Kas Kramplarından Kaçınmak İçin 5 Çözüm

Kas krampları kasların istemsiz bir şekilde kasılması dolayısıyla ortaya çıkar. Spor yapmadan önce magnezyum kaynağı olan bir şeyler yemek bu durumun engellenmesine yardımcı olabilir.
Kas Kramplarından Kaçınmak İçin 5 Çözüm

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Doğal bir şekilde kas kramplarından kaçınmak mı istiyorsunuz?

Kramplar bir ya da birden fazla kas ani ve istemsiz bir şekilde kasıldığında gerçekleşir. Sıklıkla farklı kas gruplarını etkilerler; acı, uyuşma ve karıncalanma, ve diğer rahatsız edici hislere neden olurlar.

En çok etkilenen bölgeler genellikle bacak ve baldır kaslarının alt kısmıdır. Ancak karın duvarınızda ve üst uzuvlarınızda da kramplar yaşayabilirsiniz. Semptomlar birkaç saniye sürebilir, ancak bazen 15 dakikaya kadar sürebilirler.

Kas Kramplarından Kaçınmak İçin Doğal Çözümler

Kas krampları ile ilişkili pek çok faktör vardır. Ancak, ana nedenleri arasında fiziksel bitkinlik, dehidrasyon ya da vücudunuzdaki elektrolit seviyesinde dengesizlikler vardır.

Neyse ki, kas kramplarından ve semptomlarından kaçınmak için kullanabileceğiniz çeşitli çözümler vardır. Bunları bir deneyin!

1. Papatya Yağı

Küçük bir şişe papatya yağı ve papatya çiçekleri.
Etkilerini kontrol etmek için papatya yağını Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı gibi bir taşıyıcı ile karıştırmak kolaydır.

Papatya pek çok sağlık etkisi olan bir bitkidir. Sağladığı 36’dan fazla flavanoid sayesinde kas kramplarından kaçınmak için size yardımcı olabilecek anti-enflamatuvar bir yağdır.

Nasıl Kullanılır:

 • Öncelikle biraz papatya yağını Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile karıştırın.
 • Sonrasında karışımı masaj yaparak kramp girmiş kaslara yedirin.
 • Bunun 3 ila 5 dakika arasında yapın ve sonra dinlenin.

Ancak, bu tedavinin etkilerini göstermiş herhangi bir bilimsel makale bulunmamaktadır. Bu popüler bilgilere dayanan bir çözümdür ve tam olarak ne kadar etkili olduğu bilinmemektedir.

Bununla birlikte, kramplardan kurtulmanın en iyi yolunun uygun önleme yöntemleri olduğunu unutmayın.  Spor Rehabilitasyonu Dergisinde yayınlanan bir çalışmada görüldüğü gibi, bunu uygun şekilde su içerek ve minerallerinizi yerine koyarak yapabilirsiniz.

2. Kas Kramplarından Kaçınmak İçin Magnezyum Desteği Alın

Tekrarlayan kas krampları yaşadığınızda yapabileceğiniz en iyi şey beslenme düzeninizde yeterince magnezyum alıyor olduğunuzdan emin olmaktır. Bu gerekli mineral kaslarınızın ve sinirlerinin fonksiyonlarında çok önemli bir rol oynar. Bundan dolayı bir eksikliği kas kramplarını etkileyebilir.

Ne Yapmalısınız?

 • Egzersiz yapmadan önce magnezyum desteği alın.
 • Plantain, muz, badem, baklagiller ve kahverengi pirinç gibi gıdalar yemeye çalışın, bu gıdalar yüksek bir magnezyum içeriğine sahiptir.

3. Vişne Suyu

Bir sürahi vişne suyu.
Vişne suyu kas kramplarından kaçınmak için yüksek performanslı sporcular arasında yaygındır.

Vişne suyu içmek, yüksek etkili fiziksel aktiviteler yaptıktan sonra kas kramplarından kaçınmak için size yardımcı olabilir. Hatta, çalışmalar vişne suyu içmenin bir yarıştan sonra acıyı en aza indirebileceğini göstermiştir. Anti-enflamatuvar ve antioksidan özellikleri kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır:

 • Egzersiz ya da diğer yüksek talepli fiziksel aktiviteler yaptıktan sonra bir bardak vişne suyu için.
 • Eğer düzenli olarak kramplardan muzdaripseniz günde bir kere için.

