Kemik Ağrısı İçin 6 Tedavi

3 Ekim, 2020
Eğer sürekli kemik ağrınız varsa, bu yazı sizin için. Kemik ağrısı herkese etki edebilir, ama bunu geçirmek için ne yapmalı?

İskelet sisteminin sağlıklı işleyişinin birçok faktöre bağlı olduğunu bilmek önemlidir. Bunlar arasında egzersiz, kalsiyum ve D vitamini açısından zengin bir diyetin yanı sıra bir yaralanmayı (çatlak veya kırık kemik) takiben uygun bakım yer alır. Bu faktörlerden biri ihmal edilirse, bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Öte yandan, kemik erimesinden muzdarip insanlar daha çok yaralanmaya maruz kalmaktadır. Bu hastalık kemikleri zayıflatır, çünkü kemik kütlesini azaltır. Daha sonra bu, kemiği oluşturan proteinleri ve mineral tuzlarını etkiler. Bu nedenle, kemik daha az dirençli ve kırılmaya daha eğilimlidir.

Bugün, kemik ağrısını önlemeye yardımcı olabilecek yiyeceklere bir göz atacağız.

1. D vitamini bakımından zengin besinler

D vitamini, kalsiyumun kemiklere emilimini destekleyen vitamintir. Böylece kemiklerin mineralleşmesine yardımcı olur. D vitamini eksikliği, kötü beslenme alışkanlıklarından veya az güneş ışığını görmekten kaynaklanır.

  • Bu, iskelet sisteminde zayıflıklara neden olmakta, çocuklarda raşitizm veya yetişkinlerde osteomalazi gibi hastalıklara neden olmaktadır.
  • Ayrıca karaciğeri etkiler ve organların bakımını zayıflatır çünkü kandaki kalsiyum ve fosforun düzenlenmesini engeller.

D vitamini açısından zengin doğal gıdalar arasında yağlı balık vardır. Yağlı balıklar, kaslar arasında % 5 oranında yağ içerir, bu da onu protein açısından zengin yapar. Ayrıca 100 gramda 7 ila 22 ug arası D vitamini içerir. Bu grup balıklarda vardır:

  • Sardalye,
  • Somon,
  • Ringa balığı,
  • Conger

D vitamini açısından zengin olan bu yemeği hazırlamanın en iyi yollarından biri, düşük ısıda pişirmektir. Bu şekilde sunulması sağlıklı özelliklerini en az miktarda kaybetmesini sağlayacaktır.

Okumanızı öneririz: D Vitaminini Takviye Olarak Almalı Mıyız?

2. Morina balığı karaciğeri yağı

morina balığı karaciğer yağı

Morina karaciğerinden elde edilen bu yağ eklem iltihaplarını etkileyen ve kemiklerde ağrı ve rahatsızlığa neden olan bir hastalık olan artroz ile mücadelede önemli bir çare olarak kullanılır.

Geçmişte, çocuklarda iskelet sisteminin gelişimi için önerildi. Bununla birlikte, günümüzde ağrı semptomlarını iyileştirmek için bir takviye olarak kullanılmaktadır.

3. Zencefil

zencefil dilimleri

Zencefil, vücudun işleyişindeki çeşitli hastalıklar ve eksiklikler için iyileştirici özelliklere sahip bir köküdür. Doğal ağrı kesici ve anti inflamatuvar özellikleri sayesinde, artrit gibi kemik hastalıklarının neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Değişik şekillerde kullanılabilir, ancak yaygın seçenekler zencefil çayı ve komprestir. Sıcak suda rendelenmiş kök, etkilenen bölgedeki acıyı sakinleştirmek için kullanılabilir.

4. Isırganotu

ısırgan otu

Isırganotu kanı temizleme, eklem ağrısı ya da kemik ağrısından etkilenen bölgelerin iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olan diüretik özelliklere sahiptir. En yaygın şekli bir infüzyon olarak kullanılması.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı ısırgan otu (15 g)
  • 1 bardak su (250 ml)

Hazırlanışı

  • Suyu ısıtın ve kaynadığında ısırgan otunu ekleyin.
  • 10 dakika demlenmesini bekleyin, süzün ve için.

Etkilenen bölgeye kan dolaşımına yardımcı olmak için günde üç fincan içmek tavsiye edilir.

Ayrıca okuyun: Bu Tarif ile Sırt ve Eklem Ağrısına Veda Edin

5. Papatya

papatya çayı

Isırgan otuna benzer şekilde papatya yağı, kemik ağrısında size yardımcı olacak anti inflamatuvar özelliklere sahiptir. Masajla uygulayın ve etkilenen bölgeyi dolaşıma yardımcı olan hareketlerle kapatmaya çalışın. Bu bakım şekli, iskelet sisteminizdeki rahatsızlığı artıracaktır.

Ayrıca, kemiklerinizin durumunu iyileştirmek için daha fazla fiziksel egzersiz yapmaya çalışın.

6. Soya sütü

soya sütü

Soya sütün daha çok içmeye çalışın, çünkü kalsiyum açısından zengin ve %100 doğal, yağsız ve çok sağlıklıdır. Sabahları kurutulmuş meyve ile bir bardak soya sütü, güne başlamak için enerji ile dolduracaktır.

Buradan başlayarak, alışkanlıklarınızı yaşamımızdaki ve bedenimiz için geliştirmeye devam edebilirsiniz. Ancak, sağlıklı bir beden ve zihnin sürekli olarak beslenmesi ve kullanılması gerektiğini unutmamalısınız.