Karnı Sıkılaştırmak İçin Salatalık ve Aloe Vera Bakımı

Karnı Sıkılaştırmak İçin Salatalık ve Aloe Vera Bakımı
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Karın bölgesi, kadınların da erkeklerin de mükemmel olarak korumak istedikleri vücut bölgelerinden bir tanesidir. Karnı sıkılaştırmak için salatalık ve aloe vera içeren tarifimiz için okumaya devam edin!

Bu bölge ne yazık ki, neredeyse herkes için kilo, sıvı tutulumu ve enflamasyon gibi diğer sorunları en çok gösteren bölgelerden birisidir. Sağlıklı bir beslenme şekli ve düzenli spor yapmak karnınızı sıkı ve ince tutmanın altın kurallarıdır.

Karnınızın güzel görünmesini istiyorsanız, cildinizin sıkı, gergin ve kırışıksız durması için bazı diğer yöntemleri de kullanabilirsiniz. Bu yazımızda anlatacağımız yöntem hem piyasadaki kremlerden daha ucuz bir alternatiftir, hem de iritasyona veya negatif yan etkilere sebep olmaz.

Ev yapımı salatalık ve aloe vera bakımı

Salatalık ve aloe veranın içindeki maddeleri kombine etmek karın bölgesini güzelleştirmek için çok besleyici bir uygulama ortaya çıkarır. Kilo vermenize yardımcı olmaz; fakat cildi korumak, çatlakların ve sarkmaların görüntüsünü önlemek için iyi bir destekleyicidir.

Bu malzemeler doğal olduğu için sonuçları görmek için birazcık zaman ihtiyacınız olsa da, düzenli olarak kullanımının inanılmaz faydalara sebep olduğu kanıtlanmıştır. Sizin hiçbir şüpheye düşmenizi istemediğimiz için, aşağıda size bu malzemelerin özellikleri ve yapabileceklerini detaylı olarak anlatacağız.

Salatalığın faydaları

salatalık dilimleri

Salatalık çok yönlü bir sebzedir ve eski zamanlardan beri cilt bakım ürünlerinin oluşumunda temel maddelerden biri olarak kullanılmaktadır. Tazeleyici ve iyileştirici özellikleri sayesinde, cildi canlandırmak ve nemlendirmek için bir numaralı gıdalardan biridir.

 • Vitamin, mineral ve antioksidan içeriği serbest radikallerin etkileri ile savaşır ve hücresel hasarın durmasına yardımcı olur.
 • %97’den fazlası su olduğu için,  cilt sıkılığını artırma ve güçlendirmekte çok güçlü bir yardımcıdır.
 • E vitamini, doğal yağlar ve temel mineraller de içerir. Bunlar da çatlakların, kırışıklıkların, renk solmasının ve diğer kusurların görünümünü önler.

Bu yazımıza da göz atın: Karnınızı Sıkılaştıracak 7 Egzersiz

Aloe veranın faydaları

aloe vera dilimleri

Bu bitki ile ilgili en müthiş şey, kozmetik endüstrisinde ve alternatif güzellikte en çok kullanılan doğal ürünlerden bir tanesi olmasıdır. İçeriğindeki temel aminoasitler, vitaminler ve güçlü antioksidanlar cilt güzelliğini destekler.

 • Mannoz fosfat olarak bilinen bir içerik sayesinde, hasar almış cildin onarılması için en iyi destekleyicilerden birisi olmaktadır. 
 • Bu özellikleri yaraları küçültür, bozulmuş cilt liflerini yeniler ve serbest radikallerin verdiği hasarı önler.
 • Ayrıca, vücudun herhangi bir bölgesinin görüntüsünü iyileştiren ve yumuşatıcı bir etkiye sahip olan müsilaj maddesini içermektedir.
 • Genelde haricen kullanılır; fakat aynı zamanda muhteşem faydalarını görmek için ağız yolu ile de tüketebilirsiniz.

Bu ev yapımı salatalık ve aloe vera bakımını nasıl hazırlayacağız?

bir kase aloe vera jeli

Ev yapımı salatalık ve aloe vera bakımının avantajı, malzemelerin %100 organik olması ve hepsinin marketlerde kolayca bulunabilmesidir. Etkileri insandan insana çeşitlilik gösterebilir; fakat genelde iyi alışkanlıklar ile desteklerseniz, hızlıca gözle görülür sonuçlar elde edebilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 adet olgunlaşmamış salatalık
 • 1/2 bardak aloe vera jeli (100 gram)
 • Damıtılmış su

Yapılışı

 • İlk olarak aloe verayı kesin ve çıkan jeli bir kaşık yardımı ile alın.
 • Ardından, salatalığı soyun ve parçalar bölün.
 • Bütün malzemeleri karıştırıcıya su ile beraber koyun.
 • Birkaç dakikalığına karıştırıcıdan geçirin ve ardından cam bir kavanoza koyun.
 • Bu karışımı 2 haftaya kadar buzdolabında bozulmadan saklayabilirsiniz.

Uygulama yöntemi

 • Her gece yatmadan önce, karın bölgenizi temizleyin ve bu hazırladığınız karışımı nazik ve dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulayın.
 • Durulamadan durmasına izin verin ve ertesi gün kalıntıları temizleyin.
 • Eğer isterseniz kollar ve kalça gibi vücudunuzun diğer sarkmış kısımlarına da uygulayabilirsiniz.

Diğer doğal ürünlerde olduğu gibi, bu da mucizevi bir bakım değildir ve tek başına işe yaramaz. Bu tarif özellikle de bu uygulama dengeli bir beslenme ve karın egzersizleri ile destekleniyorsa, etkileri sürekli kullanım sonucunda görülür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Mesa-Arango, A. C., Fiorez-Munoz, S. V., & Sanclemente, G. (2017). Mechanisms of skin aging/Mecanismos de envejecimiento de la piel/Mecanismos de envelhecimento da pele. Iatreia. https://doi.org/10.17533/udea.iatreia.v30n2a05
 • Cortés Rodríguez, M., Martello Castaño, Y. J., & Rodríguez Sandoval, E. (2011). Valoración de atributos de calidad en pepino (cucumis sativus l.) Fortificado con vitamina E. Biotecnología En El Sector Agropecuario y Agroindustrial.
 • Calderón, M., Quiñones, M. A., & Pedraza, J. (2011). Efectos Benéficos del Aloe en la Salud. Vertienter, Revista Especializada En Ciencias de La Salud.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.