4. Kas Kramplarından Kaçınmak İçin Arnavut Biberi Kullanın

Arnavut biberi kapsaisin olarak bilinen ve bir kas gevşetici olarak görev yapan bir aktif madde içerir. Hatta, bu madde eklem ağrılarını azaltmaya da yardımcı olur. Bu sebepten dolayı bu biberi kas kramplarının ağrılarını azaltmak için bir tedavi olarak öneriyoruz. Ancak, bunun sadece önleyici bir tedbir olmakla kalmayıp acıyı tedavi etmek için de olası bir tedavi olduğunu belirtmeliyiz.

Nasıl Kullanılır:

 • Arnavut biberini çorbalar, yahniler ya da etlere ekleyebilirsiniz.
 • Ayrıca sıcak suya bir tutam biber ekleyerek bir çay da yapabilirsiniz.
 • Son olarak, kaslarınızı gevşetmek için kaslarınıza Arnavut biberi yağı ya da kremi ile masaj yapabilirsiniz.

Bu yazımızı kaçırmayın: Kas Ağrısı İçin 3 Anti-Enflamatuvar Krem

5. Yaban Mersini Suyu

Bir bardak yaban mersini suyu.
Yaban mersininin antioksidan potansiyeli kaslarınız ve eklemleriniz için ilginç faydalar sağlar.

Kas kramplarından ve acıdan kaçınmak için bir diğer sağlıklı içecek yaban mersini suyudur. İçindeki gerekli besinler elektrolit seviyelerini kontrol etmeye yardım eder ve enflamasyon ile savaşır.

Nasıl Kullanılır:

 • Bir bardak yaban mersini suyu hazırlayın ve yüksek etkili egzersizler yapmadan önce ve yaptıktan sonra için.
 • Ayrıca geceleri kramplardan kaçınmak için öğleden sonra da içebilirsiniz.

Ne Zaman Bir Doktora Görünmelisiniz?

Hafif kas krampı vakaları tıbbi müdahale gerektirmez çünkü sporadik bir şekilde ve birkaç dakika içerisinde azalan semptomlarla gerçekleşirler. Ancak bazı vakalarda problem kronik hale gelir, sürekli ve şiddetli bir şekilde gerçekleşir.

Eğer bu durumu yaşıyorsanız tıbbi yardım almak önemlidir, çünkü bu bazen altta yatan başka bir durumun bir semptomu olabilir. Doktorunuz krampların daha fazla dikkat gerektiren kas anomalileri ile ilişkili olup olmadığını belirlemek için kan testi, elektromiyografi ya da miyelografi gibi testler önerebilir.

Kas Kramplarından Kaçınmak İçin Beslenme Düzeninize Dikkat Edin

Kas kramplarından kaçınmak için bazı doğal çözümler deneyebilirsiniz. Ancak bu metotları düzenli egzersiz ve sağlıklı bir beslenme düzeni ile tamamlamalısınız. Ayrıca, vücudunuzun yeterince nemlendiğinden emin olmak için bolca su içmelisiniz.

Son olarak, eğer semptomlarınız çok şiddetliyse ya da çok sık gerçekleşiyorlarsa yapabileceğiniz en iyi şey bir doktora görünmektir. Bu her zaman ciddi bir şeye işaret etmese de altında diğer tedaviler gerektiren bir durum olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Murray D., Miller KC., Edwards JE., Does a reduction in serum sodium concentration or serum potassium concentration increase the prevalence of exercise associated muscle cramps? J Sport Rehabil, 2016. 25 (3): 301-4.
 • Chen HY., Cheng FC., Pan HC., Hsu JC., Wang MF., Magnesium enhances exercise performance via increasing glucose availability in the blood, muscle, and brain during exercise. PLoS One, 2014.
 • Kuehl KS., Perrier ET., Elliot DL., Chesnutt JC., Efficacy of tart cherry juice in reducing muscle pain during running: a randomized controlled trial. J Int Soc Sports Nutr, 2010.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.