Karşınızdaki Erkeğin Size Uygun Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bu yazımızda konuyu erkekler bakımından ele alıyor olsak da, aşağıdakiler kadınlar için de geçerlidir. Yeni bir ilişkiye başladığınızda bunları göz önünde bulundurun.
Karşınızdaki Erkeğin Size Uygun Olmadığını Nasıl Anlarsınız?
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 03 Mart, 2019

Hiç birlikte olduğunuz erkeğin sizin için doğru kişi olup olmadığını merak ettiniz mi? Aşık olduğumuzda çoğu zaman beraber olduğumuz kişinin bize uygun olup olmadığını gösteren bazı sinyallere dikkat etmeyiz.

Bu sinyalleri çevremizdeki insanların bize göstermesinin bir anlamı yoktur çünkü bunları bizim fark etmemiz gerekir. Ancak başkalarından yardım almak da asla kötü bir fikir değildir.

Bu nedenle bu yazımızda belki de birlikte olduğunuz erkeğin size uygun olmadığını gösteren bazı işaretleri sizinle paylaşacağız.

Bir erkeğin size uygun olmadığını nasıl anlarsınız?

Her şeyden önce, objektif olmak ve aşağıdaki durumlardan bazılarını ya da birçoğunu mevcut ilişkinizde yaşayıp yaşamadığınızı belirlemeye çalışmak önemlidir. Belki de bunlar sizin için beraber olduğunuz kişinin size uygun olup olmadığını anlamak için ihtiyacınız olan şeylerdir.

1. Eğer sizin paranızla ve sahip olduklarınızla ilgileniyorsa

birbirine para veren kadın ve erkek

İyi bir işiniz, kendi eviniz, bir arabanız varsa veya aileniz zenginse dikkatli olmalısınız çünkü açgözlülük pek çok insanın gözünü kör edebilir.

Elbette bu her zaman böyle olmayacaktır ancak yine de dikkat etmelisiniz. Örneğin beraber olduğunuz erkek sizden para istiyorsa, dışarı çıktığınızda hesabı sizin ödemenizi bekliyorsa ya da sahip olduğunuz şeylerden birkaç tanesini onun üzerine yapmanızı istiyorsa bu kişi size uygun değildir.

2. Evcil hayvanınızla iyi anlaşamıyorsa

Hayvanlar bilge canlılardır ve birini sevmiyorlarsa çoğu zaman haklı çıkarlar. Erkek arkadaşınızı eve getirdiyseniz ve köpeğiniz ona havladıysa ya da onu ısırmaya çalıştıysa, birbirlerini ilk kez gördükleri için bu normal olabilir ancak bu davranış zaman geçmesine rağmen devam ederse dikkat edin.

Ayrıca partnerinizin evcil hayvanınıza nasıl davrandığına da dikkat edin. Belki sizin yanınızdayken ona nazik davranır ama siz banyoya ya da mutfağa gittiğinizde ona kötü davranıyordur.

3. Geleceğe dair planlar yapmıyorsa

tartışan çift

Yaklaşık olarak bir yıldan sonra çiftler ilişkilerde geleceğe dair ortak planlar yapma eğilimindediler. Bu süre ilişkiden ilişkiye değişiklik gösterebilir. Bazılarında daha uzun sürerken, bazılarında daha kısa sürebilir ancak bir noktada mutlaka birlikte planlar yapmaktan, evlilikten ve çocuklardan bahsedilmelidir.

Uzun bir süredir birlikte olmanıza rağmen erkek arkadaşınız bu konular hakkında sizinle konuşmayı reddediyorsa bunun nedeni bir şey saklıyor olmasıdır. Belki de sorumluluk almak ve size vaatlerde bulunmak istemiyordur. Ya da başka bir ilişkisi olabilir ve sizi aldatıyor olabilir.

4. Sizi arkadaşlarıyla ya da ailesiyle tanıştırmıyorsa

Bir ilişkinin ilk zamanlarında yalnız görüşmek normaldir ancak belirli bir süreden sonra aile ve arkadaşlarla da tanışmak, vakit geçirmek beklenen bir gelişmedir. Aile toplantılarına sizi götürmek istemiyorsa ya da partilere sizinle katılmak istemiyorsa bu kişinin size uygun olmadığını söyleyebiliriz.

