Ananas ve Chia Tohumları ile Kilo Vermek

Hem ananas hem de chia tohumu vücudu temizlemeye, aynı zamanda tokluk hissi vermeye ve bağırsak hareketlerini geliştirmeye yardımcı olur.
Ananas ve Chia Tohumları ile Kilo Vermek
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kilo vermek isteyen insanlar sadece görünüşlerini iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda kilolu veya obez olmaktan kaynaklanan çeşitli hastalıkları da önlemek ister. Bugün ananas ve chia tohumları ile nasıl kilo verebileceğinizden bahsedeceğiz.

Şimdiye dek fazla yağları azaltmanın başlıca nedeni dış görünüş olmasına rağmen, artık çoğu insan kilonun sağlık açısından rolü konusunda oldukça bilinçlidir.  İnce olma isteği ile ilgili sorun, insanların bazen buna ulaşmak için tamamen sağlıklı olmayan yöntemleri kullanmasıdır.

Belli besin gruplarını dışlayan “mucize” diyetler bunun çok popüler örneklerdir. İyi haber şu ki, artık farklı durumlar için beslenme listeleri hazırlanmasını sağlayan çok daha fazla bilgi mevcuttur.

Bu nedenle daha kapsamlı ve sağlıklı bir diyet programı yapmak çok daha kolaydır. Ayrıca, metabolizmayı hızlandıran, yağ kaybını teşvik eden ve tokluk hissini uzatan pek çok besin takviyesi de piyasada bulunabiliyor.

Bu seçenekler arasında ananas ve chia tohumlarından hazırlanan, yüksek besin değeri sayesinde sonuçları olumlu etkileyen bir içecek vardır. Evinizde tadını çıkarabileceğiniz bu basit tarifin ayrıntılarını aşağıda paylaşıyoruz.

Kilo vermek için ananas ve chia tohumu içeceği

Ananas ve chia tohumu içeceği, kilo vermek için hem lezzetli hem de sağlıklı bir takviyedir. Özellikleri arasında vücutta biriken toksinleri temizlemek ve yağ dokularının azalmasını desteklemek bulunuyor.

Kilo vermek için ananasın faydaları

dilimlenmiş ananas

Ananasın suyu ve antioksidan içeriği, bu tropik meyveyi kilo vermek için en iyi seçeneklerinden biri haline getiriyor. Ananas, güçlü idrar söktürücü ve detoks özelikleri sayesinde, tutulan sıvı ve fazla atıkların yok edilmesine yardımcı olur ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltır.

Kilo verme konusundaki başlıca yararı, kompleks proteinlerin sindirilmesine yardımcı olan bir sindirim enzimi olan yüksek bromelain içeriği ile ilişkilendirilir.

Bu, meyveye şişkinlik, gaz ve karın rahatsızlıklarını önlemesini sağlayan özellikler kazandırır. Yüksek lif içeriği ise sindirime yardımcı olur ve kolesterolü kontrol altında tutmak için birebirdir.

Kilo vermek için Chia tohumlarının faydaları

chia tohumları

Chia tohumu, kilo vermek için en değerli doğal yöntemlerden biri haline gelmiş olan bir besin takviyesidir. Chia tohumları mucize yaratmıyor; ancak birkaç kilo vermek isteyenlerin aradığı birçok özelliği taşıyor.

Beslenme açısından bakıldığında, sütten 5 kat daha fazla kalsiyum, ıspanaktan 3 kat fazla demir ve yulaf ezmesinden daha fazla lif bulundurur.

Vücudun temizlenmesinde temel olan antioksidanlar ve sindirim özellikleri de taşır. Chia tohumlarının düzenli tüketimi iştah kontrolüne yardımcı olur, şişkinliği önler ve vücuda önemli ölçüde protein sağlar. 

Daha fazla bilmek ister misiniz? Yazımızı okuyun: Kalsiyum Eksikliği İçin Ne Yapmalı?

Ananas ve chia tohumu içeceği tarifi

ananaslı smoothie

Bu içecek karın bölgesini inceltmek için bir takviyedir ve ana öğün olarak tüketilmemelidir. Bunu kahvaltı sırasında içerseniz, beraberinde tam tahıllı kahvaltılık gevrekler, sebze ve yumurta gibi sağlıklı gıdalar tüketmelisiniz.

Malzemeler

 • 2 dilim ananas
 • 2 yemek kaşığı chia tohumu (20 g)
 • 2 portakalın suyu
 • 1/2 bardak su (100 ml)
 • Bal (isteğe bağlı)

Hazırlanışı

 • Ananası soyun, iki dilim kesip küp küp doğrayın.
 • İki portakalın suyunu sıkıp ananas, bal ve su ile mikserden geçirin.
 • Pürüzsüz bir kıvama gelene kadar karıştırın.
 • Süzmeden servis eden ve chia tohumlarını dekorasyon olarak kullanın.
 • Diğer bir seçenek ise bu içeceği hazırlamadan önce iki saat boyunca chia tohumlarını suda bekletmek ve diğer malzemelerle beraber miksere eklemektir.
 • Yemek yemeden önce, kahvaltı sırasında veya kontrol edilemez bir açlık duyduğunuzda tüketebilirsiniz.
 • Bu içeceğin sağlıklı etkilerini görmek için düşük kalorili bir diyet ve bir egzersiz rutini ile eşlik etmeniz gerektiğini unutmayın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.