Kemik Erimesi ile Savaşmak için Doğal Çözümler

Kalsiyum ve diğer mineral ve vitaminler açısından zengin gıdaların tüketimini artırarak, daha güçlü kemiklere sahip olabilir ve etkili bir şekilde osteoporoz ile mücadele edebilirsiniz.
Kemik Erimesi ile Savaşmak için Doğal Çözümler

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bazı belli başlı şeyleri yaşlanma sürecinin bir parçası olarak kabul etmek normaldir. Yaşlılık bazı insanlar için bilişsel bozukluklar ya da artritten kaynaklanan ağrılarla birlikte gelir. Diğerleri içinse, osteoporoz yani kemik erimesine yol açar.

Bu hastalık, kalsiyum seviyelerindeki düşüş nedeniyle kemiklerin yavaş yavaş zayıflamasına neden olur.

Kemiklerinizin yoğunluğunu ve gücünü etkiler ve kırılma olasılıklarını arttırır. Bu gibi durumlarda basit bir düşüş, ciddi bir sağlık sorunu haline gelebilir.

Kemiklerinizin gücünü artırmanıza yardımcı olabilecek bazı ilaçlar piyasada mevcut; ancak, doğal seçenekler arıyorsanız, osteoporoz ile mücadele etmenize yardımcı olacak bazı yöntemlerin listesi aşağıda verilmektedir.

Sirke

Kemikleri güçlendirmenin en iyi yollarından biri, mineral ve özellikle de kalsiyum alımını arttırmaktır. Bu bileşikleri düzenli olarak, özellikle de yıllar boyu yaşlandıkça tazelemek gerekir.

Sirke, vücudun aldığı diğer gıdalardaki kalsiyumu daha verimli bir şekilde emmesine yardımcı olur. Salatalarınıza biraz sirke ekleyerek osteoporozun başlamasını önleyebilirsiniz.

Kemik erimesini engellemek için Sigarayı bırakın

kemik erimesi ve sigara

Bu, hakkında ne düşünürseniz düşünün bağımsız olarak sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere yol açan bir alışkanlıktır. Osteoporoz gibi kronik hastalıklar söz konusu olduğunda da durumunuz daha ciddi hale gelebilir.

Sigara içme alışkanlığından vazgeçmek, kemiklerinizi sadece bu sorundan korumakla kalmaz, kanserojen maddelerin vücudunuza sızmasını ve birçok başka rahatsızlığın başlangıcını önleyebilir.

Fazla kilo vermeyin

Bütün aşırılıklar kötüdür. Obezite, son yıllarda çok fazla hayat kaybına neden olmuş bir sorundur; ancak vücudunuzda biraz ekstra yağ bulunması korkunç bir şey değildir.

Ancak, aşırı derecede ince biriyseniz, özellikle de bir yeme bozukluğuna maruz kaldıysanız, prematüre kemik bozulması yaşamanız ve osteoporoz geliştirmeniz muhtemeldir.

Bu nedenle, kemiklerin kuvvetli kalması için dengeli bir vücut ağırlığının korunması çok önemlidir.

Soya gıdaları

Soya yüksek oranda fito-östrojenler içerir. Bunlar kadınların hormon seviyelerini dengede tutmaları için ihtiyaç duydukları östrojene çok benzer bileşiklerdir.

Buna ek olarak, kadınlarda kemik yoğunluğunun artmasına destek olurlar.

Kadınların erkeklere nazaran daha fazla kemik erimesi yaşama ihtimali bilinen bir gerçektir. Soya ürünlerinden türetilen, tofu gibi yiyecekler tüketin. Bunlar, kemik erimesi hastalığını önlemeye kesinlikle yardımcı olabilecek türden yiyeceklerdir.

Kırmızı yonca

Bazı soya proteinleri gibi, kırmızı yonca da vücutta östrojene benzer etkilere sahip bir bitkidir. Bu, kadınların kemik erimesi riskini azaltmalarına önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, uçucu bileşikler içerdiğini unutmayın. Bir tedavi seçeneği olarak kırmızı yoncayı seçmeden önce, istenmeyen olası yan etkiler için doktorunuza danışmalısınız.

Somon

kemik sağlığı için balık

Bu balık, sağlığınıza çok faydası olan omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra, kalsiyum ve D vitamini bakımından da zengindir.

Yukarıdaki maddelerin hepsi somonun, osteoporoz / kemik erimesinden kaçınmak ya da bununla mücadele etmek için en iyi gıdalardan biri olmasını sağlar. Değişken bir diyet uygulamanın ve haftada iki ila üç kez balık yemenin iyi bir tercih olduğunu unutmayın.

Düzenli egzersiz yapın

Aktif kalmak kasların gücünü korumanın en iyi yoludur. Sert bir düşüş ya da darbe sırasında kemiklerinizin kırılma riskini önemli ölçüde azaltır.

Doğru şekilde egzersiz yaparak, enerji seviyelerinizi arttırabilir ve yaşlanma ile ilişkili olabilecek diğer bozuklukları önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Alkol tüketimini azaltın

Aşırı miktarda alkol tüketirseniz, bu zararlı madde kemikleriniz ve genel sağlığınız üzerinde ciddi etkiler bırakabilir.

Buna ek olarak, sarhoşluk dengenizi de etkiler, bu nedenle düşme ve kemiklerin kırılması riskini arttırır.

Ananas

kemik erimesine karşı ananas

Manganez, kemik sağlığınız için önemli bir rol oynar ve bu mineralin eksikliği, osteoporoz semptomlarını arttırır.

Eğer ihtiyacınız olan günlük manganezi alırsanız kemiklerinizin kuvvetli olacağından emin olabilirsiniz.

Ananas, sağlıklı kemikleri korumak için ihtiyacımız olan manganezin %70’inden fazlasını içerir. Bu nedenle, düzenli olarak taze ve lezzetli ananas suyu içmek hiç de kötü bir fikir değildir.

Bununla birlikte, şeker hastalığınız varsa ya da prediyabetikseniz, bu meyve suyundaki şeker ile kan şekeri seviyenizi bozmamaya özen gösterin.  İlginizi çekebilir ...

Kemik Erimesini Önleyen 7 Alışkanlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kemik Erimesini Önleyen 7 Alışkanlık

Kemik erimesi, kırık riski olan ve şiddetli ağrılara neden olan bir hastalıktır.Bu nedenle kemik erimesini önleyen alışkanlıklar edinmek oldukça ön...  • Curiel, M. D., García, J. J., Carrasco, J. L., Honorato, J., Cano, R. P., Rapado, A., & Sanz, C. álvarez. (2001). Prevalencia de osteoporosis determinada por densitometría en la población femenina Española. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1016/S0025-7753(01)71732-0

  • Quesada Gómez, J., & Sosa Henríquez, M. (2011). Nutrición y osteoporosis. Calcio y Vitamina D. Osteoporosis y Menopausia. https://doi.org/10.5565/rev/athenea.1697

  • Mark, S., & Link, H. (1999). Reducción de la osteoporosis: prevención en la infancia y la adolescencia. Boletín de La Organización Mundial de La Salud.

  • Plan de alimentación para la prevención de la osteoporosis. (2019). Retrieved from https://intermountainhealthcare.org/ext/Dcmnt?ncid=520490707

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.