahtarı iyi plan yapmak ve iyi yaşam alışkanlıkları edinmekten geçer. Bu makalede onlar hakkında bilgi alabilirsiniz!

Kilo vermek istediğiniz zaman, başarılı olmak bu alışkanlıkları her an uygulamaya başlayabilirsiniz. Yaz ayına yaklaşırken bazı insanlar hızla kilo vermeye çalışır. Bunun nedeni kışın tükettiğimiz alkolün ve aşırı yiyeceklerin kilo almamıza sebep olmasıdır.

Bu durumda sizlere yardımcı olabilecek ve iyi sonuçlar almanızı sağlayacak bazı hileler uygulamayı göz önünde bulundurmak iyi fikirdir. Kilo vermenin anahtarlarından biri beslenme olduğu için, sizlere bu konuda bazı öneriler sunmak istiyoruz. Bunları kaçırmayın!

Alışveriş listenizi değiştirin

alışveriş listesi

Satın aldığınız yiyeceklerin sağlıklı olduğuna emin misiniz? En iyisi listenizi değiştirmeye başlamak. Böylece alışveriş merkezine bir daha gittiğiniz zaman daha sağlıklı yiyecekler seçebilirsiniz.

Meyve sebze ve tam tahıllar sağlıklı üçüncül öğünlerin temelini oluşturur. Aynı zamanda et ve balık ürünlerini de ürünlerini de diyetimize uygun miktarda eklemek önemlidir. Öte yandan, işlenmiş ve içeriğinde aşırı fazla şeker ya da doymuş yağlar bulunan gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Bir hedef belirleyin

İkinci adım: Bir hedef belirlemek önemlidir. Aynı zamanda aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir şey de tamamen gerçekçi ve ulaşılabilir bir hedef belirlemeniz gerektiğidir. Uçuk kaçık ya da uzun vadeli bir hedef olmak zorunda değildir.

Her ay ya da her iki haftada bir için bir hedef belirleyebilirsiniz. En önemli şey şudur: Bunu yapmak sizin kabiliyetlerinize kalmıştır, dolayısıyla sonunda hayal kırıklığı yaşamamak da sizin elinizdedir.

Yemek yapmayı öğrenin

Bu öneriyi uygulamak biraz zaman alabilir ama bunu yaptığınız zaman faydalarını göreceksiniz. Kendiniz yemek pişirdiğiniz zaman ürünlerinizi tamamen organik ve yüksek kalite gıdalarda hazırladığınıza emin olabilirsiniz.

Yemekleri fırında, ızgara, haşlama ya da buharda pişirmeyi deneyin. Bunlar yiyeceklerin besin değerlerini en fazla koruyan pişirme teknikleridir.

Mucizeler sunan bir diyet denemeyin

tartı tabak

Popüler mucizevi diyetler kesinlikle doğru değildir ve tehlikeli olabilir. İlk başta fikir çok hoşunuza gider çünkü bu tür diyetler hızlıca fazla kilo vermeyi vaad eder. Ancak bunları uzun süre uyguladıktan sonra bu tür diyetler vücudu zayıflatır ve sonunda yine kilo alırsınız.

Ayrıca okuyunuz: Sağlıklı Tohumlar: Beslenmenize Mutlaka Dahil Edin!

Bu tür beslenme programları çok sıkıdır ve vücuda ihtiyacı olan besinleri sağlayan bir dağları kısıtlar. Sonuç olarak hızlıca yağ  yakarsınız ama bu çeşitli hastalıklara ve kiloların kısa sürede geri gelmesine sebep olur.

 Su tüketiminizi artırın

Artık alkol ve şekerli gazlı içecekleri tüketmeye bırakmanın zamanı geldi. En iyisi vücudu nemli tutmak için ve sağlığımızı korumak için gün içinde bol bol su içmektir. Bu değerli sıvı hiç kalori içermez ve toksinleri arındırma sürecinde vücuda yardımcı olur.

Bir egzersiz rutini yaratmayı unutmayın

spor yapan çift

Egzersiz hangi diyeti yaparsanız yapın önemli bir şeydir. Bu aktiviteler metabolizmayı güçlendirerek yağ yakma sürecinde harika bir takviye oluşturur. Eğer hareketsiz bir yaşam tarzı sürüyorsanız, vücudunuzun yavaş yavaş alışacağı düşük etkili aktivitelerle başlamalısınız.

Önemli olan en az 30 dakika sürecek kardiovasküler hareketleri ve güçlenme egzersizlerini kombine eden bir plan hazırlamaktır.

Stresle savaşın

Yıllardır bunu ihmal ediyor olabilirsiniz ama stres kilo vermenize ve kilonuzu dengede tutmanıza engel olan en önemli faktörlerden biridir. Bu duygusal durum genelde güçlü bir anksiyete hissi ile beraber gelir ve bu da aşırı kalori tüketimine sebep olur.

Bu sene stresli durumlardan olduğunca uzak durun ve zor zamanlarda olumlu bir bakış açısı seçmeye çalışın.

Öğünleri atlamayın

Gün içinde üç sağlıklı ana öğün yemelisiniz eğer mümkünse aralarda iki sağlıklı atıştırmalık tüketmelisiniz. Bunlardan birini atlamak ilerleyen saatlerde büyük bir açlık hissine dönüşür ve bu da aşırı kalori alımına sebep olur.

 Buna ek olarak, yemek yememek metabolizmanızı yavaşlatır ve fiziksel ve ben zihinsel performansınızı azaltan bir halsizliğe yol açar.

Diyetinize daha temizleyici içecekler dahil edin

limonlu içecek

Temizleyici özellikler taşıyan içecekler tüketmek kilo verme sürecinde yağ yakma ve atıklardan kurtulmayı kolaylaştırır. Çaylar, yeşil smoothieler ve doğal meyve sebze suları diyetinize takviye olarak kullanabileceğiniz bazı sağlıklı alternatiflerdir.

Anlayacağınız gibi işin anahtarı iyi plan yapmak ve iyi yaşam alışkanlıkları geliştirmeyi bilmektir. Yapabileceğiniz en önemli şey her alışkanlık konusunda disiplinli ve istikrarlı olmaktır.