Karın Yağlarını Eritmek İçin Yardımcı 9 Yiyecek

Zencefil karın yağından kurtulmak için en etkili yiyeceklerden birisidir. Zencefili taze olarak yemeklerinize ekleyebilir veya çay olarak içebilirsiniz.
Karın Yağlarını Eritmek İçin Yardımcı 9 Yiyecek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Karın yağlarını eritmek için yardımcı yiyecekler mi arıyorsunuz? Pek çok kişi bunun imkansız olduğunu sansa da, doğru beslenme şekli ile bunu başarmak mümkün!

Piyasada aynı sonucu vaad eden sayısız ürün ve ilaç olmasına rağmen biz her zaman sağlıklı alternatifleri seçmenizi öneriyoruz. Bu tarz ilaç ve ürünlere daima çok dikkatli yaklaşmalısınız.

Bu yazımızda size karın yağlarını eritmek için  yardımcı olacak doğal besinlerden bahsedeceğiz. Bu besinleri beslenme düzeninize ekleyin ve kilolarınıza veda edin!

Karın yağlarını eritmek için yardımcı yiyecekler

1- Marul

Marulun neredeyse hiç kalorisi yoktur ve pek çok salatada kullanılır.  Çıtır dokusu salatalarınıza lezzet katıp size kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur.

Bu yiyecek içerdiği çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde karın yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur, bunlar:

  • C vitamini
  • Beta-karoten
  • K vitamini
  • Folat
  • Manganez
  • Kromium

Pek çok çalışma fiziksel egzersizle birleştiğinde kromiumun karın kaslarını yakmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

2- Greyfurt

karın yağlarını eritmek için greyfurt tüketmek

Greyfurtun karın yağlarını yakma konusunda en etkili meyvelerden biri olduğu bilinmektedir. 2006 yılında yapılan bir çalışma yemeklerden önce yenen yarım greyfurtun kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Unutmayın, greyfurtu meyve olarak yemek, suyunu sıkıp içmekten daha faydalı olacaktır. Meyve olarak yediğinizde, greyfurtun içindeki sindirime iyi gelen doğal liflerden de faydalanabilirsiniz.

3- Zencefil

Zencefil kökü dünya çapında en yaygın kullanılan baharatlardan birisidir. İlk olarak M.Ö. 400 yılında Çin’de kullanıldığı düşünülmektedir ancak artık dünyanın her yerinde bulunabiliyor ve kullanılıyor.

Zencefil doğanın bize sunduğu, yağ yakıcı etkisi en yüksek besinlerden birisidir. Zencefili taze olarak tükettiğinizde etkisi daha da artacaktır. Zencefil kökünü neredeyse tüm marketlerde bulabilirsiniz.

İster toz halinde isterseniz de taze zencefil kökünü rendeleyerek yiyeceklerinize katabilirsiniz.

4- Beyaz fasülye (kurufasülye)

Beyaz fasülye pek çok farklı kullanım alanına sahip, zengin besleyici değeri olan bir bakliyattır. Düzenli olarak beyaz fasülye tüketmek karın yağlarınızdan kurtulmanızı kolaylaştıracaktır.

Yağ ve kalori oranları düşük, lif ve protein oranları yüksek olduğundan dolayı, az bir miktar fasülye tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca beyaz fasülye, bedeninizin karbonhidrat emilimini geliştirir ve bu sayede kabızlığı önler.

5- Çamfıstığı

camfistigi

Çamfıstığı, pek çok kişinin göz ardı ettiği ufak lezzetli yemişlerdir. Fiyatı biraz pahalı olduğundan her gün tüketmek mümkün olmayabilir. Ancak arada bir karın yağlarını eritmek için  yardımcı olması adına yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

Ufak bir avuç çamfıstığı açlığınızı dindirecektir, ancak fazla tüketmemeye dikkat edin çünkü bu ufak yemişlerin kalorisi yüksektir!

6- Tavuk göğsü

Eğer karın yağları ile ilgili bir sorununuz varsa, tavuk göğsü alışveriş listenizin en tepesinde bulunması gereken yiyeceklerdendir.

Tavuk göğsü protein açısından zengindir ve neredeyse hiç yağ ve karbonhidrat içermez.

Ayrıca harika bir B3 ve B6 vitamini kaynağıdır. B3 vitamini direkt olarak insülin direnci ile bağlantılıdır. B6 vitamini ise çinkonun düzgün şekilde emilimi için gereklidir.

7- Tarçın

Söz konusu kilo vermek olduğunda tarçının mucizevi etkileri olduğu söylenebilir. Bazen karın yağlarının nedeni insülin direncidir. Yani pankreasınız çalışması gerektiği gibi çalışmıyor ve vücudunuzdan atılması gereken şeyler düzgün şekilde atılamıyor.

Günde yarım tatlı kaşığı toz tarçın tüketmek kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Bu da vücudunuzun insülin üretimi ve yağ yakımına iyi gelir.

Ayrıca şeker hastalığı veya şeker hastalığı riski nedeniyle, glikoz seviyelerinizi takip altında tutuyorsanız, tarçın kan şekerinizin düşmesine de yardımcı olur.

8- Yumurta beyazı

yumurta-beyazi

Yumurta beyazı her dengeli beslenme düzeninde bulunması gereken bir yiyecektir. Yumurta beyazı harika bir protein kaynağıdır, yağ ve kalori oranı ise düşüktür.

Yumurtanın sarısı ise, kalori, yağ ve kolesterol açısından zengindir. Ancak bu yüzden yumurta sarısını hayatınızdan tamamen çıkartmanız bir hata olacaktır çünkü yumurta sarısı demir, çinko, A, D, E ve B12 vitaminleri açısından zengindir.

Sabahları kahvaltıda lavaş arasına taze sebzeler ve bir yumurta koyarak tüketebilirsiniz.

9- Avokado

Avokado karın yağlarından kurtulmaya yardımcı başka bir yiyecektir. Kilo vermeye çalışan kişiler genelde içerdiği yağ yüzünden avokadoyu besin düzenlerinden çıkartırlar ancak bu besin doğru tüketildiğinde yağ yakmaya yardımcı olur.

Avokadonun içerdiği yağ kilo almanıza neden olmaz. Aksine kilo vermenize yardımcı olur. Oleik asit açısından zengin olan bu besin, daha az yiyerek daha tok hissetmenizi sağlar.

Oleik asidin yanı sıra avokado C, E ve B vitamini açısından da zengindir.

Tamamen doğal ürün ve yiyeceklerden oluşan, dengeli bir beslenme düzeni istediğiniz fiziğe ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Bu listedeki yiyecekleri tüketerek bunu deneyebilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hita, M. G., Rodríguez, A. S. S., Maldonado, S. M. R., & Cerda, A. P. (2001). Obesidad y diabetes mellitus tipo 2. Investigación En Salud.
  • Fulgoni, V. L., Dreher, M., & Davenport, A. J. (2013). Avocado consumption is associated with better diet quality and nutrient intake, and lower metabolic syndrome risk in US adults: Results from the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 2001-2008. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-12-1
  • Silver, H. J., Dietrich, M. S., & Niswender, K. D. (2011). Effects of grapefruit, grapefruit juice and water preloads on energy balance, weight loss, body composition, and cardiometabolic risk in free-living obese adults. Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1186/1743-7075-8-8

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.