Tıpkı önceki durumda da olduğu gibi, ciddi bir ilişki istemediğinden, sizi ciddiye almadığından ya da sosyal çevresine daha önce başka bir kızı tanıttığı için sizi ailesi ve arkadaşlarıyla tanıştırmıyor olabilir.

5. Çok kısa sürede uzun vadeli planlar yapıyorsa

tatile giden sevgililer

Bu durum da uygun olmayan bir ilişkinin uyarı işareti olabilir. Örneğin, iki haftadır sevgiliyseniz ve bu sürecin sonunda size birlikte yaşamanız gerektiğini söylüyorsa, ya da birlikte gitmeniz için bir tatil ayarladığından bahsediyorsa, bir anda tüm ailesiyle sizi tanıştırıyorsa ya da çocuk sahibi olmaktan bahsediyorsa çok dikkatli olun.

Aceleyle söylenen tüm bunlar zararlı olabilir. Saplantılı bir kişiyle, bir sapıkla ya da duygusal olarak bağımlı bir kişiyle karşı karşıya olduğunuzun göstergesi olabilir.

6. Sevdiği şeyleri bilmiyorsanız

Pek çok insanın kendisi hakkında konuşmaktan hoşlanmayabilir ancak uzun zamandır flört etmenize rağmen sadece adını ve biraz fazlasını biliyorsanız şüphelenmeniz gerekebilir.

Özellikle ona nerede çalıştığını, kiminle yaşadığını ya da en sevdiği yiyeceğin ne olduğunu sorduğunuzda sorulara cevap vermiyorsa ya da konuyu değiştiriyorsa burada bir sorun vardır.

7. Size fazla mesafeli davranıyorsa

tartışan çift

Belki de partnerinizdaha önceki ilişkilerinde çok acı çekmiştir ya da insanlarla yakın teması sevmiyordur. Ancak çoğu zaman siz yanında değilmişsiniz gibi davranıyorsa, televizyon izlemek için, mesaj göndermek için ya da başka bir şey için sizinle ilgilenmiyorsa bu insan size uygun değildir.

8. Sürekli eski sevgililerinden bahsediyorsa

Birkaç haftadır görüşüyorsanız ve sürekli size eski sevgilisinin neleri sevdiğinden, yıldönümlerinde hangi restorana gittiklerinden ya da sinemaya gitmeyi sevmediğinden bahsediyorsa burada ciddi bir sorun vardır.

Daha önceki ilişkisini henüz unutamayan birisiyle yeni bir ilişkiye başlamak neredeyse imkansızdır. Böyle biriyle birlikteyseniz onu kendi haline bırakın ve geçmişinde yaşamaya devam etsin. Yeni bir sayfa açmaya hazır olduğunda belki ona bir şans daha verebilirsiniz.

Geçmişte yaşasın ve temiz bir devletle başlamaya gerçekten hazır olduğunda belki de ona bir şans verebilirsin.

9. Sizden değişmenizi istiyorsa

kavga eden sevgililer

Tabii ki de hiçbir şey değişmez değildir ve kendimizi belirli yönlerde geliştirebiliriz ancak herhangi bir insan sizi kendi zevklerine göre şekillendirmek istiyorsa bu asla normal değildir.

Saçlarınızı kestirmenizi, rengini değiştirmenizi, ne giyeceğinizi, kimlerle görüşüp görüşmeyeceğinizi, işinizi değiştirmenizi ya da bir şeyleri yapmayı bırakmanızı söylüyorsa bu kişi asla sizin için doğru insan değildir.

Aslında istediği tamamen farklı bir insan olmanızdır. Bu da karşınızdaki kişinin sizin için uygun olmadığının kanıtıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Medina, J. L. V., López-Fuentes, N. I. G. A., Valdez, J. A., & Jiménez, M. D. C. L. (2007). La elección real e ideal de pareja: Un estudio con parejas establecidas. Interamerican Journal of Psychology.
  • Beck, U. y Beck-Gersheim, E. (2001), El normal caos del amor. Las nuevas formas de la relación amorosa, Barcelona, Paidós Contextos.
  • Burns, M., Burgoyne, C. y Clarke, V. (2008), “Financial Affairs? Money Management in Same-Sex Relationships”, The journal of Socio-Economics, 37 (2): 481-501.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.